Slovenskí záchranári sú zúfalí, pracujú nad svoje možnosti. Ministra prosia o odmeny, no odpoveď nedostali

  • Slovenskí záchranári už dlhé mesiace podľa slovníka premiéra Matoviča „potia krv" v prvej línii
  • Ani zďaleka pritom nebojujú len s koronavírusom, riešia infarkty, zlomeniny či rôzne úrazy
  • Aj napriek extrémnemu nasadeniu sa v našom štáte stále nedočkali podpory
  • Rozhodli sa preto verejne poprosiť šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího, aby aj ich zaradil do systému odmeňovania
koronavirus
TASR/AP/Czarek Sokolowski, Pavel Neubauer
  • Slovenskí záchranári už dlhé mesiace podľa slovníka premiéra Matoviča „potia krv" v prvej línii
  • Ani zďaleka pritom nebojujú len s koronavírusom, riešia infarkty, zlomeniny či rôzne úrazy
  • Aj napriek extrémnemu nasadeniu sa v našom štáte stále nedočkali podpory
  • Rozhodli sa preto verejne poprosiť šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího, aby aj ich zaradil do systému odmeňovania

Už pred týždňom záchranári oficiálnou cestou poprosili ministra zdravotníctva o zaradenie záchranárov ako aj vodičov a lekárov ZZS do systému odmeňovania v COVID zónach. Odpoveď zatiaľ nedostali. Pripomínajú pritom, že už približne dva mesiace fungujú v extrémne napätej situácii.

Za toto obdobie by si títo pracovníci v prvej línii bez pochýb zaslúžili morálne odmenenie zo strany kompetentných. Konštatujú pritom, že aj keby žiadna odmena neprišla, záchranári sa „nehodia na PN“, nepôjdu unavení na dovolenky, ale zostanú v „skafandroch” pri svojich pacientoch. 

Kontroverzný Ivermektín dostal na Slovensku zelenú. Zatiaľ iba dočasne

„Záchranári si nemôžu vybrať či pôjdu slúžiť a ošetrovať pozitívneho pacienta, alebo len naoko bezpríznakového a neinfekčného občana. Títo záchranári jednoducho chodia deň, čo deň do práce a prijímajú to, čo im služba a život prinesie. O náročnosti práce v teréne a používaní ochranných pomôcok, čakaní v mraze či teple pred nemocnicami nehovoriac. Situácia je mimoriadne napätá a väčšina záchranárov pracuje vysoko nad rámec svojich možností,“ píše v otvorenom liste ministrovi Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.

Záchranári preto prosia o zaradenie do systému odmeňovania nad rámec bežnej mzdy. Táto motivácia viac ako 3 000 záchranárov by stála štátny rozpočet od 300-900 tisíc eur.

koronavirus
zdroj: TASR/AP

„Všetci sme z posledných mesiacov unavení, myslím, že každý pochopil a vidí, že COVID-19 nie je chrípôčka a rozbíja naše zdevastované zdravotníctvo viac a viac a naozaj to vyzerá na niektorých covid oddeleniach, ako vo vojnovom stave,“ približuje situáciu František Majerský.

Navyše, nápor na tiesňovú linku 155 je v tomto období skutočne obrovský. Žiaľ, sanitky podľa záchranárov kontaktujú aj ľudia, ktorí môžu svoje zdravotné ťažkosti riešiť pokojne aj so svojim lekárom. „Trojtýždňové bolesti kolena alebo pozitívny test na COVID-19 bez vážnych zdravotných ťažkostí naozaj nie je dôvod pre volanie na 155.“

Skvelá správa: Vakcín proti koronavírusu bude viac, Sanofi vyrobí milióny dávok vakcíny Cominarty

 Ak je človek COVID-19 pozitívny, okamžite je potrebné, aby sa ohlásil obvodnému lekárovi a oznámil mu to. Rovnako s ním podľa odborníkov treba riešiť každé prípadné zhoršenie zdravotného stavu, aj dlhotrvajúce teploty, prípadne kašeľ.

„Na 155 treba volať, ak príde k problémom s dýchaním, ak napríklad neviete dopovedať vetu bez toho, aby ste sa opakovane nenadýchli alebo lapáte po dychu. Vtedy neváhajte a volajte na 155. Mierna teplota a nádcha nie je dôvod, aby ste nás kontaktovali a žiadali záchranárov.“

Lekárka Táňa Bulíková patrí do tímu záchranárov, ktorí sú vysielaní do terénu na pomoc pacientom v ohrození života. Bulíková konštatuje, že dnes je na Slovensku situácia taká, že ich každý druhý pacient je nakazený koronavírusom.

„Drvivá väčšina pacientov, ktorých majú  záchranári pred očami, má veľmi ťažký priebeh. Vidíme, ako sa pacienti dusia, lapajú po dychu, očami prosia o pomoc. Je to pre nás psychicky a fyzicky náročné aj preto, že na takéto výjazdy musíme chodiť oblečení v skafandroch.“

Lekárka Táňa Bulíková patrí do tímu záchranárov, ktorých vysielame do terénu na pomoc pacientom v ohrození života. Pomáha roky a vo videu hovorí nielen o tom, prečo je očkovanie dôležité, ale aj o rastúcom počte výjazdov k ťažkým covidovým pacientom. V odbornej záchranárskej komunite patrí k najrešpektovanejším profesionálom a stojí za to si ju vypočuť.#SlovenskoProtiCovidu#spolutozvladneme

Posted by Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR on Monday, January 11, 2021

Ako jediné svetielko nádeje z tohto kruhu vidí očkovanie, ktoré sa za posledné týždne stalo celosvetovo témou číslo jeden. Dnes podľa nej existujú len dve možnosti, je to buď stále nejasná liečba ochorenie COVID-19, alebo očkovanie. Dodáva pritom, že je jej veľmi ľúto každého, kto sa očkovania nedožil, pričom obeťami sú, žiaľ, aj zdravotníci.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá