Slovenský Gyrokopter zabodoval v Číne

  • Slovenskej firme Joker Trike z Topolčian sa podarilo zostrojiť lietajúci stroj s futuristickým dizajnom. Ide o dvojmiestny vírnik. Vodičák si naň môžete urobiť v priebehu 24 hodín.
copter
  • Slovenskej firme Joker Trike z Topolčian sa podarilo zostrojiť lietajúci stroj s futuristickým dizajnom. Ide o dvojmiestny vírnik. Vodičák si naň môžete urobiť v priebehu 24 hodín.

Po lietajúcom aute tu máme ďalšiu novinku, ktorá robí dobré meno Slovákom vo svete. Hlavným konštruktérom tohto stroja pripomínajúceho helikoptéru je Ondrej Jančovič. Všetko od technického návrhu, až po výrobu komponentov má na svedomí tým firmy Joker Trike. Táto firma začínala s výrobou a predajom motorových rogál. Tie sa však prestali takmer úplne predávať.Preto prišiel riaditeľ firmy Ondrej Jančovič v roku 2013 s nápadom vyrobiť Gyrokoper.

gyro

 

Nový JOKER gyrocopter patrí medzi elitu novej éry vírnikov. Konštruktéri ho vyvinuli tak, aby vyhovoval všetkým náročným požiadavkám na vynikajúce letové vlastnosti a doposiaľ nevídaný komfort pre posádku. Nosná konštrukcia vírnika je zvarená z oceľových rúr, ktoré pri nízkej hmotnosti zabezpečujú vysokú tuhosť a bezpečnosť konštrukcie. Pri výrobe chvostovej časti a kabíny sú využité materiály zo sklenných a uhlíkových vlákien, ktoré majú stabilizačný aj bezpečnostný efekt. 

gyro2

 

Tak , ako aj pri Aeromobile je tu dobre postarané o bezpečnosť. Pri poruche motora dokáže pristáť na ploche 50 metrov.Pri páde pôjde k zemi rýchlosťou, ako keď na zem padáte s padákom. Výhodou tohoto lietajúceho stroja je aj jeho obratnosť , ktorá je lepšia než pri bežných motorových rogalách alebo malých lietadlách.Vo svete sa takéto stroje používané políciou na hliadkovanie alebo pri vzdušných kontrolách.

joker

 

Skvela hmotnosť   270 kg a použitie motora s výkonom 130 HP radí tento vírnik na špičku vo svojej kategórii. Avšak na vzlietnutie budete potrebovať najmenej 200 m. S plnou nádržou 67 l motorového benzínu zvládne preletieť až 700 km pričom priemerná spotreba je 15l/hod. Vírnik môžu pilotovať obaja pasažieri, ktorí v ňom sedia, ale musia mať pilotné preukazy. Na výcvik stačí  24 hodín. Zatiaľ je len v skúšobnej prevádzke, avšak po získaní licencie plánujú výrobu najneskôr do jesene. Finálna cena by sa mala pohybovať okolo 80 tisíc eur.

jokerchina

 

Tým Joker Trike prezentoval svoj vynález aj v Číne na prestížnej leteckej exhibícií CIGAC 2015. Tam zožal veľký úspech. Slovenský vírnik so svojím dizajnom a parametrami je svetovým unikátom. Jeho vynálezca tvrdí, že sa  môže stať veľkou konkurenciou už zabehnutým zahraničným firmám, ktoré pôsobia v leteckej sfére.

Zdroj: jokertrike.sk  zdroj fotografií: jokertrike.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech