SPOTS10: Opustené miesta, ktoré opäť ožívajú

  • Ak nepoznáš akcie SPOTS, pravdepodobne si o veľa prišiel. Sú to obzvlášť originálne eventy, ktoré sa tým ostatným ani najmenej nepodobajú.
collage
  • Ak nepoznáš akcie SPOTS, pravdepodobne si o veľa prišiel. Sú to obzvlášť originálne eventy, ktoré sa tým ostatným ani najmenej nepodobajú.

Čo je na nich také originálne? Miesto, ľudia, vystúpenia, hudba… Všetko. Zvyčajne sa to všetko odohráva na už dávno opustených miestach. Plaváreň Grössling, prázdna nemocnica na Zochovej ulici alebo aj uzavretý a dlho nepoužívaný podchod v Petržalke na Dolnozemskej ulici. Na tieto miesta sa bežne nedostaneš (legálne), a teda, aj keď ťa nezaujímajú koncerty alebo vystúpenia, ktoré sa tu konajú, zážitok si z akcie určite odnesieš. Spots doslova vdychuje život už zabudnutým miestam. Ja som sa o tom bola presvedčiť na vlastné oči!

spots_8

Posledné, už desiate SPOTS v poradí sa konali v už spomínanej Petržalke. Podchod, ktorý je uzavretý už niekoľko rokov. Po rokoch teda dostal príjemné využitie, okrem toho že je domovom pre bezdomovcov. Na jeden deň, po tom, ako ho organizátori poriadne upratali (17m3 odpadu), sa premenil na miesto, ktoré vyrážalo dych. Fosforeskujúce svetlá obklopovali každú stenu spolu s krásnymi obrazmi od maliarky Huly. Nachádzal sa tu aj bar a mnoho talentovaných ľudí, ktorí boli súčasťou programu. Tanečníčky zo skupiny Moving souls alebo aj prekvapenie večera – známy DJ B-COMPLEX.

Počasie síce nehralo s organizátormi SPOTS, no oni sa rozhodli tento fakt premeniť na benefit. Ako? Vytvorili pomocou snehu „bobovú dráhu“. A práve takéto absurdity sú na týchto eventoch úplne bežné. Kedy si mal príležitosť zviesť sa po snehu do podchodu okolo baru na vernisáž? Počas večera si to mohol vyskúšať každý návštevník. Ja som sa na to síce neodvážila, no už samotný premenený podchod bol pre mňa zážitkom.

Tento krásny, jubilejný SPOTS, je len dôkazom toho, že to čo robia, robia dobre. Preto odporúčam sledovať, kde sa bude konať ďalšia z ich akcii. Vidíme sa na SPOTS11! Počula som, že to bude už čoskoro – 2.12. 2016!

spots_6 spots_1-2

spots_10spots_9spots_2spots_3spots

foto: Lucia Vojtišková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech