Stiahni si kurzy Coursery ešte predtým, ako ich vymažú

Timotej Vančo / 26. júna 2016 / Business

Coursera plánuje do konca tohto mesiaca vymazať 472 online kurzov, ktoré boli doteraz zadarmo. Takúto príležitosť si nemôžeš nechať ujsť!

Takzvané „Massive Open Online Courses“ už nebude možné pozerať ani sťahovať alebo sharovať medzi sebou. Najdôležitejšie a samozrejme aj najpraktickejšie pre nás je, ak si môžeme kurz stiahnuť a neskôr pozrieť. V tomto zozname si môžeš vybrať z mnohých kurzov, ktoré budú do 30.6.2016 vymazané z Coursery, takže rýchlo čítaj, vyberaj a sťahuj.

Najprv trošku z histórie: V roku 2014 začala Coursera pretvárať ich platformu z webu, ktorý ponúkal široký výber asi snáď všetkého na niečo organizovanejšie, čo by ľudí zaujalo. Najprv Coursera slúžila pre ukladanie kurzov z univerzít pre žiakov, ktorí nemohli prísť na prednášku. Keďže tam ešte neslúžilo žiadne načasovanie, tak žiak, ktorý sa prihlásil do kurzu nevedel, či kurz ešte len začne alebo už dávno skončil. Taktiež im chýbala informácia, či sa kurz bude ešte znovu otvárať.

Keď Courseru vylepšili, tak sa mnoho kurzov zo staršej verzie presunulo na tú novšiu a teda sa ich hlavná myšlienka zmeny reálne neuskutočnila. Takže teraz prišiel ten čas, kedy Coursera ide už na dobro vymazať mnoho kurzov. Verím, že niekoľko z nich ťa zaujme a ešte pred koncom júna si ich stihneš stiahnuť.

 

  1. Social Psychology – v jeden čas tento kurz obsahoval triedu s najväčším počtom žiakov.
  2. Probabilistic Graphical Models – zakladateľka tohto kurzu taktiež založil aj Courseru, jej meno je Daphne Koller.
  3. Kurz Stanfordských algoritmov, dizajnu a analýzy je rozdelený na časť jedenčasť dva. Prvá časť ti pomôže lepšie pochopiť a získať technické zručnosti, s ktorými by si si ľahko našiel job aj v Silicon Valley. Tento kurz je taktiež najlepšie hodnotený v oblasti vedy o počítačoch.
  4. Jeffrey Ullman vytvoril dva známe kurzy – AutomataMining Massive Dataset.
  5. Keith Devlin má na starosti kurz pre prestavenie a porozumenie matematickému mysleniu.
  6. Kurz k problematike bitcoinov a kryptovania môžeš nájsť presne tu.
  7. A v neposlednej rade aj Princetonove algoritmy časť jeden dva. Ako lektori tam vystupujú páni Robert Sedgewick a Kevin Wayne, ktorých knihy sú používané v školách po celom svete.
  8. A mnoho ďalších super kurzov.

Na stránke Coursery sa ťažko zisťuje, ktorý kurz je na starej, a ktorý na novej verzii stránky. Dá sa to ale zistiť malým trikom. Na starej verzii stránky máte možnosť zaradenia sa do triedy kurzu na pravej strane (slovíčko – Enroll) a na novej verzii máte túto možnosť zase na ľavej strane.

coursera

foto: coursera.com

Ale s viac ako 1 800 kurzami, ktoré ti Coursera ponúka, bude veľmi ťažké vybrať tie, ktoré fakt stoja za to, aby si si ich pozrel a niečo ti aj dali. Máš ale šťastie, lebo v tomto zozname nájdeš približne cez 200 kurzov, ktoré prešli dôkladnou analýzou a ak sa rýchlo posnažíš, ešte si ich stihneš stiahnuť.

coursera2

foto: medium.freecodecamp.com

OK, ale ako si teda stiahneš tie kurzy?

Krok 1. Nájdi si svoj kurz

Sú dve možnosti, akými si môžeš stiahnuť kurz. Buď cez Chrome Plugin alebo Python Script. Viac sa o týchto možnostiach dozvieš ďalej v v článku. V tejto fáze ti ale pomôžeme, ako si vybrať ten správny kurz.

Predtým, ako sa posunieme na Krok 2, budeš potrebovať tento link – https://class.coursera.org/pgm-003/lecture, z ktorého získaš Chrome Plugin alebo Python Script s názvom pgm-003.

coursera 3

foto: medium.freecodecamp.com

Krok 1.A – Prihlásený do kurzu

V tomto kroku vyriešime, v ktorých kurzoch si už prihlásený a z ktorých sa dajú ešte stiahnuť nejaké skriptá. Menej ako polovica zo 450 kurzov na starej webovej stránke Coursery ponúka vstúpenie do kurzu a následne aj stiahnutie skrípt. Takže, ak si sa doteraz nezaregistroval a neprihlásil do kurzov, tak sa ti pomocou Chrome Pluginu nebudú dať stiahnuť žiadne skriptá. S použitím Python-u to ešte možno pôjde.

Pre zistenie, v ktorých kurzoch už si prihlásený, klikni na sekciu „My Courses“. V starej webovej stránke Coursery nájdeš svoje kurzy v časti „Archived“. Teraz keď už vidíš, v ktorých kurzoch si prihlásený, klikni na „bodky“ v pravom hornom rohu pre zistenie viac informácií o kurze. Následne zvoľ možnosť „Course Archive“ a ulož si ten link. Budeš ho potrebovať v Kroku 2.

coursera4

foto: Coursera.com

Ak sa v „Course Archive“ nenachádza link, znamená to, že kurz je z nového webu.

Alternatívne, pre zistenie, či sa kurz nachádza na novej webstránke stačí ho pohľadať v Class Central. Ak uvidíš veľký červený nápis „PSA“, znamená to, že kurz pochádza zo starého webu.

Krok 1.B – Neprihlásený do kurzu

V tomto prípade ti nepomôže ani šťastie. Jediná možnosť pre teba už je len stiahnutie kurzov, ktoré sú ešte stále otvorené aj pre nových študentov. Pozri si web s 220 kurzami na Class Central, ktoré sú stále otvorené pre prihlásenie nových študentov. Môžeš si prefiltrovať, ktoré kurzy by sa ti viacej páčili, pomocou zadania predmetu alebo hodnotenia kurzov. Keď si už rozhodnutý, ktorý kurz by si chcel, klikni na jeho názov v Class Central. Uvidíš približne rovnaký web, ako dolu na obrázku s veľkým červeným PSA.

coursera5

foto: coursera.com

Skopíruj link, ktorý patrí kurzu (podobný tomu, ktorý je vysvietený na obrázku) alebo meno triedy – class z Python Script-u v sekcii (pgm-003) a sme pripravený na Krok 2.

Niektoré kurzy môžu mať mnoho názvov (class names). Každý názov reprezentuje inú časť kurzu. Odporúčame ti vybrať si najnovšiu v zozname – je to tá posledná. Ak sa ti nebude dať otvoriť skús ďalšie triedy. Je možné, že s použitím Python Scriptu sa ti nebudú dať ale stiahnuť materiály.

Taktiež si môžeš prejsť túto tabuľku kurzov na Google Docs. Skopíruj si „Course Material URL“ alebo názov triedy (class).

Krok 2 – Stiahnutie všetkých materiálov ku kurzom

Predtým ako sa posunieš ďalej, potrebuješ spĺňať tieto predpoklady:

  1. URL kurzu alebo názov triedy (class), ktorý si si vybral v Kroku 1 je podľa predpokladov https://class.coursera.org/pgm-003/lecture a názov triedy (class) je pgm-003
  2. Máš veľa voľného miesta na disku. Pretože jeden kurz ti môže zabrať aj viac ako 1GB.

Sú dve možnosti, ako si stiahnuť kurz, pomocou Chrome plugin-u alebo Python Script-u:

Možnosť 2A – Chrome Plugin

Tento krok je dobrý pre menej technických ľudí alebo, ak chceš stiahnuť iba zopár kurzov. Nainštaluj si Course Materials Downloader z Google Chrome plugin-u. Po inštalácii uvidíš logo Coursery napravo hore.

coursera 6

foto: medium.freecodecamp.com

Teraz navštív stránku materiálov kurzov z Kroku 1. Musíš byť prihlásený v Coursere a v niektorých prípadoch aj prihlásený v kurze. Klikni na ikonku a budeš presmerovaný na stránku podobnú tej na obrázku:

coursera7

foto: coursera.com

Ak klikneš na „Start Download“, začne sa ti sťahovanie materiálov kurzu do predvoleného súboru v Chrome. Ako som spomenul, niektoré kurzy zaberajú veľkú pamäť. Odporúčam premazať disk a v Chrome prednastaviť cestu na sťahovanie súborov niekam, kde ti s istotou nebude každú chvíľku vypisovať „málo pamäte na disku“. V niektorých prípadoch sa môže stať, že plugin nebude fungovať. Vtedy sa skús trochu pohrať s Coursera Downloader pluginom. Bohužiaľ sa cez neho ale dajú sťahovať iba videá.

Možnosť 2B – Python Script

Táto možnosť je o niečo komplikovanejšia, ale ak sa dostaneš cez inštalačný proces, je to tá najlepšia možnosť pre sťahovanie kurzov zo starej webstránky Coursery a nie len pre tie, ktoré sú otvorené pre registráciu do kurzu.

Python Script pre Coursera Downloader ti umožňuje sťahovanie viacerých kurzov naraz. A bonus je aj v tom, ako ukladá materiály a videá z kurzov. Všetkým vytvára vlastné súbory podľa názvu a týždňa, v ktorom sa kurz mal prehrávať študentom.

coursera8

foto: coursera.com

Pre začatie používania scriptu, nasleduj inštrukcie na Github-e. Keď si inštaláciu zvládol, budeš potrebovať „class name“, ktorý sme si vybrali v Kroku 1 (pgm-003). Na stiahnutie materiálov kurzu zadaj tento príkaz:

coursera-dl -u <coursera_user> -p <coursera_pass> pgm-003

Ak chceš stahovať viacej kurzov, jednoducho pridaj názvy tried na koniec príkazu.

Dúfam, že sa ti podarilo stiahnuť nejaké kurzy, ktorými sa budeš vzdelávať ešte rýchlejšie.

zdroj: medium.com/Dhawal Shah, zdroj fotografií: medium.com/Dhawal Shah, zdroj titulnej fotografie: ubyssey.ca/wikimag.com

Pridať komentár (0)