Stravovanie doma či cestovanie MHD. Poslancov sme sa opýtali, ako zvládnuť zdražovanie, píše Lucia Jesenská

  • Dráčik zverejnil kontroverzné vyjadrenia
  • Coworking Poprad nie sú len zdieľané kancelárske priestory
  • Ako majú Slováci zvládnuť zdražovanie?
  • Dráčik zverejnil kontroverzné vyjadrenia
  • Coworking Poprad nie sú len zdieľané kancelárske priestory
  • Ako majú Slováci zvládnuť zdražovanie?

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Dráčik opäť prekvapuje. V paláci máme macochu a hádky vo vláde majú smerovať k našej likvidácii
  • Pod Tatrami nájdeš jedinečný coworking: Ľudia si najviac cenia vlastnú flexibilitu
  • Poslanci radia Slovákom, ako zvládnuť zdražovanie. Tip dala aj Záborská a Pročko

Kontroverzné vyjadrenia

Je akýmsi nepísaným zvykom, že firmy sa do politických sporov nezapájajú. Dráčik však už vo februári ukázal, že sa toho nedrží, a na webovej stránke začal prezentovať svoje nie príliš lichotivé názory.

Takéto konanie môže firmám ublížiť, napríklad v podobe straty zákazníkov. O to prekvapivejšie je, že najväčšia predajná sieť hračiek v krajine v šírení svojich názorov pokračuje dodnes.

Najnovšie ťa na ich webovej stránke privíta textový banner, na ktorom sa píše, že Slovensko odmieta akúkoľvek účasť vo vojne na Ukrajine.

„Rôzne kauzy, hádky, akože hádky cirkusových klaunov vo vláde a všetok ten balast v správach slúži na odpútanie pozornosti od toho, k čomu to smeruje. K našej likvidácii,“ píše firma.

Hračkárstvo sa tiež vyjadrilo k sankciám a pýta sa, proti komu sú: „Nie náhodou proti tomu, koho najviac poškodzujú? Ale teraz najviac poškodzujú štáty Európy, čiže aj nás. V ďaleko väčšej miere ako Rusko. Akú to má logiku, že sa takto ničíme. Kto nás do toho tlačí a prečo? Toto dobrodružstvo nám môže zlomiť väz tak, že sa ocitneme v dobe kamennej. Ďakujeme strýčko Sam. Kto druhému jamu kope, tomu sa zelení? Asi nie. Sám do nej zahučí.“

Reprofoto: Dráčik.sk
zdroj: Reprofoto: Dráčik.sk

Na webovej stránke Dráčika tiež figuruje „rozprávka o samostatnom a zobudenom Slovensku“. Vystupujú v nej rôzne fiktívne postavy, no pri krátkom zamyslení je každému jasné, na koho tým firma naráža.

„Tomu, samozrejme, napomohli samotní občania, ktorí na konci roka 2019 žili v blahobyte, ktorý dosiahol v histórii Slovenska najvyššiu úroveň tým, že nadobudli pocit, že všetko je navždy a netreba sa starať o verejný a spoločenský život, štát, spravodlivosť, rozvoj, školstvo.“

Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, čo Dráčik prezentuje na svojom e-shope, prečítaj si náš článok. Zistíš aj to, aké kontroverzné názory firma prezentovala v minulosti.

Prečo práve coworking?

Home office sa počas pandémie stal obľúbenou formou vykonávania práce. Niet sa prečo diviť, práca z domu dokáže ušetriť čas aj peniaze. Avšak každá minca má dve strany.

Nevýhodou home officu môže byť nedostatok socializácie či neschopnosť oddeliť pracovný život od súkromného. Pre tých, ktorí síce pracujú z domu, no majú chuť stráviť čas v kancelárskych priestoroch, existuje riešenie.

zdielany priestor
zdroj: AP/Tomas Kuzar

Ide o coworking, ktorý začína využívať čoraz viac ľudí. Nemusia to byť len takí, ktorí túžia pracovať z iných priestorov ako z domu. Coworking ponúka výhody aj ľuďom, ktorí začali podnikať, no nechcú si prenajímať celé kancelárske priestory.

Ak si sa s výrazom coworking ešte nestretol, je to štýl práce, v ktorom ľudia vykonávajú činnosti v zdieľanom priestore. Nielenže nemusia pracovať na rovnakej úlohe, ale zväčša nie sú ani z rovnakej firmy. 

Každý coworking má iné špecifikácie a služby, no všeobecne platí to, že si miesto v kancelárii objednáš iba v ten deň, kedy ho potrebuješ. Dokonca si môžeš objednať aj konferenčnú miestnosť.

Coworking Tatry
zdroj: AP/Tomas Kuzar

Startitup ti tentokrát prináša príbeh popradského coworkingu, ktorý v roku 2017 založil Tomáš Kuzár so svojou manželkou. Napokon, ľudia si tieto priestory tak obľúbili, že sa v roku 2020 presťahovali do väčších priestorov.

Coworking Poprad sídli priamo v centre Popradu, vďaka čomu má na dosah kompletnú občiansku vybavenosť aj reštaurácie. Ak si chceš prenajať kanceláriu, musíš riešiť mnoho vecí, vrátane internetu, upratovania či nábytku, no v coworkingu máš všetky tieto veci zabalené v mesačnom poplatku a o nič iné sa nemusíš starať. 

„V jednom poplatku má všetky základné služby: pracovný stôl, stolička, wifi, káva, tlačiareň. Zároveň je možnosť prenajať si priestory zasadačky na interné stretnutia,“ hovorí o spôsobe fungovania Tomáš.

Výhodou tiež je, že môžeš stretnúť mnoho nových ľudí, získať kontakty a stať sa súčasťou väčšej komunity. Viac o tom, čo ti coworking poskytuje, si prečítaš v našom článku.

Poslanci o zdražovaní

Zdražovanie a inflácia je v posledných mesiacoch čoraz viac skloňovaná téma. Ako uvádza TASR, medziročná inflácia počas apríla vzrástla na 11,8 % a je aktuálne najvyššia od júna 2000.

Stalo sa tak v dôsledku rastúcich cien potravín, pohonných hmôt, nákladov na bývanie či účtov za energie. Zaujímalo nás, čo si o téme zdražovania myslia poslanci, a tak sme sa ich opýtali. Tiež sme zisťovali, akú radu by dali Slovákom s vyššími výdavkami na bežné fungovanie.

peniaze
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Optimisticky sa na situáciu pozerá Jana Bittó Cigániková. Konkrétnu radu síce neposkytla, no poukázala skôr na celkový komplex problému. Zároveň upriamila pozornosť na to, že s rastúcimi cenami rastú aj samotné mzdy zamestnancov.

„Mne to príde také trošku alibistické, že my, politici, máme radiť ľuďom. Myslím si, že ľudia vedia najlepšie, ako hospodáriť so svojimi peniazmi,“ vraví poslankyňa.

Podobne ako poslankyňa strany SaS, konkrétnu radu neposkytol ani poslanec klubu OĽANO Jozef Pročko. Ten však neprezradil ani konkrétne riešenia. Nepriamo poznamenal, že sa budú údajne diať veľké veci, ktoré Slovákom výrazne pomôžu zvládnuť finančnú situáciu.

Aj napriek tomu, že Slováci na pomoc čakajú už dlhšie, v parlamente skôr vidíme škriepky. Napokon, podľa Pročkových slov sa asi naozaj musíme nechať prekvapiť.

Poslankyňa Anna Záborská síce skonštatovala, že je takmer nemožné poskytnúť nejakú paušálnu radu, pretože každý je v inej situácii, prišla však s praktickou radou v oblasti stravovania a dopravy.

„Stravovanie je doma v rodine vo väčšej komunite lacnejšie, ako keď sa bude každý stravovať sám, či už v práci alebo v reštaurácii. Čiže čo najviac zekonomizovať výdavky, napríklad na stravu tým, že tá rodina alebo tí, ktorí žijú spolu, sa budú stravovať spoločne,“ hovorí.

Obrátili sme sa aj na Ľubicu Laššákovú z Hlasu, ktorá sa spolieha na to, že slovenský národ bol vždy šetrný. Za spomenutie stojí to, že podľa jej názoru je toto iba začiatok a horšie časy nás ešte len čakajú. Viac sa dozvieš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá