Študentka urobila z morskej tresky vysoko ekologické tašky, ktoré majú nahradiť plasty

  • Z proteínov morskej tresky vytvorila mladá študentka ekologické tašky, ktoré sú takmer totožné s tými bežnými
  • Tašky sú plno kompostovateľné a dokonca aj jedlé pre ryby
  • Tašky tak môžu putovať priamo do oceánov ako krmivo pre ryby
Unsplash/James Dyson Awards
Unsplash/James Dyson Awards
  • Z proteínov morskej tresky vytvorila mladá študentka ekologické tašky, ktoré sú takmer totožné s tými bežnými
  • Tašky sú plno kompostovateľné a dokonca aj jedlé pre ryby
  • Tašky tak môžu putovať priamo do oceánov ako krmivo pre ryby

S nápadom vytvoriť vysoko ekologické tašky z proteínov morských rýb prišla britská študentka Lucy Hughesová, ktorá so svojím nápadom vyhrala aj tohtoročnú súťaž Dyson Awards. Projekt Lucy vznikol ako koncoročná práca na Univerzite v Sussexe.

Lucy dostala nápad počas prehliadky závodu na spracovanie rýb, kedy si všimla, že obrovské množstvo odpadu je nevyužité.

Následne sa rozhodla, že z odpadu vytvorí priehľadný materiál, ktorý bude plne kompostovateľný a dokonca jedlý pre ryby a iné morské živočíchy.

Svojej firme dala názov MarinaTex a z jednej morskej tresky je tak možné vyrobiť až 1400 tašiek. Podľa Lucy je stav v oceánoch alarmujúci a do roku 2050 by malo byť v oceánoch viac plastov ako váha všetkých rýb.

„Pri prehliadke závodu boli identifikované rôzne toky odpadu, s ktorými je možné pracovať, vrátane: exoskeletov vnútorností, krvi, kôrovcov a mäkkýšov a koží a šupín z rýb,“ píše sa na stránke MarinaTex.

Čítaj viac>> Slovenská topmodelka sa rozhodla podnikať, rozbieha svoj ekologický biznis

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Suzanne Delaney | Rplanet (@rplanet_suzi),

Cirkuárna ekonomika v praxi

Na projekte začala Lucy pracovať v spolupráci s firmou na spracovanie rýb MCB Seafoods. Ekologický materiál je vyrobený z preteínov rýb, ktoré sú prepojené s morskými riasami. Tým pádom dlho vydržia a nehnijú.

Následne sa tašky môžu pokojne hodiť do mora, pretože celý materiál je plne jedlý a vysoko spracovateľný pre potravu rýb. Produkt sa tak stáva súčasťou cirkulárnej ekonomiky, ktorá momentálne zažíva svoje najlepšie časy.

„V súčasnosti je väčšina výrobkov navrhnutá na použitie spotrebiteľom. Životný cyklus výrobku sa však nekončí. Cyklus sa končí likvidáciou produktu a materiálov. Cirkulárna ekonomika je ekonomický model, ktorý je podľa návrhu regeneratívny. Jeho cieľom je navrhnúť odpad a maximalizovať zdroje, ktoré máme,“ píše sa na stránke MarinaTexu. 

S plastami v mori sa chce vysporiadať aj firma Ocean Clean Up, ktorého cieľom je vyčistiť až 90 percent svetových morí. Po novom už so svojou technológiou začali čistiť aj rieky. Firma bola založená v roku 2013 chlapcom menom Boyan Slat, pôvodom z Chorvátska.

„Plastové znečistenie vo svetových oceánoch je jedným z najväčších environmentálnych problémov našej doby, ktorý ovplyvňuje viac ako 600 morských druhov,“ píšu na stránkach tvorcovia.

Aj Slovensko má svojich ekologických lídrov. Slovenský startup Ecocapsule sa snaží predávať plne ekologické domčeky, ktoré neprodukujú žiadny odpad. Po svete už zaznamenali úspech a prvé desiatky objednávok sú už na svete.

Ekologickým smerom sa vydala aj firma Sensoneo, ktorá síce nerieši klímu, ale skôr odpadky. Efektívnym spôsobom sa snaží pomocou malých čipov umiestnených pri zberných košoch detekovať aktuálny stav kontajnerov a ich naplnenie.

Ak ešte nie sú plné, zberné služby ich nemusia kontrolovať, pretože pomocou šikovného softvéru presne vedia, ku ktorým košom prísť a ku ktorým nie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá