Svetu vládnu narcisti. Pridáš sa k nim alebo sa pokúsiš niečo zmeniť?

  • Podľa najnovšej štúdie však narcisti vládnu nad obyčajnými ľuďmi už dlhú dobu
  • Aký by bol ale svet plný ľudí, ktorí obdivujú len sami seba?
  • A nežijeme v ňom už náhodou?
attractive-beautiful-beauty-783243
Unsplash
  • Podľa najnovšej štúdie však narcisti vládnu nad obyčajnými ľuďmi už dlhú dobu
  • Aký by bol ale svet plný ľudí, ktorí obdivujú len sami seba?
  • A nežijeme v ňom už náhodou?

Koľko selfie uverejníš denne na internete? Rád sám seba prezentuješ? Vravia o tebe ľudia, že ti nechýba sebavedomie a si rád v centre pozornosti?

Ani jedna z vyššie spomenutých vlastností nie je na škodu, ak ich vieš udržať v zdravej miere. Aspoň to sme si doteraz mysleli… Nový výskum uskutočnený na Kráľovskej univerzite v Belfaste (Queen´s Univerity Belfast) predchádzajúce domnienky vyvracia. Tvrdí, že najúspešnejšími ľuďmi na svete sú narcisti. Prekvapení?

V podstate to dáva zmysel. Je dokázané, že ak strávime život s prehnanou sebadôverou a vierou v samých seba, čoskoro si vybudujeme mentálnu odolnosť voči okoliu a dokážeme poraziť menej sebavedomých, hoci možno vzdelanejších sokov v oblasti vzdelávania, práce aj v osobnom živote.

Narcisti nad obyčajnými ľuďmi bez zaváhanie víťazia

Sociálne médiá nám pomáhajú v tom, aby sme šírili svoje názory s veľkou mierou presvedčivosti. Najsledovanejšie televízne programy dňa (na Slovensku spomeňme napríklad každoročne opakovanú reality show Farma) sú len prehliadkou adorácie vlastného JA. Netalentovaní kolegovia sú povýšení namiesto nás, pretože sa neboja otvorene komunikovať a prezentovať sa na internete, skutočnej súčasnej svetovej veľmoci. A tá je vedená ľuďmi, ktorí vyzerajú ako obrázok, ktorý si nakreslil, aby si vysvetlil základný koncept narcizmu

Úspech v každej oblasti života

Narcisti sú úspešnejší v každom aspekte života: darí sa im viac v práci, sú lepšie platovo ohodnotení, majú viac známostí… Dr. Kostas Papageorgiou, autor štúdie, tvrdí: „Narcizmus je považovaný za sociálne škodlivú vlastnosť.“ Vzápätí dodáva: „…keby sme sa len dokázali odpútať od toho, čo je považované za sociálne morálne konanie a dokázali sa sústrediť na to, čo sa ukazuje ako úspešné…“ Na to môžeme odpovedať jediné: …keby bolo keby, boli by sme v nebi….

Späť k Dr. Papageorgiouvi. V podstate tvrdí, že, ak by narcizmus bol spoločnosťou všeobecne akceptovaný a všetci by sme boli schopní nadmernej, prehnanej a neúnosnej sebalásky, možno by sme boli úspešnejší. ALE chceli by sme takýto svet? Svet, v ktorom by sme žili vo vykonštruovanej bubline naplnenej falošnou predstavou o vlastných schopnostiach?

Budeme v budúcnosti všetci narcisti?

Autor článku uverejnenom v The Guardian ironicky reaguje na zverejnený výskum: „Ak ma tento výskum predsa len niečo naučil, tak potom to, že sa mi iba viac páči myšlienka spoločnosti založenej na morálnom konaní. Predtým som ju vnímal iba ako zhluk pravidiel, ktoré udržiavajú systém pokope. Teraz vidím, že spoločnosť nie je nič viac ako zoskupenie „idiotov“. Ak sa na chvíľu vzdáme pravidiel, narcisti s radosťou prevalcujú ľudí, ktorí o sebe čo i len na sekundu niekedy zapochybovali. Morálne konanie je všetko, čo máme a mali by sme ho chrániť všetkými silami.“

Preto nezabúdajme na autora, ktorý asi najviac upozornil na problematiku narcizmu, individualizmu a jeho možných dôsledkov Gillesa Lipovetskeho (73): „Čím viac slobody máme, tým slabším sa stáva naše sociálne puto. Nie je preto divu, že dnes má veľa ľudí pocit, že nikam nezapadá. Je to jeden zo znakov individualizmu. Aby sme pocit osamelosti vykompenzovali kupujeme si domáce zvieratá, tie nás na rozdiel od ľudí nesklamú.“

zdroj: www.theguardian.com ; www.huffingtonpost.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá