Taliansky umelec predal NIČ za tisíce eur. Jeho umelecké dielo je totiž neviditeľné

  • Taliansky umelec predal svoju najnovšiu sochu za 15 000 eur
  • Salvatore Garau tvrdí, že jeho socha je skutočná ako každý iný objekt
  • Dielo má dokonca rozmery 150 × 150 centimetrov
sochar
Instagram/salvatore_garau
  • Taliansky umelec predal svoju najnovšiu sochu za 15 000 eur
  • Salvatore Garau tvrdí, že jeho socha je skutočná ako každý iný objekt
  • Dielo má dokonca rozmery 150 × 150 centimetrov

Obrazy slávnych maliarov sa vedia vydražiť za milióny eur. Veď len dielo Výkrik od Edvarda Muncha bolo kúpené americkým finančníkom Leonom Blackom za neuveriteľných takmer 120 miliónov dolárov.

Minulý mesiac v newyorskej pobočke spoločnosti Christie’s sa zas predal obraz s názvom Žena sediaca pri okne (Marie-Thérèse) od Pabla Picassa za 103,4 milióna dolárov. Je to pritom už piaty raz, keď za Picassovu maľbu záujemca zaplatil vyše sto miliónov dolárov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Salvatore Garau (@salvatore_garau)

Nevidíš to, ale kúpiš to

Nedávno sa v Miláne konala bizarná aukcia. Taliansky umelec predal svoju najnovšiu sochu za 15 000 eur. Neviditeľné umelecké dielo v podstate existuje, ale iba vo fantázii kupujúceho. Informoval o tom Unilad.

Sochár Salvatore Garau posunul predaj „umeleckých diel“ na úplne iný level. Dokázal predať sochu, ktorá nemá fyzickú podobu, ale namiesto toho je vytvorená zo „vzduchu a ducha“. Sochu Io Sono (Ja som) predal aj s certifikátom pravosti.

V Británii sa objavili záhadné umelecká diela. Ich nálezcovia však ľuďom nechcú prezradiť, kde presne sa skrývajú

67-ročný Garau pochádza z ostrova Sardínia a v Taliansku je dobre známy pre svoje abstraktné diela. Svoje umenie vystavil v niekoľkých európskych múzeách a na prestížnom bienále v Benátkach.

Nemá fyzickú podobu

Napriek tomu, že jeho najnovšie dielo neexistuje vo fyzickej podobe, Garau trvá na tom, že jeho socha je skutočná ako každý iný objekt, ktorý môžeme vidieť a dotknúť sa ho.

Chcel by si vlastniť umelecké dielo?

„Vákuum nie je nič iné ako priestor plný energie a aj keď ho vyprázdnime nezostane nič, a to nič má váhu. Má energiu, ktorá je zhustená a transformovaná na častice, teda na nás,“ povedal umelec pre HypeBeast.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Salvatore Garau (@salvatore_garau)

Priestor plný energie

Dražba sa konala v milánskej aukčnej sieni Art-Rite. Vyvolávacia cena neviditeľnej sochy bola 6-tisíc eur, pričom neznámy kupec za ňu nakoniec zaplatil viac ako dvojnásobok. Dielo malo dokonca rozmery 150 × 150 centimetrov, ako ho ale merali, nie je jasné. Garau dodal, že nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Podľa umelca je úspešná aukcia dokladom nepopierateľného faktu, že prázdnota nie je ničím iným, než priestorom plným energie. Sám umelec svoju neviditeľnú sochu považuje za dokonalú metaforu dnešného sveta. Navyše, podľa neho má nulovú uhlíkovú stopu, a tým aj nulový vplyv na životné prostredie.

Zdroje: Unilad, Hype Beast

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech