Tento robotický chrobák možno raz vyčistí všetku vodu na svete

  • V Spojenom kráľovstve má jeden maličký robot veľký hlad po znečistenej vode.
image_1447519807.jpeg
  • V Spojenom kráľovstve má jeden maličký robot veľký hlad po znečistenej vode.

 

Row-Bot vyvinutý výskumníkmi z University of Bristol, pláva dni – i mesiace – počas toho zbiera všetok hnus z vody,  nasaje ho, strávi a potom premení na elektrinu, ktorá ho poháňa.

 

 

Tento malý stroj sa skladá z dvoch hlavných častí – pohybového mechanizmu a žalúdku. Vo vnútri žalúdka je kolónia hladných baktérií, ktorá túži len po jednom – jesť. Row-Bot pádluje na povrchu vody, nasáva odpad a znečistenie do svojho žalúdka plného baktérií, ktoré mu na oplátku vyrábajú elektrickú energiu. Je to sebestačný vysávač v malom meradle, vyrobený aby plával vo vodách a žral malé kúsky odpadu, až kým žiadny nezostane.

 

 

Vedci našli inšpiráciu v hmyze zvanom Corixidae, tiež známom ako kliešťovka. Row-Bot dokáže fungovať vo všetkých druhoch vôd, ako je sladká voda, morská voda, ale aj odpadová voda. Počiatočným cieľom bolo vytvoriť stroj, ktorý by si sám zháňal krmivo ako divoké zviera a nebol závislý na ľuďoch, ale aby sa neustále sám dobíjal a vlieval si ďalšiu energiu.

 

 

Pre plávanie na hladine má tento prístroj štyri malé stabilizátory. Na presun mu slúžia dve pádla v strede tela, ktoré majú plutvy s pružnými kĺbmi čo zaisťuje, že sa budú pohybovať efektívne s minimálnym odporom.

Row-Bot bol predstavený minulý mesiac na medzinárodnej konferencii IEEE/RSJ o inteligentných robotoch a systémoch v Hamburgu, Nemecku. Kniha výskumníkov: „Row-bot: An Energetically Autonomous Artificial Water Boatman“ detailne popisuje vnútorné fungovanie robota.

 

Táto technológia je obzvlášť sľubná, pretože Row-Bot je schopný generovať viac energie, než spotrebuje. To znamená, že robot môže pokračovať ďalej a ďalej a ďalej… Čo otvára možnosť, že armáda týchto „chrobákov“ by jedného dňa v budúcnosti mohla zožrať všetko znečistenie z vody jednoduchým a energeticky efektívnym spôsobom.

 

Zdroj: discovery.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech