Plošné testovanie alebo lockdown? Slováci v prieskume odpovedali jednoznačne

  • V prieskume Ako sa máte, Slovensko? sa ľudí pýtali na to, či chcú radšej lockdown, alebo plošné testovanie
  • Lockdown vyšiel z prieskumu ako najviac prijateľná odpoveď
20202809_krizovy_stab_04730118
TASR/Jaroslav Novák
  • V prieskume Ako sa máte, Slovensko? sa ľudí pýtali na to, či chcú radšej lockdown, alebo plošné testovanie
  • Lockdown vyšiel z prieskumu ako najviac prijateľná odpoveď

Ľudia na Slovensku dávajú prednosť takzvanému tvrdému lockdownu, pred povinným celoplošným testovaním, vyplýva to z výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Prieskum realizovaný od 10. do 14. decembra 2020 sa ľudí pýtal, ktorý spôsob na zastavenie šírenia epidémie koronavírusu by preferovali, keby o ňom mohli rozhodnúť.

Ak by si si mal vybrať medzi lockdownom a celoplošným testovaním, čo by si uprednostnil?

Sme za lockdown

Z odpovedí ľudí vyplýva, že by si vybrali radšej tvrdý lockdown, počas ktorého počas ktorého by boli zatvorené obchody, školy a zavedený zákaz vychádzania. K možnosti zastaviť šírenie epidémie pomocou lockdownu sa úplne priklonilo 21,4 % respondentov, kým povinné testovanie má 14,8 % jasných zástancov.

Pri započítaní menej vyhranených odpovedí, ktoré sú skôr v prospech jednej alebo druhej možnosti je pomer zástancov lockdownu 40,7 % ku 23,1 % zástancom testovania. Zároveň je relatívne veľká skupina respondentov (36,1 %), ktorá sa neprikláňa k žiadnej z týchto dvoch možností.

Slovenská pravda v číslach: Niektoré okresy sú na najtvrdší lockdown, za 14 dní prišlo o život 300 ľudí

Pýtali sa aj na spokojnosť s vládou

Platí, že k povinnému testovaniu sa výrazne častejšie hlásia respondenti, ktorí schvaľujú postup vlády pri zvládaní pandémie. Medzi respondentmi, ktorí sú veľmi alebo skôr spokojní s tým ako postupuje vláda pri zvládaní pandémie preferuje testovanie 32,6 %. Naopak, medzi respondentmi nespokojnými s postupom vlády je len 18 % zástancov povinného plošného testovania. Za testovanie sú tiež častejšie respondenti, ktorí súhlasia s tvrdením, že plošné testovanie pomohlo pri boji s epidémiou na Slovensku.

Lockdown ako riešenie častejšie odmietajú respondenti, ktorí dôverujú vláde. Z hľadiska základných sociodemografických charakteristík (pohlavie, vzdelanie, vek) nie je medzi prívržencami lockdownu a testovania žiadny signifikantný rozdiel. Stredovú pozíciu, ktorá sa neprikláňa ani k lockdownu ani k testovaniu si častejšie vyberali respondenti, ktorí s postupom vlády pri zvládaní pandémie nesúhlasia. Pozíciu v strede medzi oboma možnosťami tiež častejšie vyberajú respondenti, ktorí sa epidémie koronavírusu obávajú menej.

Protesty, tlačenice na nákupoch aj kašľanie na opatrenia. Za zhoršenie pandémie si môžeme sami

„Zdá sa, že pri voľbe – lockdown alebo povinné celoplošné testovanie – si respondenti pomerne jednoznačne volia lockdown. K zástancom povinného testovania patrí len zmenšujúca sa skupina respondentov, ktorí schvaľujú postup vlády pri zvládaní pandémie. Vidím dve možné vysvetlenia tohto výsledku. Jedným je silné naviazanie testovania na osobu premiéra a jeho klesajúcu popularitu – v tom prípade je otázka na testovanie (aj) odpoveďou o schvaľovaní postupu premiéra. Druhé vysvetlenie je, že povinné testovanie vnímajú ľudia ako silnejší zásah do súkromia, (vyžadujúci navyše aktívnu participáciu) než obmedzenia, ktoré prichádzajú s lockdownom,“ hovorí Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci tohto roku. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle zisťovania v marci, apríli, máji, septembri, na prelome októbra a novembra a v decembri.

Zdroje: Slovenská akadémia vied, MNFORCE, Seesame

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech