Slováci opäť nesklamali. S otvorenými obchodmi prišla na scénu aj davová psychóza
Pribudlo 93 nakazených a 66 úmrtí. Vírus vie rýchlejšie mutovať ako Slovensko inovovať Covid Automat, tvrdia experti
Objavili sme liek na večnú mladosť? Výskum dokázal, že vďaka spermidínu dokážeme oddialiť starnutie
Plošné testovanie alebo lockdown? Slováci v prieskume odpovedali jednoznačne
- V prieskume Ako sa máte, Slovensko? sa ľudí pýtali na to, či chcú radšej lockdown, alebo plošné testovanie
- Lockdown vyšiel z prieskumu ako najviac prijateľná odpoveď
- V prieskume Ako sa máte, Slovensko? sa ľudí pýtali na to, či chcú radšej lockdown, alebo plošné testovanie
- Lockdown vyšiel z prieskumu ako najviac prijateľná odpoveď
Ľudia na Slovensku dávajú prednosť takzvanému tvrdému lockdownu, pred povinným celoplošným testovaním, vyplýva to z výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Prieskum realizovaný od 10. do 14. decembra 2020 sa ľudí pýtal, ktorý spôsob na zastavenie šírenia epidémie koronavírusu by preferovali, keby o ňom mohli rozhodnúť.
Sme za lockdown
Z odpovedí ľudí vyplýva, že by si vybrali radšej tvrdý lockdown, počas ktorého počas ktorého by boli zatvorené obchody, školy a zavedený zákaz vychádzania. K možnosti zastaviť šírenie epidémie pomocou lockdownu sa úplne priklonilo 21,4 % respondentov, kým povinné testovanie má 14,8 % jasných zástancov.
Pri započítaní menej vyhranených odpovedí, ktoré sú skôr v prospech jednej alebo druhej možnosti je pomer zástancov lockdownu 40,7 % ku 23,1 % zástancom testovania. Zároveň je relatívne veľká skupina respondentov (36,1 %), ktorá sa neprikláňa k žiadnej z týchto dvoch možností.
Pýtali sa aj na spokojnosť s vládou
Platí, že k povinnému testovaniu sa výrazne častejšie hlásia respondenti, ktorí schvaľujú postup vlády pri zvládaní pandémie. Medzi respondentmi, ktorí sú veľmi alebo skôr spokojní s tým ako postupuje vláda pri zvládaní pandémie preferuje testovanie 32,6 %. Naopak, medzi respondentmi nespokojnými s postupom vlády je len 18 % zástancov povinného plošného testovania. Za testovanie sú tiež častejšie respondenti, ktorí súhlasia s tvrdením, že plošné testovanie pomohlo pri boji s epidémiou na Slovensku.
Lockdown ako riešenie častejšie odmietajú respondenti, ktorí dôverujú vláde. Z hľadiska základných sociodemografických charakteristík (pohlavie, vzdelanie, vek) nie je medzi prívržencami lockdownu a testovania žiadny signifikantný rozdiel. Stredovú pozíciu, ktorá sa neprikláňa ani k lockdownu ani k testovaniu si častejšie vyberali respondenti, ktorí s postupom vlády pri zvládaní pandémie nesúhlasia. Pozíciu v strede medzi oboma možnosťami tiež častejšie vyberajú respondenti, ktorí sa epidémie koronavírusu obávajú menej.
„Zdá sa, že pri voľbe – lockdown alebo povinné celoplošné testovanie – si respondenti pomerne jednoznačne volia lockdown. K zástancom povinného testovania patrí len zmenšujúca sa skupina respondentov, ktorí schvaľujú postup vlády pri zvládaní pandémie. Vidím dve možné vysvetlenia tohto výsledku. Jedným je silné naviazanie testovania na osobu premiéra a jeho klesajúcu popularitu – v tom prípade je otázka na testovanie (aj) odpoveďou o schvaľovaní postupu premiéra. Druhé vysvetlenie je, že povinné testovanie vnímajú ľudia ako silnejší zásah do súkromia, (vyžadujúci navyše aktívnu participáciu) než obmedzenia, ktoré prichádzajú s lockdownom,“ hovorí Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.
Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci tohto roku. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle zisťovania v marci, apríli, máji, septembri, na prelome októbra a novembra a v decembri.
Zdroje: Slovenská akadémia vied, MNFORCE, Seesame