„Tiel bolo toľko, že som po nich musel stúpať.“ Umelec opisuje prácu v ukrajinskej márnici

  • Najhoršie je ukazovať telá pozostalým rodinám
  • Snaží sa zostať optimistom
Pochovávanie rodinného príslušníka na Ukrajine v dôsledku vojny
TASR/AP/Rodrigo Abd
  • Najhoršie je ukazovať telá pozostalým rodinám
  • Snaží sa zostať optimistom

Už viac ako štyri mesiace trvajúce boje medzi Ukrajincami a Rusmi si podľa oficiálnych štatistík portálu Statista vyžiadali takmer 4 700 civilných obetí a necelých 6-tisíc zranených.

Počet obetí ale experti odhadujú na oveľa väčší ako hovoria oficiálne štatistiky. Väčšina pozornosti médií a politikov sa každodenne sústreďuje na bojové polia, kde padajú hlavy na oboch stranách.

Mnohé z obetí skončia v márnici, a práve tam sa snaží svojim krajanom pomôcť Aleksander Krolikovský, ktorý, ako píše El País, označuje sám seba za pacifistu.

Bizarné spojenectvá

PopNews247 píše, že vojna niekedy vytvára zvláštnych spoločníkov. To si pomyslela bývalá španielska pornoherečka a absolventka výtvarného umenia Amarna Millerová, keď sa dozvedela, že ukrajinský umelec sa inšpiruje jej Psychoanalytickým manuálom, vydaným v roku 2015, aby dokázal pretaviť svoju dobrovoľnícku činnosť v márnici do umenia.

„Ona reprezentuje Erosa, ja Thanatosa (personifikácia smrti v gréckej mytológii),“ cituje Krolikovského Spam Chronicles počas toho, ako si vychutnával pizzu nad obrázkami zmučených mŕtvol a kaluží krvi.

V tieni vojnovej atmosféry, ktorá zatemňuje budúcnosť jeho krajiny, sa snaží totiž prekonať rozdiel medzi pôžitkom a bolesťou. „Niekedy som musel šliapať na telá, aby som sa mohol pohybovať po márnici, takže som sa im potichu ospravedlnil. Bolo to hrozné, bolo ich tak veľa,“ cituje Krolikovského El País.

Dobrovoľne do márnice

Keď 24. februára ruský prezident Vladimir Putin začal s ofenzívou na Ukrajinu, Krolikovský zápasil s pretrvávajúcimi problémami po koronavíruse. Napriek tomu však súhlasil s tým, že bude viesť tím dobrovoľníkov pri pomoci ďaleko od frontových línií.

Ukrajinská vojna však má veľa frontov, i keď nepriamo. Jedného dňa bola potrebná pomoc v márnici, ale nikto z dobrovoľníkov, nie prekvapujúco, túto ponuku neprijal. Krolikovský teda sám odišiel do márnice a zostal tam takmer mesiac.

„Najhoršie bolo ukazovať telá rodinám. Veľmi som súcitil s rodinami a zdieľal som ich bolesť. Niekedy som ich musel varovať, že nemajú hlavu,“ cituje Krolikovského PopNews247.

Ukrajina
zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

El País píše, že týždne po tejto skúsenosti a potom, čo ruské jednotky opustili Kyjev, Krolikovský začal pretavovať svoje nepríjemné zážitky do umenia a na reštauračnom stole rozprestrel fotografie, ktoré urobil v márnici nemocnice Vishgorod, severne od hlavného mesta Kyjeva.

O krviprelievaní hovorí s istým odstupom, no jednoznačne sa snažil poľudštiť mŕtvych tým, že sa k nim správal, akoby ešte žili. „Rozprával som sa s mŕtvymi… pomohlo mi to vyrovnať sa s danou situáciou. Hanbil som sa, že som medzi nimi – bolo to hrozné. Stále dookola by som hovoril: Je mi to ľúto, je mi to ľúto. Niekedy som prišiel a povedal, chlapci, mám nejaké novinky. Prinášam vám darček – nové telové tašky, biele. Vymením ich za vaše staré, čierne. Biela je lepšia, módnejšia,“ povedal pre PopNews247.

Snaží sa zostať optimistom

Krolikovský má 39 rokov a narodil sa na východe Ukrajine v Donbase, regióne plne kontrolovaným proruskými separatistami. Neskôr sa presťahoval na Krym, kde absolvoval hodiny umenia.

Po anexii Krymu v roku 2014 sa presťahoval do Kyjeva. Napriek hrôzostrašným zážitkom z márnice, sa Krolikovský snaží zostať optimistom.

„Dúfam, že toto všetko nám pomôže uvedomiť si, že smrť je skutočná a že ľudia by nemali byť takí krutí. V našich životoch je veľa zla. Rusi museli mať v hlave peklo… aby toto všetko dokázali,“ cituje ho El País.

Zdroje: Statista, El País, PopNews247, Spam Chronicles

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá