Tieto čísla jednoducho nepustia: Startitup podporuje štrajk učiteľov!

  • V Startitup plne podporujeme učiteľov v zajtrajšom štrajku.
מורה-מאוימת
  • V Startitup plne podporujeme učiteľov v zajtrajšom štrajku.

Všetky zbytočné emotívne argumenty a reči o politickom pozadí celého štrajku sú úplne zbytočné. Stačí totiž jediný pohľad na tento graf a každému musí byť úplne jasné, že školstvo potrebuje zmenu. Štrajk osobne považujem v súčasnej situácií za nevyhnutný a hneď ti aj poviem, prečo.

Screen Shot 2016-01-24 at 18.49.24

Porovnávať sa s Luxemburskom, kde sú platy učiteľov o 30% vyššie, než vo zvyšku sveta, by nebolo reálne a objektívne. No fakt, že Slovensko je na chvoste rebríčka a horšie je na tom jediná krajina (Estónsko), je alarmujúci. A to ešte pominiem fakt, že základný plat je oproti Estónsku ešte nižší a našu pozíciu zachraňuje len fakt, že u nás fungujú tabuľkové mzdy – príjem sa po každom roku praxe nepatrne zvyšuje. V nástupnom plate sme rovnako druhí najhorší – len o chlp pred Maďarskom.

Existujú krajiny, ktoré neponúkajú vysoké mzdy na úvod, no ponúkajú vysoký potenciál na zvýšenie príjmu. Plat učiteľa v Mexiku je na začiatku 30% toho, čo môže v budúcnosti reálne dosiahnuť. V iných krajinách, ako napr. Nemecko či Dánsko, je zase začiatočný plat veľmi solídny a hoci tam veľký potenciál na zvýšenie nie je, ani to nie je potrebné. A potom sú tu krajiny, ktoré nemajú ani jedno – mimo Estónska je to ešte spomínané Maďarsko a potom pochopiteľne my.

Slovensko je krajinou, kde si učitelia žijú prakticky najhoršie na svete. Učitelia, ktorí majú byť zodpovední za obraz našej budúcnosti. Učitelia, ktorí tvoria viac ako podstatnú rolu v mentálnom a intelektuálnom rozvoji každého dieťaťa. Byť učiteľom je pravdepodobne to najzodpovednejšie a trúfam si tvrdiť, že aj jedno z najťažších profesií. Napriek tomu všetkými možnými spôsobmi odrádzame mladých ľudí, aby sa touto cestou vydali. Mám celú radu kamarátok, ktoré by chceli byť učiteľkami a boli by v tom fakt výborné, no jednoducho si život s takým platom nemôžu dovoliť.

Prirátaj k tomu ešte učebné pomôcky, ktoré často zo svojich nízkych platov musia financovať učitelia sami. Poznám pani, ktorá si mimo učenia v škole privyrába v jazykovke. Po svojej „brigáde“ tajne hádže do svojej kabelky fixky, len aby v triede mala čím písať. 

Zaujimavý je aj druhý graf. Ten hovorí o tom, koľko bežný učiteľ odpracuje hodín. Tým vyvraciame mýtus, ktorý sa v posledných týždňoch šíri spoločnosťou, že učiteľ je niekto, kto si „odkecá“ pár hodín a odchádza na obed domov. Počet hodín, ktoré odpracuje učiteľ na Slovensku, patrí v grafe medzi tie vyššie. Je to najviac spomedzi okolitých krajín vrátane Rakúska, kde je plat štvornásobný.

Screen Shot 2016-01-24 at 19.09.45

To, čo sme urobili s našimi učiteľmi a s našim školstvom, je donebavolajúca hanba. To, ako sme dokázali z ušľachtilého povolania urobiť niečo, za čo sa človek musí dnes „hanbiť“, to je snáď svetová rarita. To, že si ničíme celé nasledujúce generácie a s úsmevom sa pritom hráme na súčasť západnej Európy, to ja nazývam pokrytectvo. Zmeniť súčasný stav musí byť pre súčasnú aj budúcu vládu (snáď nebudú rovnaké) prioritou.

Milí učitelia, stojíme za vami a zajtra vám držíme palce!

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech