Tobias van Schneider: Bratislava je krásne mesto a ja budem šťastný, ak sa mi podarí prísť znova a stráviť tu viac času

  • Tobias van Schneider je svetoznámy designer, speaker, product design lead v Spotify NYC a zakladateľ Semplice (systému na tvorbu portfólií pre designerov ). Popri svojom cestovaní a práci si našiel chvíľu čas, aby povedal čosi o sebe, svojom živote, ale aj svojich plánoch do budúcnosti.
13235561_577723832405000_3459298544354203601_o
  • Tobias van Schneider je svetoznámy designer, speaker, product design lead v Spotify NYC a zakladateľ Semplice (systému na tvorbu portfólií pre designerov ). Popri svojom cestovaní a práci si našiel chvíľu čas, aby povedal čosi o sebe, svojom živote, ale aj svojich plánoch do budúcnosti.

Ahoj Tobias, pri čom som ťa s týmto rozhovorom vyrušila ?

Len som odpisoval na maily. Viem, znie to hrozne vzrušujúco, že ?

Ako vyzerá tvoj obyčajný deň ?

ŽIADEN deň nie je obyčajný.

13235561_577723832405000_3459298544354203601_o

Viem, že si opustil školu v 15-tich – prečo si sa takto rozhodol ? Vedel by si si v tom čase predstaviť seba samého ako svetoznámeho designera ?

Školu som opustil v 15-tich jednoducho preto, lebo som nemal žiadnu inú možnosť. Ak by som mohol študovať, študoval by som. Nebol som taký dobrý, aby ma prijali na akúkoľvek vyššiu školu. Žiadne zo svojich rozhodnutí však nikdy neľutujem. A či by som si seba vedel predstaviť ako svetoznámeho designera … Myslím, že v 15-tich som ešte ani netušil, že vôbec skončím ako designer.

Máš nejakého mentora alebo idol, alebo si si stále vystačil sám ?

Väčšinou som bol na všetko sám. Nepamätám si, že by som mal špeciálneho mentora, ktorého by som vedel menovať. Mentori prichádzajú a odchádzajú. Niekedy je tvojím mentorom tvoja matka, niekedy to je človek, ktorý už ani nemusí byť nažive. Mojím mentorom môže byť ktokoľvek na akokoľvek dlho.

spotify1

Na akých projektoch momentálne pracuješ – na vlastných alebo pre klientov ? Existuje podľa teba medzi nimi nejaký perfektný pomer ?

Tou náročnou cestou som sa naučil, že žiadny perfektný pomer neexistuje. Práve teraz sa snažím pracovať najmä na svojich projektoch a produktoch. Semplice (tool na tvorbu portfólií pre designerov) je pravdepodobne projekt, na ktorom trávim maximum svojho času. Po odchode zo Spotify pred rokom som si sľúbil, že už nebudem brať žiadne klientske projekty.

Spomenul si Semplice – ako si prišiel na nápad s vytvorením podobnej stránky ?

Semplice bol projekt vytvorený s mojím partnerom už pred niekoľkými rokmi. V začiatkoch nám ani nenapadlo, že Semplice sa môže stať tým, čím je teraz. Chceli sme len vytvoriť systém na tvorbu vlastných portfólií, ktoré by sme si mohli sami jednoducho editovať. Keď sa nám to podarilo, napadlo nám – prečo sa s tým nepodeliť s ostatnými ľuďmi ?

Samozrejme v tej dobe bolo Semplice veľmi ďaleko od produktu, ktorý by sme reálne mohli zdieľať s ostatnými. Po viac ako dvoch ďalších rokoch tvrdej práce sme však Semplice konečne spustili. Myšlienka naň však prišla už v roku 2008.

se

Aké sú vaše ďalšie plány so Semplice do budúcnosti ? Zvažovali ste nejaké ďalšie rozšírenia ?

Určite. Za posledný rok a pol sme priniesli množstvo aktualizácii preto, aby bolo Semplice každým dňom lepšie. Naším cieľom je vytvoriť najflexibilnejší a najpokročilejší tool na tvorbu portfólií. Stále inovujeme – pre našich používateľov máme pripravené skvelé vylepšenia, ktoré budú pridané už čoskoro ( stále to je tajomvstvom, nechcem veľa spoilovať :) )

Počas svojej kariéry si sa už určite stretol s rôznymi reakciami na svoje designy. Ako reaguješ na negatívny feedback a kritiku – prípadne hejterov ?

Negatívny feedback a hejteri ma zvyčajne dokážu motivovať viac ako čokoľvek iné.

Dostať negatívny feedback je dar, za ktorý by sme mali byť vďačný. Znamená totiž, že ľudia sa o tvoju tvorbu zaujímajú. Že na ňu majú nejaký názor. (citujem) There is nothing worse than people who don’t give a shit about what you do.

tobias_ub_4

Kde hľadáš inšpiráciu na svoje práce ? Čo iné ťa ešte motivuje ?

Povedal by som, že cestovanie je moja hlavná inšpirácia. Vedieť, že každý deň mám k dispozícii 24 hodín, ktoré môžem využiť akokoľvek chcem je dar, ktorý si vážim. Motivovaný som nekonečnými možnosťami. Motivuje ma, že viem, že môžem robiť čokoľvek chcem. Som šťastný, pretože som si svoju kariéru vybral sám a našiel som to čo milujem robiť.

Si teda vášnivý cestovateľ – po prvom raze v Bratislave na By Design Conference – zvažuješ, že by si zavítal znova ?

Jednoznačne! Bratislava mi veľmi pripomínala domov. Najmä architektúra sa veľmi podobala na tú, odkiaľ pochádzam. Dokonca aj jedlá sú si veľmi podobné. Bratislava je krásne mesto a ja budem šťastný ak sa mi podarí prísť znova a stráviť tu viac času – aj kvôli ľuďom, ktorí boli úžasne priateľský!

bd

Je niečo, čo by si chcel odkázať našim čitateľom a ostatným kreatívcov ?

Pokračujte. Nezastavujte sa. Ľudia sa vás budú snažiť potopiť, no vy sa nemôžete vzdávať. Je v poriadku ak nevieš čo robíš pretože to nikto nevie. Pár ľuďom sa to len darí dobre hrať :)

sketcher_banner

zdroj: sketcher.sk, zdroj fotografií: By design conference 2016, vanschneider.com, Semplice, behance.net/vanschneider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech