Toto nenápadné dievča je vraj Einsteinom našej generácie

  • Najšikovnejšie hlavy na MIT pravidelne overujú pre federálnu vládu schopnosť leteckej spôsobilosti pre lietadlá.
ct-remarkable-sabrina-pasterski-0802-2-20150728
  • Najšikovnejšie hlavy na MIT pravidelne overujú pre federálnu vládu schopnosť leteckej spôsobilosti pre lietadlá.

Keď teda Sabrina Pasterski vstúpila jedno chladné januárové ráno do kancelárie, nebolo to nič výnimočné. Lietadlá schvaľovali každý deň. Až kým si neuvedomili, že dievča stojace pred nimi nielen že vybudovalo lietadlo, ešte má aj 14 rokov.

Okej, je rok 2016 a šikovné ženy nie su raritou. No keď sa Sabrina ukázala v kancelárií, všetci hneď vedeli, že tu je niečo inak. Lietadlo jej schválili a okamžite ju vzali za najlepšími profesormi na škole.

sabrina-pasterski-2010-2-jpg-20150728

 

Dnes má Sabrina Pasterski 23 rokov, má vyštudovanú MIT a svet fyziky ju miluje. Pracuje na veciach, ktoré trápili hlavy takých mien ako bol Stephen Hawking či Albert Einstein. Jej výskum sa dotkol tém ako sú čierne diery, gravitácia či čas. Momentálne sa snaží zameriavať na fenomén gravitácie v kontexte kvantovej mechaniky. Všetky jej objavy môžu dramaticky zmeniť svet a vesmír, ako sme ho doposiaľ vnímali. Jeff Bezos z Amazonu jej prácu sľúbil už dávno. Vedci z NASA sa na ňu pýtajú každý deň.

Sabrina je naozaj zvláštny úkaz. Nemá Facebook, LinkedIn ani Instagram, dokonca ani smartfón. Neustále aspoň aktualizuje svoju webovú stránku PhysicsGirl, kde nájdeš dlhý výpočet jej úspechov.

0x600

 

Napriek jej skvelému životopisu najskôr na MIT o jej prijatí váhali. Profesori Haggery a Murman sa vtedy dostali k videu, kde Sabrina stavia svoje lietadlo. „Pozerali sme na to s otvorenými ústami, jej potenciál je úplne niekde inde,“ hovorí Haggery. Bola okamžite prijatá a s najvyšším možným skóre 5.00 bez problémov prešla.

Možno sa to dá očakávať, no Sabrina je zároveň aj trochu zvláštna. Jej e-maily sú pomerne zvláštne a plné smajlíkov. Tvrdí, že má niekoľkých priateľov, no nikdy nemala frajera, alkohol ani cigaretu.

Napriek tomu že sa 30% vyštudovaných fyzikov nezamestnajú, o Sabrinu sa neboja. A sama si s tým ťažkú hlavu nerobí. „Fyzika sama o sebe je dosť zaujímavá,“ tvrdí. „Nie je to práca od 9 do 5. Či si unavený, alebo nie, venuješ sa fyzike.“

Screen Shot 2016-01-23 at 00.27.28

zdroj: ozy.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK