Týchto 10 tipov zaručene nakopne tvoju kreativitu

  • Určite poznáš pocit, keď by si dal čokoľvek za ten správny nápad, no on neprichádza. Skús tomu dopomôcť a vyskúšaj týchto 10 tipov, ktoré opäť pootvoria dvere prúdu tvojich tvorivých myšlienok.
hipster
  • Určite poznáš pocit, keď by si dal čokoľvek za ten správny nápad, no on neprichádza. Skús tomu dopomôcť a vyskúšaj týchto 10 tipov, ktoré opäť pootvoria dvere prúdu tvojich tvorivých myšlienok.

Vytvor si svoj kreatívny priestor

Pokiaľ to nemôže byť celá miestnosť, vytvor si v rámci nejakej aspoň svoj kreatívny kútik. Zariaď si ho vybavením, ktoré sa ti naozaj páči a umiestni doň veci, ktoré ti budú pripomínať tvoje záľuby a najkrajšie spomienky. Podľa doktora Marka Banschicka sa pri opakovanom tvorení v jednom priestore proces kreativity automaticky spustí hneď, ako do tohto priestoru vstúpiš.

Započúvaj sa do hudby

Hudba stimuluje tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za motoriku, emócie a kreativitu. Výber je samozrejme na tebe, mnohé štúdie sa však zhodujú v tom, že kreativitu dokáže riadne „vyburcovať“ predovšetkým klasická hudba.

Zahlaď sa na niečo modrej alebo zelenej farby

Výskumy potvrdili, že pohľad na modrú a zelenú farbu zvyšuje schopnosť myslieť kreatívne. Je to spôsobené tým, čo tieto farby v ľudskej mysli evokujú – modrá farba nám pripomína nespútanosť oceánu a nekonečnú oblohu, zelená zas predstavuje farbu prírody a s ňou spojený neustály rast.

Ľahni si

Vedcom, ktorí prišli na tento tip, by sme naozaj mali vzdať hold. Skutočne sa dokázalo, že ležiaci ľudia  riešili náročné úlohy ľahšie a rýchlejšie, než ľudia, ktorí sedeli. Na porade to fungovať asi nebude, ale skúsiť to v pohodlí domova, určite stojí za to.

654140528-couch-table-awaken-hipster-hot-beverage

Zdroj: footage.framepool.com

Rozober niečo na márne kusy

Samozrejme, nie doslovne (snáď si sa sem stihol dostať). Je totiž preukázané, že rozobratie nejakého predmetu na jednotlivé časti v tvojej mysli dokáže predstavivosť riadne nakopnúť. Na čím viac detailov si dokážeš spomenúť, tým bude výsledok efektívnejší.

Rozhýb svoje oči

Podobne ako experiment s ležaním, aj tento skúšaj radšej v súkromí. Ide v ňom o to, že ak budeš nejaký čas pomaly pohybovať svojimi očami zľava doprava a zhora nadol (pokojne môžeš obomi rovnakým smerom :) ), ľavá a pravá hemisféra tvojho mozgu vstúpia do intenzívnejšej interakcie. To pozitívne ovplyvní tvoju schopnosť premýšľať kreatívne.

sore-eyes-rub-375523

Zdroj: express.co.uk

Použi svoje ruky

Navar si, niečo oprav, či vytvor nejaký DIY výrobok – jednoducho zamestnaj svoje ruky. Pri vytváraní nejakého diela rukami totiž zapájaš viacero zmyslov naraz, čo má na prílev tvorivých myšlienok veľmi pozitívny vplyv. Aj toto je jeden z dôvodov, pre ktorý sa odporúča používať nestarnúcu dvojicu: ceruzku a papier všetkým kreatívcom. Pri ich používaní precítiš omnoho viac vnemov, než je to pri notebooku.

Preži niečo nové

Stereotyp môže tvoju kreativitu vážne ohroziť. Dopraj si preto nejaký nový zážitok – či to už bude návšteva nového miesta, jedlo, ktoré si chcel už dávno ochutnať, či nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.

Zahraj si nejakú hru

Časovo primeraná prestávka vymedzená na video hru ťa nabije novou energiou a dobrou náladou. Vedci síce preferujú Wii Tennis pred Mortal Combat, ale konečný výber je na tebe.

gaming-console

Zdroj: lifehack.org

Predstavuj si veľmi vzdialenú budúcnosť

Výskumy psychológov poukázali na zaujímavý fakt. Dokázalo sa, že predstavovanie si vzdialenej budúcnosti dokáže predstavivosť naštartovať na plné obrátky. Pre mnoho ľudí je totiž náročné predstaviť si samého seba o rok, napríklad na dovolenke na Bali. Ale v roku 2028 by to už šlo, no nie? Neboj sa popustiť uzdu svojej fantázii, výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Zdroj: greatist.com, zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech