Ukrajina potvrdila zostrelenie „nezničiteľnej“ ruskej rakety Kinžal. Expert na nej nevidí nič výnimočné

  • Ukrajina potvrdila zostrelenie „nezničiteľnej" balistickej rakety Kinžal
  • Na svedomí ju má mať batéria protivzdušnej obrany Patriot
  • Expert tvrdí, že Kinžaly nie sú výnimočné
Patriot kinžal
Reprofoto/Twitter, NOELREPORTS, Defense Express, U.S. Army/ Emily Park
  • Ukrajina potvrdila zostrelenie „nezničiteľnej" balistickej rakety Kinžal
  • Na svedomí ju má mať batéria protivzdušnej obrany Patriot
  • Expert tvrdí, že Kinžaly nie sú výnimočné

Správa o zostrelení Kinžalu sa v médiách šírili už dlhšie. Ukrajinský portál Defense Express priniesol ako prvý zistenia, že malo ísť o Kinžal, ktorý odpálil MiG-31. Portál tiež zverejnil fotografie trosiek rakety, ktorá údajne dopadla na jeden z kyjevských štadiónov, uvádza TASR.

Autori článku tvrdia, nosová časť rakety na obrázku je podobná rakete Ch-47 Kinžal. Dodali, že daná raketa pravdepodobne zostrelená vo vzduchu.

Raketa Kinžal dosahuje počas letu rýchlosť Mach 5 a je schopná vykonávať úhybné manévre v každej fáze letu. Môže niesť konvenčnú alebo jadrovú hlavicu a môže byť vypustená zo strategických bombardérov Tu-22M3 alebo stíhacích lietadiel MiG-31K, pričom MiG-31K je schopný dosiahnuť rýchlosť 3 000 km/h (Mach 2,83).

Defense Express však vo svojom článku píše, že „Kinžal je hypersonický len vo fantáziách“ ruského vedenia. Autori článku vysvetlili, že Kinžal síce pomocou urýchľovača dokáže zrýchliť na hypersonickú rýchlosť, ale nedokáže ju udržať trvalo. Už v konečnej fáze, teda počas útoku, ide „na cieľ po balistickej trajektórii, pričom má síce vysokú, ale zďaleka nie hypersonickú rýchlosť“.

Rakety Kinžal sú súčasťou súboru nových hypersonických zbraní, ktoré ruský prezident Vladimir Putin predstavil v roku 2018 vo svojom prejave o vojenských inováciách, pričom zdôraznil, že kinžaly môžu zasiahnuť takmer akýkoľvek bod na svete a vyhnúť sa protiraketovému štítu vybudovanému Spojenými štátmi.

Koncom júla, v Deň ruského námorníctva, Putin oznámil, že námorníctvo v najbližších mesiacoch dostane hypersonické rakety Cirkon (Zirkón). Tieto rakety sú schopné dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a prekonať aj protivzdušnú obranu.

Na systéme nie je nič zvláštne či výnimočné, uvádza expert

Napriek tomu, že sa Rusko chváli, že ide o nezničiteľné rakety, experti to tak ružovo nevidia. Expert na ruskú armádu Michael Kofman z Centra pre námorné analýzy (CNA) si nemyslí, že na hypersonickej zbrani je niečo výnimočné.

„Nechápem záujem o používanie Kinžalu Rusmi. Na tomto systéme nie je nič zvláštne alebo mimoriadne vzrušujúce,“ uviedol Kofman na Twitteri.

Ukrajinskí predstavitelia vyjadrili už v minulosti presvedčenie, že Patriot by si mohol teoreticky poradiť s Kinžalom. Systém protivzdušnej obrany Patriot obdržali Ukrajinci na konci apríla, potom ako od januára prebiehal výcvik ukrajinských vojakov na prácu s nimi.

Mig 31
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Ukrajina vlastní minimálne dve batérie, ktoré Kyjevu darovali Spojené štáty a jednu má z Nemecka, uvádza CNN. Darovaniu predchádzali dlhodobé výzvy od ukrajinských predstaviteľov, ktorí tvrdili, že systém Patriot je na vrchole ich potrieb pre obranu krajiny. Spočiatku USA aj spojenci odmietali tieto systémy darovať.

„Našou prioritou je čo najskôr vybudovať viacúrovňový systém protivzdušnej a protiraketovej obrany,“ uviedol ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

„Bude slúžiť na ochranu mierumilovných miest, kritickej infraštruktúry a našich ľudí vzadu a vpredu. Systémy Patriot vytvárajú schopnosť, ktorá predtým neexistovala – poraziť balistické ciele,“ dodal.

Zdroje: Defense Express, TASR, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá