Ukrajinci tajne dostali unikátnu zbraň, ktorá si poradí aj s ruským „zabijakom tankov“

  • Ukrajinci dostali od Veľkej Británie rakety ASRAAM
  • Rakety vzduch-vzduch sú odpaľované z nezvyčajnej platformy - vozidla Supacat HMT
ASRAAM na podvozku Supacat
Reprofoto/X, Ukraine Weapons Tracker
  • Ukrajinci dostali od Veľkej Británie rakety ASRAAM
  • Rakety vzduch-vzduch sú odpaľované z nezvyčajnej platformy - vozidla Supacat HMT

Ukrajinskú protiofenzívu ohrozujú nielen míny, ale aj nedostatok vzdušnej prevahy na bojisku. S ním sú spojené aj útoky ruských helikoptér Ka-52, ktoré sú prezývané ako „zabijaci tankov“. 

Ukrajinci však majú disponovať zbraňou, ktorá si s ruskými strojmi hravo poradí. Ide o britské rakety ASRAAM, ktoré sú odpaľované z vozidla Supacat HMT.

Fakt, že Ukrajina disponuje touto zbraňou, prezradil v rozhovore pre The Times podplukovník veliteľstva protivzdušnej obrany hlavného mesta. Britské médium, ktoré chce chrániť identitu podplukovníka, preto neuvádza jeho meno. Médium okrem iného získalo aj fotografiu tohto systému.

Ide o nezvyčajnú kombináciu, pretože rakety ASRAAM, známe aj ako AIM-132, sú rakety vzduch-vzduch. Odpaľované sú teda zvyčajne z lietadiel. Konkrétne sú prispôsobené pre lietadlá britského kráľovského letectva (RAF) Typhoon a Tornado. Ukrajinci dostali verziu, ktorá je odpaľovaná z vozidla Supacat HMT na podvozku 6×6.

Svoj cieľ dokáže „zamknúť“

Z fotografií je vidieť dvojkoľajnicové odpaľovacie zariadenie pre pár ASRAAM namontované vzadu.

„Smerom ku kabíne sa tiež zdá, že na stožiari je namontovaná senzorová veža, ktorá je možno teleskopická, aby sa dala zdvihnúť vysoko nad nákladný automobil. Toto je pravdepodobne elektrooptická/infračervená senzorová veža, ktorá by sa dala použiť na zachytenie cieľa. Potenciálne by mohol mať aj funkciu radaru krátkeho dosahu,“ uvádza Warzone portálu The Drive.

Ukrajinci vidia jeho hlavnú výhodu hlavne vo vysokej mobilite.

„Vysoká mobilita vozidiel Supacat znamená, že môžu operovať v blízkosti frontovej línie, vstúpiť do oblasti pôsobenia ruských bojových vrtuľníkov, útočiť a po chvíli rýchlo zmeniť polohu,“ vysvetlil ukrajinský podplukovník.

Ukrajinci ich používajú podľa potreby na protivzdušnú obranu hlavného mesta, kde primárne slúžia na likvidáciu iránskych samovražedných dronov Šáhid, ktoré používajú Rusi na útoky voči ukrajinskej infraštruktúre.

45132159
zdroj: British MoD/Rick Brewell

Zbrane sú tiež súčasťou prebiehajúcej ukrajinskej protiofenzívy. Práve útočné helikoptéry Ka-52 majú na svedomí zničenie západnej techniky, akou sú americké obrnené bojové vozidlá Bradley a nemecké tanky Leopard.

Výhodou tejto nezvyčajnej kombinácie je, že raketa ASRAAM sa dokáže na svoj cieľ „primknúť“, teda nie je potrebné vizuálne navádzanie, ako v prípade britského prenosného protivzdušného systému Starstreak.

Nevýhodou je malý dostrel, raketa dokáže prekonať len 25 kilometrov, i keď v prípade priaznivých poveternostných podmienok to môže byť viac. Nevýhoda ale môže byť prekonaná práve pomocou vysokej mobility, keď vozidlo dokáže dopraviť raketu do potrebného cieľa. Zaútočiť a potom zase rýchlo odísť, a tak sa vyhnúť odhaleniu.

Raketa s nákladom (hlavicou) váži 89 kg a je dlhá 2,9 m. Táto strela bola vyvinutá britskou spoločnosťou MBDA a predstavená RAF koncom 90. rokov. Použitá bola vo viacerých konfliktoch, ako je Irak, Bosna, Kosovo.

20150915-ASRAAM_infographic.pdf.iCf3-orXMWATAA.OQb6m8CowK
zdroj: British MoD

Nedostatok munície pre protivzdušnú obranu 

Článok v britskom médiu okrem toho odhaľuje, že Ukrajina zápasí s nedostatkom rakiet protivzdušnej obrany. Podplukovník tvrdí, že hlavnému mestu hrozila minulý december evakuácia. Tú odvrátil iba dostatok protivzdušnej obrany.

Nebo nad Kyjevom je momentálne uzatvorené a systém tvorený z viacerých protivzdušných zbraní, ako je americký Patriot, nórsko-americký NASAMS, nemecký Iris-T či sovietsky S-300, je prirovnávaný k izraelskej Železnej kopule (Iron Dome).

Ukrajincom ale hrozí, že im dôjdu strely do protivzdušnej obrany. „Nemôžete naplánovať vojnu s ročnou produkciou 150 – 160 rakiet Patriot. Za mesiac sme ich vystrieľali,“ uviedol.

Dodal, že Rusi čakajú na jeseň, aby znovu spustili útoky na energetickú štruktúru Ukrajiny. Obáva sa, že Ukrajina bude čeliť ešte ťažej jeseni a zime ako minulý rok.

Ukrajinci sa však domnievajú, že Spojené štáty i NATO má množstvo rakiet, ktoré boli vyrobené ešte v minulom storočí a čoskoro im končí služobný vek. Musia byť preto zlikvidované, a aj to stojí peniaze.

Kyjev radšej vyzýva, aby ich spojenci darovali Ukrajine a dodáva, že tieto zbrane už dávno zaplatili „babičky“ súčasných daňových poplatníkov.

Zdroje: The Times, Warzone/The Drive

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá