Utopické „živé mrakodrapy“ budúcnosti: Realistické návrhy vytvorila umelá inteligencia

  • Takto by vyzeral svet podľa umelej inteligencie
  • Architekt predstavil mrakodrapy budúcnosti s ekologickým využitím
  • Takto by vyzeral svet podľa umelej inteligencie
  • Architekt predstavil mrakodrapy budúcnosti s ekologickým využitím

Vízie ľudí nepoznajú hranice. Stačí ich spojiť s umelou inteligenciou a výsledok je niečo, čo vyráža dych. 

Najnovšie návrhy umelej inteligencie zo série koncepčného projektu „AI x Future Cities“ od indického architekta Manasa Bhatiu tomu idú skvelým príkladom.

Cieľom projektu je preskúmať životaschopnosť udržateľnej infraštruktúry v dôsledku rýchlej svetovej urbanizácie.

Mrakodrapmi pokryté biodiverzitou pozitívne prispejú ekológii

Vieš si predstaviť, že jedného dňa budeš bývať v obytných mrakodrapoch, ktoré sú pokryté stromami, rastlinami a riasami?

Architekt a výpočtový dizajnér so sídlom v Naí Dillí priviedol túto impozantnú myšlienku k životu. Nazýva ich „vežami na čistenie vzduchu“ a pomôcť by mali vo všetkých smeroch.

Mrakodrapy budúcnosti - umelá inteligencia - Manas Bhatia
zdroj: Reprofoto: YouTube/O. Elali

Organický plášť budovy pomôže s ochladzovaním a prispeje k transpirácii. To znamená, že mrakodrapy budú schopné regulovať vlastnú teplotu počas dňa s účelom podporiť prirodzené vetranie a znížia tým spotrebu energie.

„Ak by sme boli schopní vytvoriť organické stavebné materiály, aby žili a rástli, budova by sa mohla vetrať prírodnými procesmi a uľahčili by sme tým život pre budúce generácie na Zemi,“ dodáva Bhatia.

K vytvoreniu vizualizácie stačilo len niekoľko kľúčových slov

Obrázky vygeneroval zobrazovací nástroj umelej inteligencie s názvom Midjourney, ktorý sa postaral o prepracovaný koncept na základe kľúčových slov.

Podľa Amazing Architecture boli kľúčovými frázami „futuristické veže“, „utopická technológia“, „symbiotické mestá“ a „bioluminiscencia“. Na základe toho následne umelá inteligencia Midjourney priniesla na svetlo sveta sériu digitálnych obrázkov.

Mrakodrapy budúcnosti - umelá inteligencia - Manas Bhatia
zdroj: Reprofoto: YouTube/O. Elali

„Je zrejmé, že umelá inteligencia bude vytvárať podrobné architektonické nákresy, pretože táto technológia sa bude už len zlepšovať. To by výrazne zvýšilo efektívnosť procesu architektonického návrhu a umožnilo architektom preskúmať nové dizajnérske nápady bez toho, aby im vývoj vízie zabral príliš veľa času,“ okomentoval svoju víziu architekt. 

V rozhovore pre CNN prezradil, že vytvorenie každého surrealistického diela môže trvať len 20-minút. Pri tvorbe sa nechal inšpirovať Hyperionom, 115,92 metra vysokou sekvojou v Kalifornii, ktorá sa považuje za najvyšší žijúci strom na svete.

Umelá inteligencia by mohla architektom uľahčiť prácu

Umelá inteligencia je len ďalším nástrojom na vytváranie kreativitou neobmedzeného „umenia“. No Bhatia tvrdí, že umelá inteligencia zatiaľ nie je schopná dosiahnuť taký dobrý výsledok. Kreatívny človek má v tomto ohľade viacero výhod. 

Mrakodrapy budúcnosti - umelá inteligencia - Manas Bhatia
zdroj: Reprofoto: YouTube/O. Elali

Stále ju však môžeme využívať k lepšiemu pochopeniu ľudských predstáv. Napríklad ňou vieme obohatiť nové nápady a proces navrhovania. Dokonca by jedného dňa mohla generovať 3D návrhy.

Stačí ju integrovať do softvéru, ktorý by architekti používali na modelovanie vlastných výtvorov. Kombinácia týchto dvoch aspektov môže prísť už v blízkej budúcnosti, no ešte si treba nejaký ten čas počkať.

Mestá budúcnosti sú teda stále v nedohľadne, ale zmena je na dosah. Pokým sa toho dočkáme, určite si nezabudni ešte raz vychutnať vyššie priložené obrázky mrakodrapov budúcnosti, ktoré miestami pripomínajú novú civilizáciu v post-apokalyptickom svete.

Zdroje: CNN, Amazing Architecture

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá