V nemocniciach máme takmer 2 500 pacientov s Covidom. Viac ako 70 % hospitalizovaných ľudí nie je plne zaočkovaných

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 955
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 34 570
covid
TASR/Milan Kapusta
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 19 955
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 34 570

V utorok odhalili PCR testy na Slovensku 19 955 ľudí nakazených koronavírusom. Laboratóriá celkovo v daný deň vykonali 34 570 PCR testov. Zároveň pribudlo 22 obetí ochorenia COVID-19. Ich celkový počet tak dosahuje 18 145. V nemocniciach leží 2 466 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako ďalej vyplýva z informácií uvedených na stránke korona.gov.sk, antigénové testy odhalili 3 090 pozitívnych, celkovo ich bolo v utorok vykonaných 24 533. Pozitivita PCR testov dosiahla 57,72 % a antigénových 12,60 %. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 251 je na JIS a 101 na pľúcnej ventilácii. Viac ako 70 % aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných.

Pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre oblasť Európy a okolia vyzvala v utorok na zintenzívnenie očkovacej kampane proti Covidu vo východnej Európe. Upozornila pritom, že „prílivová vlna“ variantu omikron smeruje ďalej na východ. Informovala o tom agentúra AFP.

Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge poznamenal, že za ostatné dva týždne sa viac ako zdvojnásobil počet prípadov nákazy v šiestich krajinách – v Arménsku, Azerbajdžane, Bielorusku, Gruzínsku, Rusku a na Ukrajine.

„Ako sa očakávalo, vlna omikronu sa presúva na východ. Tento variant už zaznamenalo desať členských štátov,“ povedal Kluge. Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých – vrátane už zmienených – stredoázijských štátov. Kluge uviedol, že vo viacerých z týchto krajín je vakcinačná kampaň stále relatívne pomalá.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Priblížil, že v Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Kirgizsku, na Ukrajine a v Uzbekistane je dosiaľ stále zaočkovaných len necelých 40 percent obyvateľov nad 60 rokov. Dodal, že aspoň prvú dávku vakcíny proti Covidu dostalo v Bulharsku, Gruzínsku a Severnom Macedónsku len necelých 40 percent zdravotníkov.

Kluge vyzval vlády a úrady v jednotlivých krajinách, aby dôkladne preskúmali, čo vakcináciu spomaľuje, a následne navrhli vhodné nástroje na jej urýchlenie.

Zdôraznil tiež, že čeliac vlne omikronu v čase, keď sa na východe stále ešte rozsiahlo šíri aj variant delta, nie je momentálne vhodná doba na uvoľňovanie opatrení, ktoré sú funkčné v zamedzovaní šírenia nákazy. Súčasťou takýchto opatrení je podľa Klugeho vyhýbanie sa zaľudneným miestam, nosenie rúšok v interiéroch, zlepšenie vetrania a používanie rýchlotestov na včasné zachytenie infikovaných.

Omikron dominuje

Variant omikron vírusu SARS-CoV-2 pokračuje podľa priebežných februárových výsledkov sekvenácie v trende postupného vytláčania variantu delta.

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), vysoký podiel delta variantu zaznamenalo iba jedno sekvenačné pracovisko, kde však sekvenovali aj také pozitívne vzorky, ktoré pochádzali z prvých dvoch januárových týždňov a boli odobraté vybraným osobám v rámci epidemiologického vyšetrovania.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

„Ak tieto konkrétne výsledky vypustíme, vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v prvej polovici februára vychádza podiel variantu omikron na približne 90 %. Ide zväčša o vzorky s dátumom odberu spred týždňa,“ informovala Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ.

Na sekvenovaní vzoriek sa vo februári podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, Martinské centrum pre biomedicínu (Jesseniova lekárska fakulta v Martine UK) a laboratóriá RÚVZ v Banskej Bystrici a RÚVZ v Trenčíne.

Zdroje: NCZI, TASR, SITA, korona.gov.sk, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá