V Oaklande vyrastie unikátna ekologická lanovka, ktorú mu pravdepodobne bude závidieť celý svet

  • Inovatívny spôsob prepravy osôb môže poslúžiť ako skvelý príklad do budúcnosti
  • Ekologický, poháňaný elektrinou, šetriaci čas a zároveň skvelá atrakcia. To je projekt novej Gondoly
  • Čas ukáže, či sa to vo svete uchytí a nájde uplatnenie aj v iných krajinách
Mlb.com
  • Inovatívny spôsob prepravy osôb môže poslúžiť ako skvelý príklad do budúcnosti
  • Ekologický, poháňaný elektrinou, šetriaci čas a zároveň skvelá atrakcia. To je projekt novej Gondoly
  • Čas ukáže, či sa to vo svete uchytí a nájde uplatnenie aj v iných krajinách

Dánsky architektonický ateliér Bjarke Ingels Group (BIG) predstavil rozsiahly systém káblových rozvodov s dvomi tranzitnými rozbočovačmi, ktoré budú v Oaklande postavené ako súčasť plánov pre nový baseballový štadión. Píše o tom server Deezen.com

Projekt nesie názov Gondola a je navrhnutý na prepravu osôb, predovšetkým športových fanúšikov z centra mesta do Jack London Square, teda do miesta, kde sa bude nachádzať nový štadión pre baseballovy tím Oakland Athletics z najznámejšej svetovej súťaže Major League Baseball (MLB), známy ako Oakland A´s.

Systém lanovkovej prepravy začne v stanici mesta blízko Oakland Convention Center a pokračovať bude až na nový štadión. Otvorené stanice na oboch koncoch poslúžia ako kotviace body pre káble, na ktorých sa budú kabíny lanovky prepravovať cez bielu obruč, ktorá na dlhej trase zabezpečí napnutie lán.

Súčasťou staníc budú na mieru navrhnuté eskalátory, ktoré budú viesť priamo k plošinám s kabínkami. Interiér stanice v tvare U bude obložený drevom, zatiaľ čo exteriér bude pokrávať plechový obklad. Podľa návrhov by mala cesta lanovkou z centra mesta na štadión trvať približne tri minúty. Kabína s kapacitou okolo 35 osôb poskytne vďaka sklenenému dizajnu panoramatický výhľad na mesto. Efektívnosť prepravného systému by mala byť naozaj na vysokej úrovni. Odhaduje sa, že za hodinu bude lanovka schopná prepraviť až 6 000 osôb v oboch smeroch. 


Gondola je určená pre rýchlejšie a ľahšie riešenie prepravy osôb na nové baseballové ihrisko. Oakland dlhodobo trpí dopravnými zápchami, podobne ako väčšina miest v USA, čiže systém by mohol pomôcť zmierniť a odbremeniť premávku počas zápasov.

Prioritne je síce lanovka navrhnutá na používanie počas podujatí na štadióne, no zároveň môže prepravovať ľudí kedykoľvek. Pohon by bol plne elektrický, a tak nie len že by sa odbremenila premávka v meste, zároveň by išlo o zelené a vysoko ekologické riešenie mesta. 

Gondola poskytune unikátne a dôležité dopravné riešenie pre lepšie spojenie rastúceho centra mesta a nábrežia Oaklandu.“ povedal Jeff Bellisario, viceprezident Hospodárskeho inštitútu Bay Area Council

Plány pre výstavbu Gondoly sa vyvíjajú v spojitosti s návrhom nového štadióna, ktorý by mal disponovať obytnými, komerčnými a kultúrnymi priestormi v okolí štadióna. Ak všetko pôjde podľa plánu, nový štadión a lanovka by mali byť otvorené už v roku 2023 a celkové náklady sa vyšplhajú na sumu cez 100 miliónov eur.

V súčasnosti sa podobná gondola nachádza v Londýne, ktorá ponad rieku spája O2 Arénu v oblasti Greenwich Peninsula s ExCel Centre. Bohužiaľ, od otvorenia lanovky v roku 2012 pred olympijskými hrami sa jej využitie dramaticky znížilo. Preto je otázkou, ako sa bude s odstupom času dariť tej v Oaklande, aj keď je pravdou, že predpoklad konania rôznych akcií a baseballových zápasov na štadióne by mala udržiavať lanovku dostatočne využívanú, aby spĺňala svoje opodstatnenie.

zdroj: dezeen.com; archdaily.com; mlb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech