Väzni dostali bez súhlasu Ivermektín, nasledovala hnačka i žalúdočné kŕče. Na stole je preto žaloba

  • Arkansaská väznica má problém so žalobou
  • Lekár tam údajne podával Ivermektín väzňom bez ich informovaného súhlasu
  • Ten im mal spôsobiť problémy so zrakom, hnačku a žalúdočné kŕče
  • Pred Ivermektínom varujú Európska lieková agentúra aj Úrad pre kontrolu liekov a potravín
ivermectin Štúdia zahraničie covid-19
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Christina Victoria Craft
  • Arkansaská väznica má problém so žalobou
  • Lekár tam údajne podával Ivermektín väzňom bez ich informovaného súhlasu
  • Ten im mal spôsobiť problémy so zrakom, hnačku a žalúdočné kŕče
  • Pred Ivermektínom varujú Európska lieková agentúra aj Úrad pre kontrolu liekov a potravín

Na Slovensku je Ivermektín populárny najmä na antivaxerskej scéne. Považujú ho za jedinú záchranu pred ťažkým priebehom koronavírusu, a neboja sa pritom niekoľkonásobne prekročiť odporúčané dávkovanie.

To je problém najmä preto, že Ivermektín je antiparazitikum, liek, ktorý sa označoval určitý čas za možnú nádej a pomoc pri liečbe Covidu. Mnoho štúdií však tieto nádeje zmietlo zo stola a preukázalo, že ako liek na Covid účinný nie je.

V americkom štáte Arkansas majú však opačný problém. Zatiaľ čo na Slovensku lekári odhovárajú ľudí od svojvoľného užívania Ivermektínu, v Arkansase lekár podával väzňom látku bez toho, aby ich o obsahu informoval, píše BBC

Pred Ivermektínom minulý rok varovali aj regulačné orgány, Európska lieková agentúra (EMA) a americký Úrad pre kontrolu liekov a potravín (FDA). Druhý menovaný dokonca ľudí varoval, nech liečivo nejedia, pretože nie sú kravy a kone. Ľudia v USA totiž kupovali a konzumovali liečivá s obsahom ivermekínu určené pre dobytok.

Lekár údajne zatajil, čo podáva pacientom

Po tom, čo sa väzni v arkansaskej väznici nakazili Covidom, im ošetrujúci lekár namiešal „kokteil liekov“. Po jeho užití mali väzni problémy so zrakom, hnačkou a takisto ich trápili aj žalúdočné kŕče.

Lekár im vraj povedal, že dostali vitamíny, antibiotiká a steroidy, aby sa rýchlejšie zotavili. V tejto kauze lekár tvrdí, že väzňov nikto nenútil užívať lieky. 

Väzňom však prekáža najmä skutočnosť, že ich lekár neinformoval, že súčasťou liečiv bol aj Ivermektín. Preto sa rozhodli podať v spolupráci s Americkou úniou občianskych slobôd žalobu na väznicu. Podľa dokumentu sú žalobcami Edrick Floreal-Wooten, Jeremiah Little, Julio Gonzales a Dayman Blackburn. Po podaní liekov ich trápila hnačka, problémy so zrakom a kŕče v bruchu.

„Nikto, vrátane ľudí odpykávajúcich si svoje tresty, by nemal byť oklamaný a podrobený lekárskym experimentom,“ uviedol právny riaditeľ ACLU Arkansas Gary Sullivan vo vyhlásení

„Federálny úrad pre potraviny a liečivá uviedol, že nevhodné použitie Ivermektínu na COVID-19 môže spôsobiť vážne poškodenie vrátane záchvatov, kómy a dokonca aj smrti. Záchytné stredisko nepoužilo bezpečnú a vhodnú liečbu, a to ani počas pandémie. Za svoje konanie musia vziať zodpovednosť.“ 

ivermectin Štúdia zahraničie covid-19
zdroj: Soumyabrata Roy/NurPhoto/REX/Shutterstock

Žaloba tiež približuje, ako sa samotní väzni dozvedeli o tom, čo konkrétne im počas liečby bolo podané. Ivermektín bol podaný väzňom v novembri 2020, dozvedeli sa o tom až v júli 2021. V auguste 2021 sa táto informácia potvrdila aj počas zasadnutia finančného a rozpočtového výboru.

Okresný šerif Tim Helder a lekár Robert Karas, ktorých sa táto žaloba priamo týka, sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili. Karas však v liste, ktorý poslali jeho právnici v septembri, odmieta všetky obvinenia. Uviedol tiež, že od novembra 2020 takýmto spôsobom liečil 254 väzňov. 

Ivermektín na Slovensku

Odborníci a infektológovia sa zhodujú v tom, že bez lekárskeho predpisu a určeného dávkovania by sa ľudia Ivermektínu mali vyhýbať. Navyše, tento liek nie je k dispozícii v našich lekárňach, preto ľudia siahajú po jeho verzii určenej pre zvieratá.

Marek Varga, primár kliniky toxikológie, pre televíziu JOJ uviedol, že liek môže spôsobiť pacientovi s Covidom ďalšie komplikácie.

„Mali sme dve hospitalizácie pacientov s predávkovaním Ivermektínom. Bolo to veľmi dramatické. Pacientka bola privezená v bezvedomí, druhý pacient bol veľmi znepokojený, zmätený, agresívny,“ priblížil primár, s akými pacientmi sa stretáva posledný mesiac. U týchto pacientov presahovali hodnoty Ivermektínu tisícnásobne viac, ako je povolená koncentrácia. 

zdroj: Flickr/Cao Đẳng Bách Khóa Tây Nguyên,

„Nežiadúce účinky boli popísané aj v Spojených štátoch amerických už v priebehu prvej a druhej vlny,“ povedal primár kliniky infektológie v Košiciach Martin Novotný.

Upozorňuje tiež na to, že dávky Ivermektínu sa líšia od toho, či je liek určený pre človeka alebo pre zviera. „Jednoducho, dávkovaním v domácich podmienkach sa môžu predávkovať. Liek nepatrí do rúk mestským poslancom alebo komunitám na Facebooku,“ uviedol. 

Podľa toxikológa Mareka Vargu liečivo priamo ovplyvňuje centrálny nervový systém. Dochádza k dočasnému ochrnutiu končatín, môže zlyhávať srdce. V prípade ťažkých porúch vedomia, musí byť pacient sledovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. 

Zdroje: BBC, Žaloba, ACLU, Startitup, JOJ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá