Veda zbúrala zažitý mýtus. Nové zistenia potešia každého leňocha

  • Výsledky štúdie pomôžu všetkým, ktorí nestíhajú kráčať 10-tisíc krokov denne
  • Pre zdravie stačí oveľa menej pohybu, než si myslíme
prechádzka pedometer krokomer
Ilustračný obrázok, Unsplash/Artur Łuczka, Harsh Gupta
  • Výsledky štúdie pomôžu všetkým, ktorí nestíhajú kráčať 10-tisíc krokov denne
  • Pre zdravie stačí oveľa menej pohybu, než si myslíme

Cvičebný model „víkendových bojovníkov“, ktorý bol kedysi odborníkmi považovaný za nedostačujúci, možno nie je taký zlý, ako sa v minulosti predpokladalo.

Štúdia publikovaná v tomto týždni v JAMA Network Open zistila, že ľudia, ktorí absolvujú 8-tisíc alebo viac krokov raz alebo dvakrát týždenne, dosahujú takmer rovnaké kardiovaskulárne výhody a nižšiu úmrtnosť ako tí, ktorí prechádzajú rovnakú vzdialenosť takmer denne. Táto vzdialenosť zodpovedá približne 6,3 kilometrom denne.

Aj malé množstvo cvičenia má veľký význam

Dlho sme sa zamýšľali nad tým, koľko fyzickej aktivity potrebujeme pre zdravie. Táto štúdia sa snaží nájsť odpoveď na túto otázku,“ povedal Dr. J. Sawalla Guseh, športový kardiológ a riaditeľ programu Cardiovascular Performance Program v Massachusetts General Hospital.

Toto potvrdzuje, že aj malé množstvo cvičenia má veľký význam, čo sme už predtým vedeli,“ hovorí Guseh, ktorý je spoluautorom komentára k štúdii.

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb USA odporúča, aby mali dospelí aspoň 150 minút mierne intenzívnej fyzickej aktivity týždenne a dva dni posilňovacích cvičení týždenne. To zodpovedá približne 30 minútam denne počas piatich dní v týždni a dvom dňom posilňovania.

Podľa správy Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb však tieto aeróbne usmernenia spĺňa menej ako polovica dospelých, pričom iba 24 % sa prispôsobuje vhodným aeróbnym a posilňovacím aktivitám, uvádza BuzzFeed News.

Hoci neexistuje žiadny oficiálny návod v oblasti počtu optimálnych krokov, odporúčania hovoria o 6-tisíc až 10-tisíc krokoch denne, čo zodpovedá približne 4 až 6,3 kilometrom denne.

cvičenie
zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

Mnohí zdravotnícki odborníci už v minulosti varovali verejnosť pred modelom „víkendových bojovníkov“ najmä kvôli riziku zranení, ako sú natrhnuté alebo natiahnuté svaly. Nebezpečenstvo je obzvlášť vysoké, ak sa cez týždeň nepohybuješ a počas víkendu vykonávaš intenzívne aktivity.

Ak počas týždňa necvičíte a potom cez víkend šprintujete alebo beháte dlhé vzdialenosti, pravdepodobne sa zraníte,“ hovorí Dr. Eric Ascher, lekár rodinnej medicíny v nemocnici Lenox Hill v New Yorku, ktorý sa na štúdii nepodieľal. Pokiaľ sa však týmto zraneniam dokážeš vyhnúť, spomínaný model ti môže priniesť pozitívne výsledky.

Väčší pohyb sa rovná nižšiemu riziku úmrtnosti

Autori štúdie analyzovali údaje o krokoch získané z akcelerometrov, ktoré nosilo približne 3 100 účastníkov veľkého národného prieskumu zdravia. Účastníci nosili zariadenia počas jedného týždňa a boli rozdelení do skupín (0, 1 až 2 alebo 3 až 7) podľa počtu dní, kedy dosiahli 8-tisíc krokov alebo viac.

Keďže vedci merajú iba celkový počet krokov, nie je jasné, ako účastníci štúdie urobili svoje kroky, teda či ich odkráčali, odbehali alebo narátali iným spôsobom. Účastníci boli sledovaní po dobu desiatich rokov, pričom výskumníci zaznamenávali celkovú úmrtnosť a úmrtnosť z kardiovaskulárnych príčin, ako sú infarkty.

V porovnaní s ľuďmi v „nulovej“ skupine mali tí, ktorí prešli aspoň 8-tisíc krokov za jeden alebo dva dni, o 15 % nižšie riziko úmrtnosti počas nasledujúceho desaťročia, zatiaľ čo tí, ktorí boli aktívni počas troch až siedmich dní, mali o 16,5 % nižšie riziko.

Riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia bolo približne rovnaké medzi nižšou a vyššou nenulovou skupinou: 8,1 % a 8,4 %.

cvičenie
zdroj: Unsplash/Graham Mansfield

Jednou z výhod štúdie je, že zahŕňa iba objektívne údaje o cvičení z prenosného zariadenia. Kroky sa však merali iba jeden týždeň, čo znamená, že neexistujú údaje na to, či vzorce na cvičenie pretrvávali niekoľko mesiacov či rokov. Autori tiež nebrali do úvahy úroveň námahy či typ cvičenia, no chôdzu mnohí považujú za uskutočniteľnú.

Prechod z minút na kroky reflektuje, čo pacienti skutočne robia, teda že si nakupujú a nosia zariadenia ako Apple hodinky alebo iné fitness sledovače s dosiahnuteľnými ukazovateľmi. 

Snažíme sa získať údaje o tom, čo nám ľudia skutočne prezentujú,“ hovorí bývalá gymnastka a lekárka v oblasti športovej medicíny Dr. Alysia Robichau. „Myslím si, ak v tomto tomto svete sedavej obezity, ktorá ovládne svet u detí aj dospelých, niekto povie, že urobil 10-tisíc krokov, stačí to. Urobme to realistické.

Zdroje: JAMA Network Open, BuzzFeed News, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá