Vedci tvrdia, že predpovedanie našich snov je možné

  • Ovládanie našich snov je lákavá predstava
  • Čo keby ste si dnes večer ľahli do postele a presne vedeli, čo sa vám bude snívať a dokonca by ste všetko mohli ovplyniť?
  • Podľa výskumníkov z Kalifornskej univerzity sa nebavíme o žiadnej fantázii, ale o budúcej realite
sleeping2
pexels.com
  • Ovládanie našich snov je lákavá predstava
  • Čo keby ste si dnes večer ľahli do postele a presne vedeli, čo sa vám bude snívať a dokonca by ste všetko mohli ovplyniť?
  • Podľa výskumníkov z Kalifornskej univerzity sa nebavíme o žiadnej fantázii, ale o budúcej realite

Napriek intenzívnemu záujmu vedcov, sny predstavujú pre náš logický svet stále jednu veľkú záhadu. Niektoré teórie uvádzajú, že sny sú náhodné a statické, kým ostatní veria, že predstavujú akýsi simulátor, ktorý nám má pomôcť vedieť sa lepšie orientovať v každodennom živote. Stretneme sa aj s tvrdeniami, že sny slúžia na starostlivé ukladanie a triedenie myšlienok a poznatkov. Všetky problémy so snami by mala vyriešiť AI, ktorá by pomocou algoritmu vedela porozumieť snom a aj ich predpovedať.

Výskumníci boli schopní znovu premietnuť pozreté trailery

Výskumníci z Gallant Lab na Kalifornskej univerzite napriek monohým problémom spojenými so snami už vyvinuli algoritmus, ktorý dokáže pretransformovať aktivitu mozgu na rozpoznateľný obraz. V priebehu výskumu nechali dobrovoľníkov pozerať filmové trailery a aktívne premýšľať o tom, čo práve sledujú. Používaním iba obrazotvornosti mozgu dokázali neskôr vytvoriť matné obrazy trailerov, ktoré dobrovoľníci pozerali. Ak by bola rovnaká metóda aplikovateľná na sny, umožnila by nám projektovať obrazy vytvárané v snoch.

Hlavným problémom je viditeľnosť. Kým výskumníci boli schopní rozoznať určité tvary a farby, nevedeli zostaviť video ľudských myšlienok v dostatočne vysokom rozlíšení. Tu by mohla pomôcť AI. Tá by mala algoritmus vylepšiť a obrazy zostriť. Aj keď nie je stále jasné, či sny prebiehajú vo „vysokom rozlíšení“.

Niektoré spoločnosti už v súčasnosti používajú riešenia založené na používaní AI, aby pomohli pacientom s problémami so spánkom, napríklad Sleep.ai. Tá poskytuje svojim zákazníkom aplikáciu, ktorá monituruje priebeh spánku a rušivé momenty ako je chrápanie, škrípanie zubov či prehadzovanie sa v posteli zo strany na stranu. Na základe dát diagnostikuje hlavný spánkový problém a pomáha spánok zlepšiť. Ak by sa toto skombinovalo so spomínaným monitorovaním snov, podľa odborníkov by sme mohli byť schopní identifikovať a predpovedať naše budúce nčné správanie.

Ako by to teda malo fungovať?

AI by mala v prvej fáze rozpoznať ako ľudia snívajú, potom by použila získané dáta, aby zistila, o čom bude človek snívať v budúcnosti. V súčasnosti už pokus o ovládanie snov funguje, spomeňme si na techniku vedomého (lucidného) spánku.

Problémom ostáva prekročenie hranice medzi inštinktom človeka a objektívnou analýzou dát. Najväčší problém totiž predstavuje nespočítateľné množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú náš spánok a mnohým vedci doteraz nerozumejú. Môžeme disponovať nástrojmi na zbieranie týchto dát, ale nemusíme byť nevyhnutne schopní adekvátne odhadnúť, aký dopad majú okolité vplyvy na naše snívanie. Vyplýva z toho aj problém s úrovňou spoľahlivosti predpovede. Podľa vedcov by aj tento problém mohla vyriešiť dostatočne vyvinutá AI, aj tá, ktorá už v súčasnosti exituje, ale trochu viac vyvinutá.

Je to teda vôbec možné?

Každý spôsob ako úspešne predpovedať sny bol zatiaľ zmarený nejakým problém. Je teda vôbec možné sny predpovedať alebo sa bavíme iba o peknej no nerealizovateľnej vízii? Výskumníci tvrdia, že to možné určite je.

V pochopení snov sme podľa nich za uplynulé roky spravili obrovský krok vpred a čoskoro budeme schopní pozorovať sny akoby boli premietané cez filmový projektor.

Avšak spoľahlivé predpovedania snov bude možné až po naozaj dobre fungujúcom prepojení technológie a vedeckého poznania, dôležité bude v budúcnosti aj verejné presvedčenie o fungovaní tejto technológii. Proces môže zabrať ešte roky, ak nie desaťročia, kým vyvinieme naozaj fungujúci algoritmus na odhaľovanie tajomstiev našich snov.

zdroj: www.readwrite.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá