Vedci varujú, že kvôli austrálskym požiarom môže vyhynúť ďalší druh živočíchov

  • Kvôli suchu panujú obavy, že v Austrálii by mohol vyhynúť vtákopysk divný
  • Príčinami zmenšovania populácie je sucho, nedostatok vody či ľudské zásahy do prirodzeného teritória
BeFunky-collage-7
TASR/Flickr
  • Kvôli suchu panujú obavy, že v Austrálii by mohol vyhynúť vtákopysk divný
  • Príčinami zmenšovania populácie je sucho, nedostatok vody či ľudské zásahy do prirodzeného teritória

Kvôli suchu panujú obavy, že v Austrálii by mohol vyhynúť vtákopysk divný. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na novú štúdiu miestnych vedcov. Pôvodný výskyt vtákopyska divného, ​​ktorý obýva vodné toky Austrálie a Papuy-Novej Guiney, sa už znížil o 40 percent.

Príčinami zmenšovania populácie vtákopyska sú podľa vedcov z Univerzity Nového Južného Walesu (UNSW) sucho, nedostatok vody, ľudské zásahy do prirodzeného teritória, znečistenie alebo výstavba hrádzí, ktoré narušujú miesta výskytu tohto jedinečného cicavca, ktorý kladie vajcia.

Hrozí obrovský pokles

Bádatelia odhadujú, že ak tieto hrozby budú trvať aj naďalej, poklesne populácie vtákopyska v najbližších 50 rokoch o 47 až 66 percent. Je podľa nich možné, že situáciu ešte zhorší klimatická zmena. V takom prípade by sa výskyt exotického živočícha do roku 2070 mohol znížiť až o 73 percent.

Medzinárodný zväz pre ochranu prírody (IUCN) v súčasnosti považuje vtákopyska za „takmer ohrozený“ druh. Bádatelia sa však domnievajú, že pokles stavu vodných tokov spôsobený nedostatkom zrážok a vlnami horúčav vyhliadky tohto obojživelníka ešte viac zhoršuje a môže nastať až riziko miestneho vyhynutia.

Čítaj viac TU>>Hladujúcim zvieratám v Austrálii vrtuľníky zhadzujú stovky kilogramov mrkvy a zemiakov

Austrália zažíva viacero problémov

Austrália sa navyše v poslednej dobe potýka s veľkými lesnými požiarmi. Ich rozsah sa síce už podarilo znížiť, stále však prevyšuje rozlohu Portugalska.

Aj napriek tomu, že krajina zažívo jedno zo svojich najhorších období a hynú milióny zvierat, v kontexte požiarov však NASA už koncom roka 2019 upozorňovala, že požiarov je najmenej od roku 2003. Krajine pritom pomáhajú viaceré svetové celebrity, ktoré už spolu darovali viac než 26 miliónov dolárov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

#Repost @leonardodicaprio ・・・ #Regram #RG @earthalliance: Earth Alliance, created in 2019 by @LeonardoDiCaprio, Laurene Powell Jobs, and Brian Sheth, has launched the #AustraliaWildfireFund, a $3 million commitment to assist critical firefighting efforts, aid local communities most affected by the wildfires, enable wildlife rescue and recovery, and support the long term restoration of unique ecosystems, with partners @aussieark @bushheritageaus @wireswildliferescue @emersoncollective @global_wildlife_conservation @oxygenseven. Join Earth Alliance in supporting these critical efforts – please see the link in my bio to donate. #AustraliaFires Photos by Brad Fleet, Wolter Peeters/The Sydney Morning Herald

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Hemsworth (@chrishemsworth),

Bádatelia tak v súvislosti s týmito problémami vyzvali na urýchlené vypracovanie celonárodnej štúdie, ktorá by analyzovala stupeň ohrozenia tohto cicavca. Cieľom tohto výskumu by bolo vyhodnotiť, či treba vtákopyska považovať za zraniteľný druh a prijať prípadne ochranné opatrenia, ktoré by minimalizovali riziko vyhynutia.

Podľa záverov súčasnej štúdie sa celková populácia živočícha, ktorú bádatelia odhadujú na 200-tisíc jedincov, od doby kolonizácie kontinentu Európanmi pred dvoma storočiami znížila o 50 percent.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá