Doktor Štefan Korec: Ročne u nás pribudne až 40 000 onkologických prípadov

Rakovina je závažným problémom a na Slovensku jej diagnostika a liečba zaostáva za európskym priemerom. Najčastejšie sú rakovina hrubého čreva a rakovina plúc. Môže za to najmä stále veľký počet fajčiarov na Slovensku a historicky ťažká strava plná údenín a nedostatku zeleniny. Ako vieme zrýchliť proces diagnostiky a ako zvýšiť percento vyliečených pacientov? Pracuje na tom Doc. MuDr. Štefan Korec, PhD., odbroník na onkologické ochorenia.

Šéfoval Onkologickému ústavu a 25 rokov sa tejto problematike venoval v USA, kde vyučoval na univerzite. V čom je Slovensko pozadu a prečo trvá viac ako pol roka, kým sa problém diagnostikuje a nasadí sa vhodná liečba? Ročne nám pribúda až 40 tisíc nových prípadov onkologických ochorení. MuDr. Korec vytvoril projekt OnkoAssist, vďaka ktorému sa proces diagnostiky zrýchli.

Vraví, že všetko potrebné tu máme, systém stačí prepojiť. Využitie dát a umelej inteligencie odľahčí nápor na lekárov špecialistov, ktorí sa môžu následne venovať pacientom s komplikovanejším stavom. To všetko a ešte viac sa dozvieš v Podcaste s Romčom. Príjemné počúvanie.

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní