Rektor UK Števček: Je neakceptovateľné, aby štát diktoval, čo sa bude študovať a čo nie

Hosťom rozhovoru je rektor Univerzity Komenského Prof. JUDr. Marek Števček, PhD. Spolu s ďalšími vysokými školami sa ohradili voči novele zákona z dielne Ministerstva školstva, ktorá môže na akademickú pôdu vpustiť politický vplyv. Podľa profesora Števčeka by tám akademická sloboda a samospráva univerzít by tým skončila. Stať sa môže to, že štát podľa svojho uváženia povie, ktoré profesie potrebuje na trh práce a tie študijné odbory dostanú prednosť.

Vzhľadom na súčasné nálady a priemyselné smerovanie Slovenska pôjde o inžinierov, strojárov či automatizérov. Ak chceš študovať archeológiu alebo filológiu, môže sa stať, že budeš v ročníku sám. Prečo sa Univerzita Komenského rozhodla so svojimi akademickými kolegami z celého Slovenska vstúpiť do tichého protestu?

Kam až to môže zájsť a čo všetko akademickej obci na novele Zákona o vysokých školách z roku 2002 prekáža? Ako sú dnes vysoké školy financované, aký rozpočet má UK v porovnaní s univerzitou ETH Zürich? Prečo nemajú univerzity dosť zdrojov na opravu svojich budov a už vôbec nie na odborné pracoviská, ktoré môžu Slovensku priniesť kredit a inovácie?

To všetko a oveľa viac sa dozvieš v Podcaste s Romčom. Príjemné Počúvanie.

Moderuje Roman Naništa

Instagram UK

Viac o výhlásení Univerzity Komenského tu

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní