Úspešný Slovák stojí za revolučným počítačovým čipom. Rieši 2 zásadné problémy

play icon

Hosťom podcastu je Radoslav Danilák, zakladateľ spoločnosti Tachyum, expert na čipy a výpočtovú techniku. Má viac ako 100 patentov a na ďalších 100 čaká. Založil svoju tretiu firmu Tachyum a vyvinul počítačový čip, ktorý predbehol dobu. Čip Prodigy je násobne rýchlejší, ako súčasná konkurencia a navyše míňa menej eregie.

To môže prispieť k zvráteniu globálneho otepľovania a produkcie oxidu uhličitého. Radoslav Danilák vysvetľuje, že vždy, keď niečo hľadáš online, teda googliš, táto informácia sa nachádza v dátových centrách. Sú to práve tie, ktoré potrebujú veľa energie na svoj chod. Predpokladá sa, že o 15 rokov budú využívať až tretinu celosvetovej spotreby energie. Aj túto situáciu vie čip od Tachyum vyriešiť. Úspechom je, že tento čip spolupracuje s algoritmom, ktorý riadi umelú inteligenciu násobne rýchlejšie ako v bežnom dátovom úložisku.

Zvládne až milión miliárd operácií za jedinú sekundu. Záujem môžu mať nadnárodné firmy, ale aj štáty ako Čína. Ako spolupracuje Rado Danilák so Slovenskom a čo za touto kooperáciou vidí? Čo prinesie svetu tento čip a kedy si slovenský čipový génius myslí, že umelá inteligencia dosiahne sebauvedomenie? Jeho odhad ťa šokuje. To všetko a oveľa viac sa dozvieš v Podcaste s Romanom Naništom. Príjemné počúvanie.