Vybudoval jednu z najúspešnejších spoločností, na ktorej sú Slováci doslova závislí: Takto si dokážete zarobiť státisíce eur

  • Jeho dokument o riadení firmy bol označený za „najdôležitejší, ktorý kedy vzišiel zo Silicon Valley“
  • Zobrať si dovolenku kedy potrebuješ a koľko potrebuješ – tak si predstavuje dobre fungujúcu firmu riaditeľ a spoluzakladateľ Netflixu, Reed Hastings
netflix
Wikipedia/ Re publica/ Gregor Fischer a Unsplash/ You X Ventures
  • Jeho dokument o riadení firmy bol označený za „najdôležitejší, ktorý kedy vzišiel zo Silicon Valley“
  • Zobrať si dovolenku kedy potrebuješ a koľko potrebuješ – tak si predstavuje dobre fungujúcu firmu riaditeľ a spoluzakladateľ Netflixu, Reed Hastings

Je jedným z najbohatších ľudí planéty. Založil a šéfuje spoločnosti, ktorú pozná a používa celý svet – konkrétne takmer 200 miliónov užívateľov v 190 krajinách. Reč je o filantropovi Reedovi Hastingsovi z Netflixu, lídrovi zo sveta zábavy a streamovacích služieb.

Keď takto úspešný človek, ktorým Reed Hastings bez pochýb je, napíše, ako správne nastaviť firmu, vyvolá to očakávania a chuť vypočuť si jeho rady. Tento človek predsa vie, o čom hovorí.

 

Nasledujúce rady pochádzajú z jeho 125-stranovej prezentácie, ktorú zverejnil ešte v roku 2009 na Slideshare, a o ktorej sa napríklad prevádzková riaditeľka Facebook-u, Sheryl Sandbergová, vyjadrila ako o „najdôležitejšom dokumente, ktorý kedy vyšiel zo Sillicon Valley.“ Hastings je tiež autorom knihy No Rules Rules, ktorú napríklad Financial Times zaradil medzi najlepšie knihy o biznise tohto roka.

Byť firmou. Byť Netflix

Hastings rozhodne nechce, podľa jeho slov dokonca priam nemôže mať vo firme ľudí, ktorí si len chodia do práce zarobiť, a reálne sa nezaujímajú o chod firmy. S takto nastavenými ľuďmi sa úspešná spoločnosť, ktorá vie prinášať zaujímavý produkt, budovať nedá.

Zamestnanci musia s firmou žiť. Musia byť jej súčasťou. Chápať ju, ako a prečo funguje. Až vtedy dokážu podávať výkon a prinášať nápady, ktoré prinesú úspech a pokrok. Ak by robili len to, čo sa im nalinkuje, a tým ich práca vo firme končí, Netflix by asi nikdy nebol tam, kde je.

 

Sloboda a zodpovednosť

Tieto dve slová spomenul Hastings už niekoľkokrát, a presne tak znie aj nadpis jeho spomínaného 125-stranového dokumentu. V jednoduchosti by sa dali vysvetliť tak, že keď potrebuješ oddych, zober si voľno kedy chceš a koľko potrebuješ, ale zároveň podaj výkon a dokáž, že si takúto slobodu zaslúžiš.

Aj pracovníkom Netflixu je údajne vždy pri prijatí do zamestnania povedané, že si môžu zobrať dovolenky, koľko uznajú za vhodné. Keď šéf Netflixu s tou myšlienkou prišiel pred rokmi do firmy, niektorí ho odhovárali, že to nebude dobrý nápad. Zo začiatku boli isté nejasnosti i komplikácie, na ktorých sa ale zapracovalo.

Personálne oddelenie Netflixu už napríklad dáva odporúčania, kedy by si sa mal dovolenke na svojom poste vyhýbať – napríklad ak pracuješ pre finančné oddelenie, tak by si ju nemal plánovať v čase štvrťročných finančných uzávierok.

dovolenka
zdroj: Unsplash/Bruce Christianson/Markus Spiske

Bez spätnej väzby to nejde

Kľúčovou je spätná väzba, bez ktorej nedokáže firma správne fungovať a stať sa lepšou. Na pracovisku by sa malo otvorene hovoriť o problémoch a zlepšeniach, a to nielen zo strany vedúcich smerom k zamestnancom, ale aj zo strany pracovníkov ku svojim nadriadeným.

Spätná väzba by mala byť podľa šéfa Netflixu pravidelná a osobná. Je doslova zákonom firmy, ktorý sa musí dodržiavať.

Naopak, chorobou, ktorá môže firmu nakaziť, je neotvorená komunikácia a ohováranie poza chrbát. Človek si musí stáť za svojimi slovami a vedieť ich povedať aj priamo danej osobe, inak by ich nemal vyslovovať vôbec.

Za kvalitných ľudí sa platí

Kvalitné firmy tvoria kvalitní ľudia, ktorých ak chcete, musíte ich kvalitu vedieť oceniť i zaplatiť. Konkurencia na trhu je veľká, a dobrí i kvalitní zamestnanci pôjdu logicky tam, kde im ponúknu najviac. A presne takou cestou kráča aj spoločnosť Netflix, ktorá dokonca odporúča svojim zamestnancom chodiť na pracovné pohovory do iných firiem, aby sa presvedčili o tom, aká je ich cena na pracovnom trhu, a že ju Netflix vie naozaj oceniť.

 

Hastings je taktiež proti sľúbeným odmenám – ak zvládneš toto a splníš tamto, dostaneš ešte viac peňazí. Tento prístup sa mu nepozdáva. Radšej zaplatí zamestnanca poriadne priamo – spôsobom toto je tvoj plat a za toto pre nás robíš, než mu dať menej a so zvyškom peňazí ho nejasne držať a dráždiť s víziou výplaty niekedy v budúcnosti.

Nestrácať čas a energiu s nevhodným zamestnancom

A čo ak zamestnanec tieto kritériá nespĺňa, a necíti sa byť súčasťou firmy? Čo ak neprijal jej kultúru? Neprichádza s vlastnými nápadmi, iniciatívou, a vlastne sa len necháva viesť? Navyše, svojou náladou a postojom negatívne ovplyvňuje aj ostatných zamestnancov?

Šéf Netflixu označil takýto typ pracovníkov za „vyciciavačov manažérovej energie“. Vhodnejšie je podľa neho venovať energiu a čas tým, čo nastavenie a fungovanie firmy chápu a zvládajú, než sa ho snažiť vštepovať tým, ktorí nie. Takého zamestnanca podľa vlastných slov radšej hneď vyplatí s odstupným, než sa s ním ďalej ťahať.

zdroj: Unsplash/ Krakenimages

 

Naopak, za čo by sa podľa Hastingsa nemalo vyhadzovať, sú nápady, ktoré nevyšli a nefungovali. Vo firmách treba občas riskovať a vyskúšať, či ísť do niečoho, čoho výsledok vopred jasne nepoznáme. Len tak môžu vznikať nové, inovatívne, až revolučné veci, ale aj chyby, s ktorými sa pri takom fungovaní musí rátať.

Žiadna firemná pyramída

Azda všetky firmy pripomínajú hierarchickú pyramídu, od najvyššieho šéfa, cez jednotlivých manažérov, až po radových zamestnancov. Reedovi Hastingsovi sa toto vnímanie firiem nepáči a fungovanie správnej spoločnosti by podľa neho malo vyzerať skôr ako strom, jeden fungujúci organizmus, od koreňa cez pevný kmeň až po konáre a listy, kde každá časť má svoj zmysel a funkciu, bez ktorej by tie ostatné ťažko správne fungovali.

 

Zdroje: Trend, Podnikajte.sk, Irish Tech News, ft.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech