„Západ celé roky koketoval s Ruskom. Výhra Ukrajiny je pre nás dôležitá,“ hovorí tajomníčka Brocková

  • Štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Ingrid Brocková pre Startitup povedala, že Západ celé roky koketoval s Ruskom
  • Vojna na Ukrajine ale bola pre Západ budíčkom, o Slovákoch sa to isté nedá povedať
Ingrid Brocková
Startitup
  • Štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Ingrid Brocková pre Startitup povedala, že Západ celé roky koketoval s Ruskom
  • Vojna na Ukrajine ale bola pre Západ budíčkom, o Slovákoch sa to isté nedá povedať

Vojna na Ukrajine zamestnáva nielen náš rezort obrany, ale aj ministerstvo zahraničia. Štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Ingrid Brocková verí, že podpora Ukrajine a jednota Západu vydrží a Ukrajinci si sami budú môcť určiť, čo je pre nich prijateľné v mierových rokovaniach.

V rozhovore pre Startitup sa vyjadrila k vojne, mieru, dezinformáciám, ale aj k rovnako dôležitej téme, ktorou je postavenie žien v diplomacii a sexizmus v politike. 

Dlhoročná diplomatka Brocková začala pracovať na ministerstve zahraničných vecí v roku 1993. V rokoch 2001 – 2008 bola predstaviteľkou Svetovej banky v SR, odkiaľ sa následne vrátila na rezort zahraničných vecí.

Pôsobila na viacerých riadiacich postoch na ministerstve a zastupovala záujmy SR na poste mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne pri Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Vo funkcii štátnej tajomníčky rezortu diplomacie začala Brocková pôsobiť v apríli 2020, kam ju navrhol vtedajší minister Ivan Korčok. V týchto dňoch tlačovej agentúre TASR potvrdila, že sa stane novou veľvyslankyňou v Prahe. Na túto nomináciu ju nominoval bývalý minister zahraničia Rastislav Káčer, Praha nomináciu schválila. 

  • Prečo je dôležitá výhra Ukrajiny
  • Čo treba urobiť, aby boli Slováci odolnejší voči dezinformáciám 
  • Ako vie Slovensko pomôcť Ukrajine po vojne
  • Prečo je tak málo žien v diplomacii
  • Či sú kvóty na ženy v politike riešením

Ako vnímate fakt, že podľa prieskumu GLOBSEC len 40 % Slovákov viní za vojnu na Ukrajine Rusko?

Tie čísla naozaj nie sú dobré. Vypovedá to o nastavení spoločnosti na Slovensku. Je dôležité vysvetľovať, čo sa vlastne na Ukrajine deje. Kľúčom je informovať, informovať a ešte raz informovať. Za náš rezort môžem potvrdiť, že sme toto úsilie zvýšili.

Nezlyhala v tomto aj vláda?

Faktom je, že dnes je prakticky celý svet v hybridnej vojne a je na naň cielená dezinformačná kampaň Ruskej federácie.

Slovensko nie je nijakým spôsobom výnimkou. Tie čísla sú naozaj zlé aj v porovnaní s našimi susednými krajinami. Je tu dlhodobo usadený ruský sentiment a tradície. Tento problém si vyžaduje systematickú prácu na úrovni jednotlivých rezortov a celej vlády.

Pripomeniem, že aj počas covidu sa Slovensko vymykalo v tom, ako vnímalo vakcináciu a prijímané opatrenia. Veľká časť tejto skupiny sa teraz preklopila do antiukrajinského a proruského naratívu. Čo to vypovedá o našej spoločnosti? Že nám naozaj absentuje systematicky kritické myslenie, a preto sme takí zraniteľní. Musíme urobiť všetko preto, aby odolnosť spoločnosti bola vyššia.

Nemali sme proti dezinformáciám zakročiť tvrdšie? Litovčania napríklad zablokovali ruské kanály, ktoré šírili ruskú propagandu. Takto dávame dezinformátorom prakticky voľnú ruku.

Existuje veľa diskusií o tom, ako regulovať sociálne siete a tento moderný spôsob komunikácie. Dnes si môže naozaj ktokoľvek sadnúť za počítač a k telefónu a šíriť dezinformácie. Takže je na mieste regulácia, akú sme zaviedli napríklad aj počas pandémie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá