Štvordňový pracovný týždeň zaviedla známa poisťovňa. Testuje ho aj najväčšia slovenská banka

  • Téma štvordňového pracovného týždňa ožíva už aj medzi odborármi
  • V niektorých slovenských firmách je to už realita
Pracovníci vo firme sa radujú.
Ilustračné foto Freepik/@fabrikasimf
  • Téma štvordňového pracovného týždňa ožíva už aj medzi odborármi
  • V niektorých slovenských firmách je to už realita

Štvordňový pracovný týždeň sa stáva čoraz populárnejším. Tento model už niektoré firmy zaviedli. Ich zamestnanci majú možnosť rozhodnúť sa, či si vezmú voľný deň v piatok alebo v pondelok. Tento koncept sa stáva témou aj medzi odborármi. Plánujú ho aplikovať aj na učiteľov a lekárov.

Zamestnanci zažívajú menej stresu, vedú zdravší životný štýl, pracujú na svojom osobnom rozvoji a sú efektívnejší. Všetky tieto výhody ponúka štvordňový pracovný týždeň. Tento model už pred troma rokmi zaviedla jedna poisťovňa. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, na štvordňový pracovný týždeň prejde aj známa poisťovňa NN.

Nastupuje nová generácia zamestnancov

Zamestnanci si vyberajú, či chcú mať voľný piatok alebo pondelok, alebo či chcú pracovať päť dní v týždni. Toto rozhodnutie robia vždy v januári a v júni, aby mohli mať v zime dvojdňový víkend a v lete trojdňový.

Tento systém neovplyvňuje fungovanie NN poisťovne ani služby, ktoré poskytuje svojim klientom.

Štvordňový pracovný režim už testuje aj Slovenská sporiteľňa. „Ideme v prvom rade vyskúšať, či to bude fungovať a dávať v budúcnosti zmysel pre celú banku. Tiež sa o tom rozprávame aj s našimi zamestnancami, aký model flexibilného pracovného času im bude viac na rôznych útvaroch vyhovovať, ale neovplyvní produktivitu našej banky,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej Sporiteľne Marta Cesnaková.

Banka testuje rôzne typy flexibilného pracovného času vo svojich rôznych častiach. 

„Chceme si odskúšať viacero variant flexibilného pracovného času. Až následne sa rozhodneme, kedy a aký model zavedieme pre celú banku,“ uviedla Cesnaková.

Aj odborári už začínajú diskutovať o skrátenom pracovnom týždni. Podľa nich sa tento trend nevyhne ani našej krajine. Trh práce sa musí prispôsobiť novej generácii zamestnancov, ktorí majú iné očakávania a nechcú pracovať tradične od pondelka do piatka.

Už teraz môžu zamestnanci dohodnúť kratší pracovný čas so svojím zamestnávateľom prostredníctvom kolektívneho vyjednávania. Odbory sa snažia, aby sa tento model stal dostupným pre všetkých zamestnancov, vrátane učiteľov a lekárov.

Prelomový nápad v podnikaní

Ako sme ťa už informovali, zástancovia štvordňového týždňa hovoria, že päťdňový model je „kocovinou“ z dávnych časov, respektíve skoršieho ekonomického veku. Tvrdia, že štvordňový týždeň by prinútil spoločnosti zlepšiť svoju produktivitu. Inými slovami by pracujúci mohli vytvoriť rovnaký výkon za menej hodín.

Ako uvádza štúdia 4 Day Week Global, štvordňový pracovný týždeň si už v roku 2022 vyskúšali mnohé krajiny. Išlo o jeden z deviatich prelomových nápadov v podnikaní. Rôzne vlády sa preto rozhodli skúšku projektu podporiť. 

home office
zdroj: Unsplash/Jason Strull

Záujem spoločností, zamestnancov, neziskových organizácií a výskumníkov po celom svete prudko vzrástol. Svet sa momentálne nachádza v komplikovanej situácii. Mnohí sa stále zotavujú z pandémie koronavírusu. To na pracovisku spôsobuje stres. Dlhé hodiny a tlaky každodenného života sa tak javia ako veľké problémy.

Riešením by mohlo byť práve skrátenie pracovného týždňa. Ide o snahu organizácií, ktorá sa už pomerne dlho propaguje. Má potenciál priniesť sociálne, ekonomické, ale aj klimatické výhody.

Ľudia oceňujú flexibilitu a voľno

Najobľúbenejšou formou skrátenia pracovného času sa v posledných rokoch stal 4-dňový, respektíve 32-hodinový pracovný týždeň. Spoločnosť 4 Day Week Global začala evidovať rastúci záujem o tento koncept. Rozhodla sa preto podporovať spoločnosti a neziskové organizácie, ktoré si ho chceli vyskúšať.

V roku 2022 ich úsilie viedlo k prvým koordinovaným skúškam po celom svete. Spoločnosti sa tak vytvoril priestor na rozsiahly výskum toho, aký by mal 4-dňový pracovný týždeň vplyv na rôzne odvetvia.

Startitup sa preto obrátil na manažérku PR v spoločnosti Profesia Nikolu Richterovú. Podľa nej sa na Slovensku „debaty pohli aj vďaka Covidu-19 aj vďaka ďalším debatám o duševnom zdraví“. 

„Ľudia najviac oceňujú flexibilitu a voľno. Ide teda o flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše alebo ‚sick days‘,“ podotkla manažérka. 

„Vieme si preto predstaviť, že štvordňový pracovný týždeň prináša veľké pozitíva zo strany zamestnancov. Ak prídu zamestnávatelia, ktorí budú schopní sa takto prispôsobiť alebo budú niečo také potrebovať, vieme si predstaviť, že to naozaj bude motivovať uchádzačov,“ vysvetlila Richterová.

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, 4 Day Week Global

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá