Z niektorých tuhne krv v žilách: Slovensko ponúka lezecké trasy plné adrenalínu a dobrodružstva

  • Ľahké ferraty aj náročné skalné previsy
  • Slovensko má čo ponúknuť aj milovníkom lezenia
Z niektorých tuhne krv v žilách: Slovensko ponúka lezecké trasy, plné andrenalínu a dobrodružstva
Archív Visit Liptov
  • Ľahké ferraty aj náročné skalné previsy
  • Slovensko má čo ponúknuť aj milovníkom lezenia

Toto je vyhľadávaná drytoolingová oblasť v Demänovskej doline. Drytooling je lezecký štýl, pri ktorom sa používajú na lezenie cepíny a mačky. Lezec teda nechytá skalu rukami, ale do chytov a dierok zakladá cepíny.

Lezenie na Ertoide je veľmi silové a vytrvalostné. Oblasť tvorí široký vápencový previs, ktorý má na výšku len okolo 10 metrov, no jeho sklon je veľmi prudký a v najvyššom mieste tvorí krátky strop.

zdroj: slovakia.travel

Lezenie je tu povolené celoročne. Veľký previs kryje aj pred dažďom, ale pri výdatných zrážkach začne pretekať a tiecť. Počas zimných mesiacov sú tu ponechané erárne expresky, ktoré sa ale na leto zvešiavajú.

Dostaneš sa sem z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Auto zaparkuj na parkovisku pred Demänovskou ľadovou jaskyňou. Odtiaľto pôjdeš ďalej pešo kúsok po asfaltovej ceste popri hoteli Riverside. Ďalej kráčaj po turistickom chodníku po ľavej strane potoka. Po 5 minútach ťa chodník zavedie asi 10 metrov popod výrazný široký previs, v ktorom visia erárne expresky.

Lezecká oblasť: Siná, Nízke Tatry

Asi najkrajšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovým masívom, ktorý sa tiahne od ústia dolinky až do polovice vrcholu Sinej. Na lezenie je oficiálne povolená len spodná časť, rozdelená na Horné a Dolné skaly.

Lezenie je tu veľmi špecifické. Skala je pevná, platňovitá, a teda veľmi technická a silová. Prevahu tu majú malé chyty a stupy. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená.

Celá oblasť, okrem dolnej jaskyne, je tak vhodná najmä na chladné dni. Charakteristika skaly robí túto oblasť určenú skôr pre skúsených lezcov, ktorí návštevu Sinej určite nebudú ľutovať.

Dostaneš sa sem z diaľnice D1 výjazdom na Demänovskú dolinu. Autom sa môžeš vyviezť až na parkovisko pred Demänovskú jaskyňu slobody. Odtiaľ ďalej pešo po žltej turistickej značke smerujúcej na vrchol Sinej.

Po vstupe do dolinky prejdeš okolo potoka s vymytými meandrami do vápenca. Asi po 200 metroch odbočíš zo žltej značky doprava na vychodený chodník vedúci pod skaly. Z tohoto miesta je už vidieť začínajúci rad skál, ku ktorým prídeš za 5 minút.

Demänovská dolina, Repiská – Ivanov pilier

Toto je podľa mnohých najťažšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovou klenbou, ktorá sa vypína nad hotelom Repiská. Tvoria ju tri výrazné klenby a technická platňa v pravej spodnej časti. Oblasť je oficiálne povolená na celoročné lezenie.

Lezenie je tu silové a vytrvalostné. Skala je pomerne pevná a väčšina ciest vedie do výrazného previsu. Vo viac ako 50 cestách si zalezieš od V+ po 10+ UIAA. Väčšinou okolo VIII. stupňa. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená, pričom samotná klenba je nahriata ešte o čosi viac. Na lezenie si preto vyberaj menej horúce dni.

zdroj: Visit Liptov

Dostaneš sa sem z diaľnice D1 výjazdom na Demänovskú dolinu. Autom sa vyvezieš až na parkovisko pred Demänovskú jaskyňu slobody. Odtiaľ ďalej pešo po asfaltovej ceste ku hotelu Repiská, čo je asi 15 min. Nad hotelom sa týči klenba. Ďalej môžeš pokračovať asfaltkou naokolo alebo pri opornom múre pred hotelom prudko hore do kopca po vychodenom chodníku priamo do klenby.

Zdroje: Gothal, Užívaj si Slovensko, Climbing, Climb, Visit Liptov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá