V Žiline je sprístupnená nová bezplatná Tesla nabíjačka

  • Jazdiť na elektromobile po Slovensku je čoraz jednoduchšie.
collage
  • Jazdiť na elektromobile po Slovensku je čoraz jednoduchšie.

Od začiatku roka na Slovensku pribudlo niekoľko nabíjačiek pre elektromobily. Asi najväčší rozruch spôsobil oficiálny Tesla Supercharger, ktorý bol v januári spustený neďaleko Zvolena.

Tesla Club Slovensko okrem toho asi pred mesiacom spustil nabíjačku v Šamoríne v rámci programu Tesla Destination Charging. Cez tento program chce Tesla do Európy priniesť asi 150 pomalších, no bezplatných nabíjačiek.

Najnovšie bola takáto nabíjačka sprístupnená verejnosti v Žiline v rámci eMobility Day Žilina 2016. Adaptér s výkonom 22 kW sa nachádza v parkovacom dome OC Mirage.

blue_tesla_model_s_zoutelande_dunes_holland

foto: wikipedia.org/Tesla Model S

Program Tesla Destination Charging je založený na tom, že Tesla na požiadanie bezplatne poskytne hardvér prevádzkovateľovi, ktorého uzná za vhodného. Nabíjačka potom ale ostáva vo vlastníctve prevádzkovateľa.

A práve tu sa pri slovíčku „bezplatné“ objavuje jedna malá poznámka pod čiarou. Parkovací dom v OC Mirage je síce otvorený nonstop, no bezplatne sa tu dá parkovať iba dve hodiny medzi 9:00 a 22:00. Každá ďalšia hodina stojí 2 eurá.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: digibu.com

Hodina nabíjania touto nabíjačkou poskytne Teslám asi 100km dojazd. To by malo byť dostačujúce na pohodlný dojazd ku ďalšej nabíjačke. V okolí Žiliny sa totiž plánujú až tri stanice Tesla Destination Charging. Ďalšia by sa mala objaviť pri blízkom kaštieli Gbeľany.

Očividne ešte chvíľu potrvá, kým bude Tesla pohodlným prostriedkom na dlhé trasy. Veľa ľudí si určite vie predstaviť lepšie strávený čas ako hodinové státie kvôli 100 km dojazdu.

No postupné zhusťovanie infraštruktúry akýchkoľvek nabíjačiek určite podporí používanie tejto technológie. A vyzerá to tak, že tento trend sa nevyhne ani Slovensku. Pozri si mapu aj  nabíjačiek na Slovensku.

zdroj titulnej fotografie: inverse.com / panoramio.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech