4-dňový pracovný týždeň mení ľudské životy. Vstupujeme do novej éry práce v 21. storočí

  • Každodenná práca môže viesť k vyhoreniu a nespokojnosti
  • 70 britských spoločností sa zapojilo do testovania nového systému
práca, žena
Unsplash/Gian Cescon, Marissa Grootes
  • Každodenná práca môže viesť k vyhoreniu a nespokojnosti
  • 70 britských spoločností sa zapojilo do testovania nového systému

Pandémia so sebou priniesla trend v podobe home office, no aj viaceré problémy. Mnoho zamestnancov vyhorelo alebo prišlo o prácu. Problémom je však aj aktuálne rekordná inflácia, ktorá ľudí oberá o veľkú časť výplat. 

Medziročná inflácia v eurozóne v júli pravdepodobne stúpla na 8,9 % z júnových 8,6 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v piatok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Na Slovensku medziročná inflácia v júli posilnila na 12,8 %. V júni to bolo 12,6 %.

Aj napriek týmto problémom však tisícky ľudí zo Spojeného kráľovstva počas posledných ôsmich týždňov testovali štvordňový pracovný týždeň, počas ktorého sa výška ich výplaty nezmenila. Práve tento plán by mohol pomôcť naštartovať novú éru práce.

Podľa portálu CNN je táto skúška doposiaľ najväčšou a očividne aj najúspešnejšou. Viacerí pracovníci totiž potvrdili, že sú šťastnejší, zdravší a že sa im v práci darí lepšie. 

Do skúšky sa zapojila aj Lisa Gilbert, manažérka úverových služieb v Charity Bank a svoju novú rutinu označila za „fenomenálnu.“ Najväčšou výhodou je podľa ženy to, že si môže užiť víkend. Piatok má totiž vyčlenený na domáce práce alebo iné záležitosti. Výhodou je však aj to, že sa bez výčitiek môže viac venovať rodine. 

Šesťmesačný pilotný projekt zaväzuje 3 300 zamestnancov 70 spoločností odpracovať 80 % svojho obvyklého týždňa. Jedinou podmienkou je to, aby si udržali 100-percentnú produktivitu. Za programom stojí nezisková organizácia 4 Day Week Global, think tank Autonomy a kampaň 4 Day Week UK Campaign v spolupráci s výskumníkmi z Cambridgeskej univerzity, Oxfordskej univerzity a Boston College.

Výskumníci podieľajúci sa na projekte budú merať vplyv, ktorý bude mať nový pracovný model na úroveň produktivity, rodovú rovnosť, životné prostredie, no aj samotnú pohodu pracovníkov. Na konci novembra sa zapojené firmy budú môcť rozhodnúť, či nový harmonogram budú dodržiavať, alebo nie. 

Nastal aj chaos

Prechod na nový systém sa nezaobišiel bez problémov. Výkonná riaditeľka agentúry Unity Samantha Losey prvý týždeň označila za chaotický. Problémom bola skutočnosť, že jej tím nebol pripravený na skrátený pracovný týždeň a zvýšenú produktivitu.

Netrvalo však dlho a tím si našiel fungujúci systém. Spoločnosť napríklad zakázala interné stretnutia dlhšie ako päť minút, stretnutia s klientmi môžu trvať 30 minút. Okrem toho zaviedla systém semaforov, vďaka čomu je zabránené zbytočnému vyrušovaniu. Na základe tohto systému majú zamestnanci na stole svetlo. To nastavia na zelenú, ak sa radi rozprávajú, oranžovú, ak sú zaneprázdnení, ale môžu hovoriť a červenú, ak nechcú byť vyrušovaní.

Losey tiež skonštatovala, že hoci je šanca, že sa spoločnosť vráti k 5-dňovému pracovnému týždňu, zamestnanci tvrdo bojujú o ten skrátený. 

Inšpirácia z Islandu

Ešte do predošlého mesiaca viedol najväčší pilotný projekt štvordňového pracovného týždňa na svete Island. Medzi rokmi 2015 až 2019 sa krajina podrobila dvom skúškam, do ktorých bolo zapojených 2 500 zamestnancov z oblasti verejného sektora. Skúšky neukázali žiaden pokles produktivity, no ukázali zvýšenú pohodu zamestnancov.

Podľa viacerých odborníkov je zavedenie štvordňového pracovného týždňa vhodné pre 21. storočie. Zamestnanci totiž získajú možnosť venovať sa svojej rodine alebo koníčkom, naplniť si ambície alebo investovať viac času do svojich vzťahov.

Pracovníci, ktorí boli do skúšky zapojení, začali navštevovať kurzy varenia, chodiť na hodiny klavíra, našli si čas na dobrovoľnícku činnosť alebo rybárčenie, no začali aj viac športovať. Niektorí zmenu pracovného týždňa dokonca považovali za zásadnú, pretože počas voľných dní si oddýchli a do nového týždňa vstupovali s pozitívnym prístupom a nie vystresovaní. 

Máme ho aj na Slovensku

V apríli 2022 sme ťa informovali o tom, že štvordňový pracovný týždeň prichádza aj na Slovensko. Za jeho zavedením stojí poisťovňa NN, ktorá s týmto systémom experimentovala.

Nový systém v spoločnosti v určitých formách funguje už viac ako rok a ide o veľkú zmenu, ktorá má podľa predstaviteľov členom tímu prinášať vyššiu časovú flexibilitu pri balansovaní práce, psychohygieny a osobných záležitostí. 

Zamestnanci spoločnosti tak majú na výber z dvoch systémov. Môžu pracovať 5 dní v týždni, kedy každý deň odrobia 7,75 hodiny. Tiež však môžu pracovať 4 dni, kedy každý deň odpracujú 9,7 hodiny. 

„Po roku sme spokojne skonštatovali, že náš nový model práce je úspešný. Nemal negatívny vplyv ani na produktivitu, ani na pracovný výkon, efektivitu a kvalitu NN servisu. Hlavný ukazovateľ, ktorý posudzujeme, je ‚work-life balance‘ a celková angažovanosť, ktorú dosahujeme v našej skupine ako najvyššiu na Slovensku,“ komentuje Jana Šimková, HR Business Partner pre poisťovňu NN.

„Tí, čo pracujú v 5-dňovom režime, majú potom viac síl a chuti urobiť si v piatok napríklad administráciu. Celkovo sa pracuje v takom väčšom – a produktívnejšom – pokoji,“ pochvaľuje si možnosť voľby pracovného režimu Šimková.

Zdroje: SITA, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá