ROZHOVOR: Abstinujúci gambler: Na stávkovaní som otočil milióny eur. To, že máš menšie dlhy neznamená, že nie si závislý

  • Peťo na Instagrame vystupuje pod profilom gamblerova_cesta
  • Na základe svojich skúseností chce pomáhať iným závislým
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Richard Boyle, pxfuel
  • Peťo na Instagrame vystupuje pod profilom gamblerova_cesta
  • Na základe svojich skúseností chce pomáhať iným závislým

Peter (meno sme zmenili z dôvodu uchovania anonymity) je abstinujúcim závislým na športových stávkach a tipovaní. Po absolvovaní liečenia pocítil obrovskú úľavu, ľuďom s podobným druhom závislosti sa preto rozhodol pomáhať formou instagramového profilu gamblerova_cesta.

Cez sociálne siete poukazuje na to, že aj napriek obrovským výčitkám sa dá začať odznova.

„Mnohým som ublížil a stratil veľa priateľstiev. Viem ale, že sa to nedá vziať späť,“ hovorí nám.

Taktiež dodáva, že snaha ísť sa liečiť, je nádejou k lepšiemu životu. „Odborníci zo špecializovaného oddelenia nelátkových závislostí v Banskej Bystrici mi zachránili nielen manželstvo, ale aj život,“ objasňuje v rozhovore pre Startitup.

Kedy si si uvedomil, že si závislý?

Ak mám byť úprimný, aj napriek tomu, že som sa ku hre stále vracal, nikdy som si poriadne neuvedomoval, že som závislý. Je veľmi ťažké si to priznať. Mnoho gamblerov má príliš vysoké ego, respektíve si myslia, že hranie majú pod kontrolou a ovládajú ho.

Väčšina tak žije v sebaklame. Ja som to mal podobne. To, že som závislý, som prijal až počas samotnej liečby.

Mnohí mi píšu, že majú problém. Akonáhle im však odporučím, aby podstúpili liečenie, dodajú, že vlastne až taký problém nemajú. Klamú samých seba. Majú reči, no chýbajú im činy.

Ja to mám rovnako. Mne tiež mnohí neveria. Slová už okoliu nestačia, chcú vidieť činy.

Kto ťa teda na závislosť upozornil, keď ty sám si ju uvedomil až počas samotnej liečby?

S problémom ma konfrontovalo blízke okolie. Vtedy ma ale ego nepustilo a teraz, žiaľ, musím niesť následky. Neskôr pravda vyšla na povrch a môjmu okoliu začalo všetko dochádzať. 99% ľudí nejde na liečenie dobrovoľne a ja som k nim patril.

Dostal som totiž na výber – buď ulica, alebo liečenie. Pravdepodobne ma aj vtedy zachránilo moje vlastné ego, ktoré by mi nedovolilo na ulici skutočne ostať. Povedal som si, že liečenie je pre mňa vyhovujúcejšou voľbou.

Možno to bude znieť hlúpo, no zväčša to býva tak, že gamblerom, ktorým rodina spláca dlhy, to nepomôže. Je nutné byť tvrdý. Závislá osoba si možno bude myslieť, že sa mu rodina otočila chrbtom, no ak bude chcieť, uvedomí si, ako veľmi mu blízki týmto krokom pomohli.

Aký obnos peňazí si vsádzal na začiatku?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie