Ak sa oddnes začneš zdravo stravovať, môžeš si predĺžiť život aj o 13 rokov, uvádza nová štúdia 

  • Zloženie jedálnička ovplyvňuje dĺžku nášho života viac, ako sme si doteraz mysleli
  • Najdôležitejšia je bohatá na strukoviny a celozrnné výrobky a obmedzenie červeného a spracovaného mäsa
  • Ďalšie významné faktory sú dostatok spánku, pohyb, obmedzenie stresu a láskyplné vzťahy s okolím
jedlo, muž, gastro
Ilustračný obrázok, Unsplash/olsson, veggie
  • Zloženie jedálnička ovplyvňuje dĺžku nášho života viac, ako sme si doteraz mysleli
  • Najdôležitejšia je bohatá na strukoviny a celozrnné výrobky a obmedzenie červeného a spracovaného mäsa
  • Ďalšie významné faktory sú dostatok spánku, pohyb, obmedzenie stresu a láskyplné vzťahy s okolím

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. Či už sa nám to páči, alebo nie, strava ovplyvňuje naše fyzické, mentálne a dokonca aj emočné zdravie. Prestížny časopis The Lancet uviedol informáciu, že približne 11 miliónov ľudí ročne zomrie na celom svete v dôsledku nesprávnej stravy a  ďalších 255 miliónov sa vyvinie určitá forma postihnutia.

Podľa najnovšej štúdie, ktorá vyšla v časopise PLOS Medicine, zmena našich stravovacích návykov nám môže pridať až 13 rokov života. Samozrejme platí, že čím skôr sa začneme stravovať zdravo, tým väčší dopad to bude mať na našu dlhovekosť.

Nórski výskumníci zhromaždili existujúce dáta z mnohých štúdií a informácie zo štúdie Global Burden of Disease, ktorá sleduje 286 príčin úmrtí, 369 zranení a chorôb a 87 rizikových faktorov v 204 krajinách celého sveta. 

Viac strukovín a celozrnných výrobkov, menej červeného mäsa

CNN upozorňuje na výsledky tejto obsiahlej štúdie, ktoré ukazujú, že najväčšie prírastky v dlhovekosti boli zaznamenané v prípade konzumácie väčšieho množstva strukovín, predovšetkým fazule, hrachu a šošovice, ako aj celozrnných výrobkov (ovos, jačmeň, hnedá ryža) a orechov, pistácií, mandlí a pekanových orechov. Naopak, do optimálnej sklady stravy spadá iba obmedzená spotreba červeného a spracovaného mäsa. 

Cordis prízvukuje, že ak sa žena začne stravovať zdravo ako 20-ročná, môže sa dožiť o 10 rokov viac. V prípade 20-ročných mužov môže byť prírastok v dlhovekosti až 13 rokov. Štúdia však zároveň zdôrazňuje, že zmena k zdravšej strave má význam aj u 60-nikov, keďže u ženy sa môže život predĺžiť o osem rokov, zatiaľ čo u mužov o deväť.   

5 rád na zdravšie stravovanie

Výskumníci v rámci štúdie taktiež uviedli päť jednoduchých, ale užitočných rád, ako nenáročným no efektívnym spôsobom zlepšiť stravovanie.

  • Zapisovanie jedla

„Zapíšte si všetko, čo za deň zjete, a uveďte podrobnosti, ako je čas, miesto a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vaše stravovacie návyky. Potom sa pohodlne usaďte, pozrite sa bližšie a urobte si plán, ako by ste to mohli urobiť lepšie,“ povedala odborníčka na výživu Kathleen Zelmanová pre CNN

  • Plánovanie

Ďalšia rada sa týka plánovania. Ak niekam cestujeme, odborníci radia si zabaliť doma pripravené zdravo jedlo.

  • Raňajky bez cukru

Tretí tip sa vzťahuje na raňajky. „Zbavenie sa cukru pri raňajkách má toľko výhod. Vaša hladina cukru v krvi zostáva na úrovni; vaša energia a kreativita zostáva vysoká a udáva tón dňa,“ vysvetľuje výhody odbúrania cukru pri prvom jedle dňa ďalšia dietologička Dina Aronsonová pre Coach Nine.

  • Viac bezmäsitej stravy

Odborníci taktiež radia nahradiť jedno mäsové jedlo pokrmom, ktorý neobsahuje mäso, najlepšie strukovinou či šalátom, vďaka čomu náš mozog lepšie funguje, ale predovšetkým sa vyhneme večernému prejedaniu.

  • Občas si dopriať

Aronsonová tiež pre CNN dodala, že zdravé potraviny sú síce zdravé, ale nepatria vždy k tým najobľúbenejším, preto by sme si k nim mali pridať aj to, čo naozaj máme radi, hoci to nie je také zdravé.

„Spolupracujte s odborníkom alebo premýšľajte o spôsoboch, ako začleniť chute jedla, ktoré máte radi, do svojej každodennej rutiny, kým sa nestanete zvykom jesť tieto jedlá,“ dodala Aronsonová.

Aj iné faktory

Vedci však tiež podčiarkli, že len samotná výživa človeka nespasí. Kľúčovým faktorom je pravidelný pohyb, pričom nie je nevyhnutné cvičenie v posilňovni, ale postačujú prechádzky v prírode.

Ďalšími významnými činiteľmi pri predlžovaní nášho života sú dostatok spánku (asi 8 hodín), zvládanie stresu a mať okolo seba blízkych priateľov.  

Zdroje: PLOS Medicine, Health Data, The Lancet, CNN, Cordis, Honey Coach

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá