Američania vyskúšali vakcínu na človeku, je bezpečná. Slovensko začne vlastnú testovať na jeseň

  • Americká spoločnosť Moderna prvýkrát úspešne zaznamenala pozitívnu reakciu ľudského organizmu na očkovaciu látku
  • Dobrovoľníci, ktorým boli vpichnutá slabšia dávka, mali v organizme počet protilátok porovnateľný s už vyliečenými pacientmi
  • Vo vytváraní vakcíny nezaostáva ani slovenská biotechnologická spoločnosť, ktorá chce na jeseň spustiť prvé testovanie
vakcina
TASR/AP/Ted S. Warren
  • Americká spoločnosť Moderna prvýkrát úspešne zaznamenala pozitívnu reakciu ľudského organizmu na očkovaciu látku
  • Dobrovoľníci, ktorým boli vpichnutá slabšia dávka, mali v organizme počet protilátok porovnateľný s už vyliečenými pacientmi
  • Vo vytváraní vakcíny nezaostáva ani slovenská biotechnologická spoločnosť, ktorá chce na jeseň spustiť prvé testovanie

Hľadanie účinnej vakcíny proti koronavírusu sa stalo globálnou prioritou. Odborníci z americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna v Massachussets ako prví zaznamenali pozitívnu reakciu vakcíny proti Covid-19 na ľudský organizmus.

Potvrdila to malá štúdia, ktorá bola zameraná skôr na bezpečnosť očkovacej látky, než na jej účinnosť. Výsledky zatiaľ nedokazujú, že by táto očkovacia látka mohla zabrániť ďalším nakazeniam vírusom.

Spoločnosť od začiatku januára úzko spolupracovala s Národným ústavom zdravia. Expertom sa tak podarilo vytvoriť vakcínu zvanú mRNA-1273. Nájdeniu vhodnej vakcíny predchádzalo dlhodobé skúmanie genetického kódu vírusu, ktorý je súčasťou vakcinačnej látky.

Na rozdiel od iných takýchto látok, táto vakcína nevyžaduje prítomnosť živej vzorky vírusu. Americká spoločnosť v súčasnosti dúfa, že bude jednou z prvých, ktorá sa v roku 2021 dočká regulačného schválenia vakcíny.

Odolnosť imunity závisí od dávky očkovacej látky

Testovanie látky na dobrovoľníkoch sa uskutočnilo pod záštitou Národného ústavu zdravia v Spojených štátoch amerických. Moderna už čoskoro plánuje začať s druhou fázou štúdie. Cieľom tejto spoločnosti je pripraviť sa na potenciálne núdzové použitie tejto vakcíny, a to ešte do tohtoročnej jesene.

Medzi dobrovoľníkmi bolo 45 zdravých jedincov vo veku od 18 do 55 rokov. Experti im dvakrát náhodne vpichli buď 25 mikrogramov, 100 mikrogramov, alebo 250 mikrogramov dávky vakcíny. Protilátka sa vyvinula u všetkých účastníkov. „K zvýšeniu imunogenicidy došlo v závislosti od dávky,“ uviedla Moderna pre Business Insider.

Spoločnosť poznamenala, že pri najvyššej dávke 250 mikrogramov mali traja ľudia závažné, ale nie život ohrozujúce vedľajšie účinky. Nešpecifikovala však príznáky. 

15 dobrovoľníkov, ktorí dostali najslabšie dávky, malo v krvi asi toľko protilátok, ako ľudia, ktorí sa zotavili z Covid-19. Ďalší desiati s dvojitou dávkou 100 mikrogramov dokonca prekročili úrovne pozorované pri zotavujúcich sa pacientoch. Dobrou správou tiež je, že dobrovoľníci vakcínu dobre tolerovali a nevyskytli sa nijaké vedľajšie účinky.

vakcina
zdroj: AP/TASR/Ted S. Warren

Slovenská biotechnologická spoločnosť chce spustiť testy už na jeseň 

Vo vyvíjaní a testovaní vakcíny proti koronavírusu nezaostáva ani Slovensko. Začiatkom apríla slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience uviedla, že vyvíja vakcínu, o čom sme ťa aj informovali.

Táto protilátka by mala byť účinná pre nakazených pacientov a rovnako by mala ochrániť aj zdravých jedincov. Podstatou vakcíny je burcovanie špecifických buniek, ktoré sú zodpovedné za imunitnú reakciu, aby cieľové ľudské bunky vôbec neprišli do kontaktu s vírusovým proteínom.

Podľa imunologičky a imunoterapeutky Evy Kontsekovej z AXON by táto protilátka mala byť účinná aj pre seniorov a starších ľudí. „Sme presvedčení, že máme bezpečný a efektívny koncept očkovania, aby sme zabránili budúcim nákazám COVID-19 a zároveň chránili najzraniteľnejšie skupiny,“ povedala Kontseková začiatkom minulého mesiaca.

Prvé testy by sa mali uskutočniť už na jeseň. Odborníci zo slovenskej biotechnologickej spoločnosti sa domnievajú, že účinná očkovacia látka bude pripravená v priebehu budúceho leta.

Zdroje: Business Insider, Moderna, AXON Neuroscience

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá