Blaha hovorí o totalite, kniha o Leninovi zaskočila SAV, píše Laura Bednárová

  • Blaha zrejme vydal knihu o Leninovi pod pseudonymom
  • Reštauráciu Tasca láska v Malage vlastní sympatická Zuzana
  • Video vyhrážka čečenského vodcu Poliakom
Ľuboš Blaha
FB/Ľuboš Blaha, TASR/Jakub Kotian
  • Blaha zrejme vydal knihu o Leninovi pod pseudonymom
  • Reštauráciu Tasca láska v Malage vlastní sympatická Zuzana
  • Video vyhrážka čečenského vodcu Poliakom

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Blaha vydal knihu o Leninovi v SAV. Na publikácii jeho meno nenájdeš, skryl sa za pseudonym.
  • Svoj sen si splnila v slnečnej Malage. V reštaurácii Tasca láska sa dohovoríš aj po slovensky. 
  • Mrazivá hrozba od Putinovho spojenca. Čečenský vodca sa vyhráža Poľsku útokom.

Blaha sa pod svoju knihu nepodpísal

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha pred piatimi rokmi avizoval, že čoskoro plánuje vydať knihu o Leninovi. Kniha Lenin a 21. storočie má čitateľovi poskytnúť podľa jeho slov „objektívny pohľad“ na Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu, pripomenul Denník N.

„Poctivo som si preštudoval Leninovo dielo a môžem ako politológ vyhlásiť, že Lenin mohol za stalinizmus asi tak, ako Ježiš mohol za inkvizíciu,“ cituje Denník N Blahov status na sociálnej sieti.

To, že je smerácky poslanec zaslepený milovník Ruska, neprekvapí dnes už snáď nikoho. Kniha sa mala na regáloch v kníhkupectvách objaviť tento rok v apríli. Jej autorstvo však popiera.

„Necítim sa na Slovensku bezpečne, keď píšem o Leninovi vedeckú prácu, ktorá z neho nerobí monštrum a číre zlo (…) Na radu viacerých svojich priateľov, ktorí pracujú v akademickej oblasti, som pristúpil k riešeniu, ku ktorému pristupujú disidenti v mnohých nedemokratických krajinách,“ píše sa v predslove knihy.

Na otázky Denníka N povedal, že na Slovensku je totalita a ľudia nemôžu veci hovoriť nahlas, ak nechcú ohroziť svoji akademickú kariéru. Pri otázke, či napísal knihu o Leninovi sa inšpiroval výrokom kolegu Roberta Kaliňáka a odpovedal: „Nemôžem vám to potvrdiť ani vyvrátiť.“

Publikácia vyšla vo vydavateľstve Veda, ktoré patrí pod Slovenskú akadémiu vied. Vedenie SAV-ky vraj zaskočilo, že vyšla pod jej značkou kniha s podobnými tvrdeniami. Dodatočne zisťujú, ako mohlo dôjsť k jej vydaniu.

Sme presvedčení, že knihu napísal pán Blaha. Všetko tomu nasvedčuje,“ povedal médiu predseda SAV Pavol Šajgalík. Vydavateľstvo Veda titul Lenin a 21. storočie v súčasnosti stiahlo.

Nejde však o prvý Blahov problém s ústavom. Za aké tvrdenia sa dostal do nemilosti vlastných kolegov, sa dozvieš v tomto článku.  

Tasca láska

Medzi obľúbené destinácie Slovákov patrí aj rodné mesto Pabla Picassa – Malaga. Ide o prístavné mesto, ktoré sa nachádza na juhu Španielska. Mesto si zamilovala aj Slovenka Zuzana, ktorá sa po návrate z jazykového kurzu rozhodla do Malagy presťahovať.

Dnes žije v Španielsku už šesť rokov a približne pred pol rokom sa rozhodla pre otvorenie vlastnej reštaurácie priamo v Malage.  

Po presťahovaní pracovala ako čašníčka. „Vždy ma to ťahalo ku gastrobiznisu, bavilo ma to. Našla som reštauráciu na pláži, ktorá sa mi strašne zapáčila. To bola pláž, koncerty, západy slnka, výborné jedlo. Tak som chodila cez víkendy, hlavne kvôli španielčine, aby som sa zlepšila v komunikácii,“ opisuje svoje začiatky.  

Ako sama tvrdí, ku gastru mala vždy blízko. Aktuálne už 5 mesiacov maká vo vlastnej reštaurácii Tasca láska. V názve sa rozhodla spojiť Slovensko a Španielsko. Tasca znamená ešte v takej staršej, zastaralej španielčine taverna, niečo ako u nás salaš. Je to niečo podobné ako bistro.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tasca Láska Bistrobar (@tascalaska)

Tasca bola teda jasná a láska sa mi tam aj rýmovala, aj som chcela do názvu dať niečo zo Slovenska. Aby zaujal Slovákov, Čechov či Poliakov, keď pôjdu okolo. Tiež sa mi veľmi páčilo spojenie Tasca láska ako láska ku gastronómii,“ vysvetľuje Zuzana vznik názvu.

Jedlá pripravuje jej španielsky partner, ktorý varí lokálne jedlá. Zuzana zas pripravuje pohostenie na eventy, inšpirované slovenskou kuchyňou. Okrem toho však v Tasca láska nájdeš kúsok strednej Európy aj v podobe nápojov.

Máme becherovku aj Plzeň, celkom to ľudí oslovuje. Turisti, ktorí prídu na krátko, týždeň bez nášho či českého piva vydržia. Ale tých, čo sú tu už mesiac alebo dlhšie, a pijú iba španielske pivo, už Plzeň poteší.“

„Slivovicu máme, samozrejme, tiež. Španieli ju radi ochutnajú, hoci je pre nich silná, aj becherovku. Veľmi ich oslovilo ríbezľové víno, priniesla som ho na ochutnávku a hneď zmizlo. Teraz máme lokálne španielske vína, no chcela by som ponúkať aj Tokaj,“ hovorí Zuzana o ich ponuke.

Celý rozhovor so Zuzaninom podnikaní v gastre v Španielsku si môžeš prečítať v tomto článku.

Čečenský vodca sa vyhráža Poľsku

Uprostred prebiehajúcej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou sa v stredu večer na sociálnych sieťach začalo šíriť video čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Na videu sa líder Čečenska a známy spojenec Vladimira Putina vyhráža Poliakom útokom a zároveň ich vyzýva, aby „oficiálne požiadali o odpustenie za to, čo urobili nášmu veľvyslancovi“.

Odkazuje tak na incident, ktorý sa odohral začiatkom tohto mesiaca počas osláv Dňa víťazstva v Poľsku. Ruského veľvyslanca v Poľsku vtedy obliali červenou farbou a spolu so svojou delegáciou bol následne nútený podujatie opustiť.

Informáciu priniesol bieloruský server Nexta, ktorý zdieľal videozáznam s vyjadreniami Kadyrova, ako i americký týždenník Newsweek.

Kadyrov
zdroj: TASR/AP/Musa Sadulayev

„Ukrajina je už uzavretá otázka. Mám záujem o Poľsko. Po Ukrajine, ak príde rozkaz, do šiestich sekúnd ukážeme, čoho sme schopní,“ vyhlásil vo videu Kadyrov. Z videa je však ťažké usúdiť, kedy a kde bolo natočené.

Ďalej Poliakom odporúča, aby sa vyzbrojili a svoje zbrane nech si radšej zoberú naspäť. Poľsko je totiž jednou z európskych krajín, ktorá dodala Ukrajine množstvo zbraní na obranu proti ruskému agresorovi.

Najnovšie vyjadrenia Kadyrova podčiarkujú obavy niektorých poľských predstaviteľov, podľa ktorých by Rusko mohlo v budúcnosti potenciálne zaútočiť na Poľsko. Celé video si môžeš pozrieť v tomto článku. 

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá