Bratislavu zasiahla prachová víchrica, búrky lámu stromy. Extrémne počasie trápi Slovensko, vplýva na voľby

  • Počasie na Slovensku začína byť nebezpečné
  • Na Považí vietor láme prvé stromy
Autá v daždi na ceste a vylomený strom.
Ilustračné foto, TASR/Oliver Ondráš
  • Počasie na Slovensku začína byť nebezpečné
  • Na Považí vietor láme prvé stromy

Slovensko čelí nebezpečnému počasiu. Práve nás zasiahla silná studená vlna, ktorá mení situáciu. Táto vlna sa momentálne nachádza na Považí a smeruje na východ. Ako informuje portál iMeteo.sk, do večera by mala prejsť cez celé Slovensko.

Po teplej sobote, kedy teploty počas popoludnia vystúpili až na +22 °C, nám po prechode vlny teploty na západe rýchlo klesajú.

Prachová búrka v Bratislave a silný vietor na Považí

Búrky prvýkrát uderili na Záhorí, najmä okolo Malaciek, a teraz sa objavujú nové búrky pri Trenčíne na Považí.

Meteorológovia zaznamenali už 237 bleskov. Prichádzajúci front prináša aj zrážky, ale zatiaľ nie sú veľmi silné, dosahujú maximálne 10 mm.

K búrkam a dažďu sa pridáva silný vietor, ktorý je dnes najväčším rizikom súvisiacim s prechodom frontu. V Bratislave sa objavila prachová búrka, ktorá v centre mesta rozvírila prach a výrazne zhoršila viditeľnosť. Obyvatelia hlásili prach všade okolo a vietor v Bratislave dosiahol rýchlosť 65 km/h.

Vietor momentálne silnie na Považí, kde už dokonca vyvrátil prvé stromy. Tieto spadli na cestu v Orlovom, čo je súčasť Považskej Bystrice.

Situáciu s vetrom je dôležité nebagatelizovať a je nutné zachovať ostražitosť. Počas prechodu fronty je najbezpečnejšie zostať doma.

Kde bude vietor najsilnejší?

Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom platí v celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a v okrese Myjava. Počítať s ním treba od 15.00 do 21.00 h.

vietor
zdroj: Unsplash/Khamkéo Vilaysing

Miestami sa očakáva výskyt vetra s priemernou rýchlosťou nad 45 kilometrov za hodinu, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

„Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ dodal SHMÚ.

Veľký problém pre ovocinárov

Teplé počasie má v tomto ročnom období podľa ochranárov vplyv na posun vegetačného obdobia, ktoré nastúpilo oveľa skôr. Podľa Marty Hrešovej zo Štátnej ochrany prírody SR – Regionálneho centra ochrany prírody Prešov už zaznamenali v regióne, ktorý majú vo svojej pôsobnosti, napríklad kvitnutie chránených poniklecov veľkokvetých.

„Takisto šafrany už pomaličky odkvitajú. Sú to prvé jarné kvietky. Je vidieť, že vegetácia sa posúva, napríklad i na tom, že sa už objavil všeobecne známy medvedí cesnak a takisto začínajú kvitnúť drienky,“ povedala Hrešová.

Teplé počasie a následné ochladenie môžu spôsobiť problémy, najmä čo sa týka ovocných stromov.

„Ak teraz začnú kvitnúť ako jedny z prvých napríklad marhule, tak pri príchode mrazov celá úroda môže byť zničená. Takže to je skôr kalamita pre záhradkárov a ovocinárov. V prírode väčšina jarných kvietkov, ktoré kvitnú, je aj trošku mrazuvzdorná a zvláda prízemné mrazy,“ vysvetlila Hrešová.

U vtákov skorší nástup jari spôsobil podľa jej slov to, že už sa pozerajú po partneroch.

„To znamená, že aj hniezdenie, napríklad drobných spevavcov, bude posunuté o niečo skôr. Takisto to môže mať svoje riziká, lebo prípadné ochladenie môže spôsobiť nedostatok potravy, ak už budú mláďatká na svete. Hmyz v chladnom počasí zalezie, a teda môže to mať aj negatívny dosah na početnosť odchovaných mláďat,“ doplnila Hrešová.

Pokiaľ je už v prírode dostatok prirodzenej potravy, prikrmovanie formou kŕmidiel nemá podľa nej opodstatnenie.

„Nie je dobré, aby drobné spevavce boli naučené len na jednu potravu, semienka, pretože momentálne už potrebujú rôznorodejšiu potravu aj kvôli mláďatám, o ktoré sa budú starať. Ak už je dostatok vonkajšej potravy, určite už netreba prikrmovať vtáctvo,“ dodala Hrešová.

Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá