Brit, ktorého zajali separatisti na Ukrajine, zomrel vo väzbe

  • BBC informuje, že vo väzbe zomrel muž z Veľkej Británie
  • Predtým ho na Ukrajine zajali Ruskom podporovaní separatisti
Paul Urey, Brit, ktorý pôsobil ako humanitárny pracovník na Ukrajine. Zomrel vo väzbe v Donecku.
Twitter/Ukrainian News24
  • BBC informuje, že vo väzbe zomrel muž z Veľkej Británie
  • Predtým ho na Ukrajine zajali Ruskom podporovaní separatisti

Brit Paul Urey, ktorého na Ukrajine zajali Ruskom podporovaní separatisti, zomrel vo väzbe. Informuje o tom BBC. Podľa agentúry TASR to potvrdili aj úrady samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

BBC ďalej uvádza, že podľa humanitárnej organizácie Presidium Network, britské ministerstvo zahraničných vecí už kontaktovalo rodinu 45-ročného Paula Ureya. 

Jeho matka je „rozrušená a stále v šoku“, informuje organizácia. Ureya zadržali v samozvanej DĽR ešte v apríli a obvinili ho zo žoldnierstva spolu s ďalším mužom Dylanom Healym.

Obaja Briti sa údajne 25. apríla pokúšali uskutočniť humanitárnu záchrannú misiu. Ich snahou bolo dostať sa na Ruskom kontrolované územie cez kontrolný bod situovaný južne od juhovýchodného mesta Záporožie. Cieľom misie mala byť záchrana istej ženy a jej rodiny, ktorá uviazla v bojoch.

Paulova matka vtedy uviedla, že sa mimoriadne obáva o jeho zdravie, pretože mal cukrovku 1. typu a potreboval inzulín.

Tvrdenia ombudsmanky DĽR

Paul Urey podľa oznámenia ombudsmanky DĽR Darje Morozovej prišiel o život ešte 10. júla. Tvrdí, že uňho boli zistené rôzne chronické ochorenia vrátane cukrovky, ako spomínala aj matka dotyčného. Morozová uviedla, že mal mať taktiež problémy s dýchacím systémom, obličkami či kardiovaskulárnym systémom.

Predstaviteľka DĽR ďalej na sociálnej sieti Telegram uviedla, že Urey taktiež zažíval psychický tlak. Príčinou malo byť to, že jeho vlasti bol osud väzňa ľahostajný. Ombudsmanka totiž tvrdí, že úrady DĽR i Ruska Britániu, medzinárodné spoločenstvo a médiá o Ureyho zadržaní informovali, no Londýn na to nijako nezareagoval.

Mimovládne organizácie o Britovi, ktorého obvinili zo žoldnierstva, uvádzajú, že pôsobil ako humanitárny pracovník a na Ukrajinu šiel ako dobrovoľník. To však proruskí separatisti odmietajú. Podľa DĽR šlo o „profesionálneho“ vojaka.

Nejde o prvých zajatých Britov

Od začiatku Kremľom rozpútanej vojny na Ukrajine sa niektoré západné štáty rozhodli svojim občanom umožniť pripojiť sa k medzinárodným brigádam a brániť tak slobodu Európy. V júni sme ťa informovali o ďalších dvoch zajatých Britoch na Ukrajine, ktorých separatisti odsúdili na smrť.

Dvaja Briti, 28-ročný Aiden Aslin a 48-ročný Shaun Pinner, bojovali na strane Ukrajiny, no podľa ich rodín nie sú dobrovoľníci ani  žoldnieri. Za našimi východnými hranicami žijú od roku 2018 a taktiež mali dlhodobo slúžiť v ukrajinskej armáde. Rusi ich zajali po tom, ako dobyli Mariupol, kde sa mnohí obrancovia vzdali.

Rozsudok voči obom Britom zaznel na medzinárodne neuznanom súde samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Muži počas procesu vypovedali, že slúžili v aktívnej službe v námornej pechote.

Mali by byť preto pod ochranou ženevských konvencií o vojnových zajatcoch, ktoré rozsudok vo forme trestu smrti vážne porušuje. Ruské štátne média to však podobne ako v prípade Paula Ureya vysvetľujú tým, že obaja Briti bojovali na Ukrajine ako žoldnieri.

Zdroje: BBC, TASR, archív SIU, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá