Jedia jedlo po záruke a neužívajú lieky na predpis, aby ušetrili. Európska krajina trpí kvôli inflácii

  • Veľkú Britániu valcuje až dvojciferná inflácia
  • Ľudia šetria, kde sa len dá
penazenka, uk
Unsplash/Emil Kalibradov, Unsplash/Sabrina Mazzeo
  • Veľkú Britániu valcuje až dvojciferná inflácia
  • Ľudia šetria, kde sa len dá

Vysoké ceny trápia posledné mesiace celú Európu, no Britov túto zimu zasiahla nesmierne silná, až dvojciferná inflácia, a preto sa značný počet obyvateľov uchyľuje k úsporným opatreniam.

Podľa Národného štatistického úradu vo Veľkej Británii stúpa počet ľudí, ktorí sú preto nútení prichádzať k opatreniam, ako je spotreba potravín s uplynutou lehotou spotreby či obmedzenie spotreby liekov na predpis, informuje o tom agentúra Bloomberg.

Dvojciferná inflácia, ktorá v októbri 2022 prekročila hranicu 11 %. Toto číslo podľa správy britského parlamentu predstavuje 41-ročné maximum. Preto sa viacerým mnohým domácnostiam po celej Británii sťažuje udržiavanie životnej úrovne.

V správe sa uvádza, že viac ako pätina obyvateľov konzumuje výrobky po dátume spotreby. „V tomto období 21 % dospelých konzumovalo potraviny po dátume spotreby, aby ušetrili na potravinách pre nárast životných nákladov,“ píše štatistický úrad na Twitteri. V období od novembra do decembra minulého roka sa táto hranica pohybovala na úrovni 18 %.

Tieto údaje poukazujú na rastúci trend problémov, ktorým čelí mnoho domácností v Spojenom kráľovstve. V správe sa píše, že až 16 % dospelých zažíva veľmi nízku alebo nízku potravinovú bezpečnosť, čo znamená, že si nemôžu dovoliť dostatok potravín na zdravý život. 

Tento spôsob šetrenia nie je vo Veľkej Británii novinkou. Už v predošlom prieskume štatistického úradu približne 1 z 11 dospelých uviedlo, že im v poslednom mesiaci často alebo niekedy dochádzajú potraviny a nemôžu si dovoliť kúpiť ďalšie.

Práve v tom období čísla ukazovali, že časť Britov si za uplynulé mesiace znížila objem jedla alebo ju úplne vynechala.

Neužívanie liekov

Okrem nenakupovania potravín sa Briti snažia ušetriť aj užívaním menej liekov na predpis, ktoré sú v krajine drahé.

„10 % dospelých, ktorí užívajú lieky na predpis a platia za ne, uviedlo, že ich užívajú menej, aby ušetrili na nákladoch,“ uvádza sa v správe. Najviac ide o ľudí vo veku 16 až 29 rokov, kde ich je až skoro pätina. Ďalej to najviac uviedli ekonomicky neaktívni občania, no nie dôchodcovia.

Z prieskumu tiež vyplýva, že tlak na zdravotníctvo spôsobuje, že ľudia sa vyhýbajú liečbe, pričom viac ako polovica tých, ktorí sa rozhodli nenavštíviť svojho lekára napriek tomu, že to potrebujú, uviedla ako hlavný dôvod dlhé čakacie lehoty, pripomína agentúra.

O problémoch s nedostatkom a dlhodobým rastom cien vo Veľkej Británii ťa informujeme už dlhodobo. Nedávno sa napríklad na internete objavil inzerát, ktorý ponúkal šesť šalátových paradajok za 500 libier (približne 564 eur).

„Produkt, podobne ako Spojené kráľovstvo, podlieha skaze. Ak si chcete byť istý kúpou tejto vzácnej položky, zvážte možnosť ,Kúpiť teraz‘. Ak sa oneskoríte s nákupom, paradajky môžu byť v zlom stave, ale stále môžu byť užitočné ako projektily, aby ste prejavili svoje ocenenie našej úžasnej vláde,“ píše sa ironicky v inzeráte.

Okrem toho, pred pár týždňami informoval Medzinárodný menový fond, že Británia by mala byť podľa ich očakávaní ako jediná veľká ekonomika čeliť recesii.

Zdroje: Bloomberg, Office for National Statistics , Redakcia, Redakcia, Twitter/Office for National Statistics (ONS)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá