Cena Šimkovičovej letenky do Abú Zabí vyvolala rozruch. Ministerstvo zaplatilo „majland“ (SUMY)

  • Šimkovičová so svojím „výletom“ do Abú Zabí neprestáva prekvapovať
  • Po viacerých diskutabilných momentoch ohľadom služobnej cesty prišli na rad letenky
martina šimkovičová, drahé letenky
Šimkovičová v Abú Zabí, Reprofoto: FB/Matúš Bystriansky
  • Šimkovičová so svojím „výletom“ do Abú Zabí neprestáva prekvapovať
  • Po viacerých diskutabilných momentoch ohľadom služobnej cesty prišli na rad letenky

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry, nedávno vzbudila pozornosť médií a širokej verejnosti svojou služobnou cestou do Spojených arabských emirátov. Táto cesta bola súčasťou jej účasti na konferencii UNESCO, avšak zaujala najmä preto, že sa uskutočnila v čase, keď opozícia iniciovala pokus o jej odvolanie, píšu Aktuality.

Ministerka podľa vlastných slov letela do arabskej metropoly bežnou linkou. Aktuality však zistili, že cena jej letenky vysoko presahuje sumu, ktorú obyčajne Slovák za palubný lístok do Abú Zabí zaplatí.

Extrémna cena letenky

Informácie zverejnené na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám odhalili, že za letenku v biznis triede leteckej spoločnosti Etihad Airways ministerka zaplatila 4 900 eur. Takéto praktiky sú údajne v slovenskej politike úplne bežné, uvádza portál.

Táto suma vyvolala diskusie o efektívnosti využívania štátnych zdrojov, najmä keď spolu s ňou na palube v rovnakej triede cestoval aj Lukáš Machala, generálny tajomník služobného úradu ministerstva. Dokopy rezort kultúry za letenky pre túto dvojicu a jednu ďalšiu osobu v ekonomickej triede, ktorou mohla byť asistentka ministerky, vynaložil takmer 11-tisíc eur.

To však ostáva otázne, pretože rezort meno na objednávke sólo letenky do ekonomickej triedy začiernil. Tá stála štátnu kasu viac ako tisícku.

Mohlo to byť za polovicu, tvrdí expert

Rozbor možností úspor na cestovných nákladoch odhalil, že výber leteniek ponúka široké spektrum cien a možností. Patrik Vas z Pelicantravel.com poukázal na to, že cestovanie s prestupom mohlo náklady znížiť o viac než polovicu.

„Náklad na letenky by sa dal znížiť minimálne o polovicu, ak by boli štátni pracovníci ochotní letieť s prestupom. Leteckú spoločnosť rovnakej kategórie, Turkish Airlines, bežne našim klientom kupujeme pod dvetisíc eur v biznis triede do Spojených arabských emirátov, a s krátkym tranzitom v Istanbule,“ uviedol pre Aktuality.

Vysoká cena leteniek spoločnosti Etihad na priamej linke medzi Abú Zabí a Viedňou sa podľa Patrika Vasa z Pelicantravel.com odvíja od exkluzivity tejto trasy, keďže nejde o žiadne lowcostové linky.

Vyhľadávanie cez Google Flights pre lety z Viedne do Abú Zabí v biznis triede podľa portálu ponúkalo ako najvýhodnejšiu cenu 1 600 eur v čase, keď ministerstvo zabezpečovalo letenky.

Najnižšia cena na internete bola 945 eur, opäť pre let s EgyptAir, čo predstavuje značné zníženie oproti viedenskej trase. Dokonca aj ponuky od Air France a Turkish Airlines, s cenami 1 700, respektíve 1 800 eur, z Budapešti boli výhodnejšie než východiskové lety z Viedne.

Patrik Vas zdôraznil, že na palube Etihad mal každý pasažier k dispozícii vlastnú kajutu, kde si mohol rozložiť posteľ. Etihad ponúkal stolovanie od Armani a aktuálne biznis balíčky od prémiovej značky Acqua di Parma, dodávajú Aktuality.

Zdroj: Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá