Cigániková zverejnila obrovskú sumu, ktorú Slovensko dalo za testovanie. Povedala, aké je riešenie pandémie

  • Celoplošné testovanie je drahé a nemá výsledky, myslí si to Jana Bittó Cigániková z SaS
  • Navrhuje riešenia súčasnej kritickej epidemiologickej situácie, ktoré by mohli byť účinnejšie a menej nákladné
sef
TASR/Martin Baumann, AP Photo/Khalil Hamra
  • Celoplošné testovanie je drahé a nemá výsledky, myslí si to Jana Bittó Cigániková z SaS
  • Navrhuje riešenia súčasnej kritickej epidemiologickej situácie, ktoré by mohli byť účinnejšie a menej nákladné

Jana Bittó Cigániková z SaS sa spolu s analytikom Martinom Smatanom a Michalom Štofkom – riaditeľom stratégií na IZP, pustila do prepočtu nákladov na celoplošné testovania. Dokopy má ísť podľa ich zistení o sumu cca. 115 miliónov eur. Táto suma má zahŕňať samotné testy, náklady na logistiky a aj personál.

Cigániková ďalej upozorňuje aj na prepočty Mariána Viskupiča – predsedu Výboru pre financie a rozpočet. Podľa Viskupiča vychádza hrubý odhad ceny jedného testu na 5 eur. Naskladnenie 45 miliónov testov by nás tak podľa neho malo stáť 225 miliónov eur.

Pribudlo 396 nakazených a desiatky úmrtí. Čakal som, že bude z toho humbuk, komentuje nákup Sputnika V Matovič

Náklady súvisiace s logistikou a samotným testovaním vychádzajú 4 eurá na jeden test, čo spolu predstavuje 180 miliónov eur. Celková suma za aktuálne nákupy sa tak má vyšplhať na 405 miliónov eur.

Ak sa podľa Cigánikovej do tejto sumy započíta aj ďalší nákup na 25 miliónov testov,  ide o 185 miliónov eur. Tieto testy sa kupovali priamo cez EÚ, a tak vyšli podľa poslankyne lacnejšie. Celkový hrubý odhad sa tak vyšplhal na 590 miliónov eur, za testovanie spolu s ich realizáciou.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

„Ak to všetko zrátame, aj keď je cena celoplošného nižšia, ako som si myslela, už teraz sme na 705 miliónoch. Ešte jedna takáto akcia a zachvíľu sa dopracujeme k miliarde. Len za testovanie antigénovými testami, ktoré sú nepresné, zvyšujú mobilitu, dávajú falošný pocit istoty a odrádzajú od testovania kvalitnejšími PCR,“ pripomína Cigániková.

Uznávaný analytik prezradil, ktorej vakcíne verí najviac. Mnohých zrejme prekvapí

A výsledkom aj tejto investície je podľa jej slov najviac ľudí v nemocniciach a úmrtí na COVID za posledných 7 dní na svete. Aj to je podľa poslankyne dôvod, prečo strana SaS s celoplošným testovaním na vláde už viackrát nesúhlasila a do budúcna ani nebude súhlasiť.

„Je to drahé a nemá to výsledky. Nech sa nazýva akokoľvek. Preto sme si dovolili namietať a navrhovať iné riešenia,“ objasňuje.

Aké je riešenie?

Slovensko by sa malo podľa Jany Bittó Cigánikovej zamerať na trasovanie kontaktov, PCR testovanie kontaktov a antigénovými testami testovať len v ohniskách nákazy, a teda vo firmách či školách.

Dôležitá je podľa poslankyne aj prísna kontrola hraníc, rozumné (nie protichodné) opatrenia, zlepšenie komunikácie a kontrola dodržiavania opatrení, aj za pomoci mobilných aplikácií. Za dôležité považuje regionálny prístup, odvíjajúci sa od semafora a samozrejme očkovanie.

24_01_2021_testovanie_koronavirus_Presov_06754719
zdroj: TASR/Milan Kapusta

 

„Hovoríme to už mesiace, v novembri sme to vydali spísané pod názvom Semafor zdravia, ktorý je dôkazom, že sme nikdy nechceli otvárať všetko a všade. Len v lepších okresoch (vtedy také ešte boli). Voláme po voľnejších pravidlách, aby sme ľudí motivovali opatrenia dodržiavať. Slovensko však volilo tak, že vo vláde máme len troch členov zo 16-tich,“ konštatuje.

To podľa Cigánikovej nie je výhovorka, ale reálny fakt. „Tí, ktorí sa sťažujú, že to nezastavíme, by si mali spomenúť, komu vo voľbách mandát na zmeny odovzdali. Ak teda naše výhrady, alebo návrhy nie sú na vláde vypočuté, zostáva len dúfať, že sa vytvorí verejný tlak na zmenu stratégie.“

Rakúšania sťahujú z obehu celú šaržu vakcíny AstraZeneca. Zdravotná sestra zomrela krátko po očkovaní

Neznamená to podľa nej útočenie na premiéra, nakoľko SaS len ponúka objektívne fakty. Cigániková ďalej zdôrazňuje, že sa spolu s jej kolegami jednoducho nemôžu a nechcú nečinne prizerať súčasnej situácii. Aj to je podľa jej slov dôvod, prečo ich argumenty zaznievajú aj verejne.

Samotestovanie

V súvislosti s „cenou“ celoplošného testovania nemožno vynechať ani nákup, ktorý Slovenskom rezonoval v uplynulých dňoch. Rezort zdravotníctva totižto nakúpil 35 miliónov testov. O tých sa podľa rezortu šíria nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia.

Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo vhodné testy, pre ktoré rezort požiadal o výnimku povolenia na samotestovanie.

Pandémia devastuje obľúbené rodinné značky zo Slovenska. Lidl zasiahol a rozhodol sa pomôcť im v kríze

Expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana totiž konštatoval, že Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov.

Eliášová vysvetlila, že Česká republika tento týždeň udelila výnimku na používanie testov Standard Q Covid Ag od spoločnosti Biosensor na samotestovanie. O udelenie výnimky pre tento istý výrobok požiadalo úrad pre normalizáciu aj ministerstvo zdravotníctva.

V prípade testov Clinitest ® Rapid COVID-19 už Nemecký Federálny inštitút pre farmaceutické a lekárske výrobky vydal povolenie na núdzové použitie, aby bolo možné tento test použiť aj ako samotest.

Hovorkyňa rezortu tiež vyvrátila tvrdenia, podľa ktorých zakúpené testy majú výrazne nižšiu presnosť. „Nazálne testy môžu mať len o niečo nižšiu presnosť, niektoré štúdie dokonca uvádzajú vyššiu presnosť. Odber sa realizuje z prednej časti nosa, no zároveň tampónom, ktorý pri výtere zasiahne oveľa väčšiu plochu,“ uviedla.

Ministerstvo tiež popiera tvrdenie, že kúpa týchto testov je v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie. Ako konštatovala hovorkyňa rezortu, Európska komisia v novej stratégii pripúšťa používanie antigénových testov na samotestovanie. „Navyše samotný nákup testov realizovala Slovenská republika prostredníctvom Európskej komisie,“ uzavrela Eliášová.

Zdroje: Facebook/ Jana Bittó Cigániková, Facebook/ Marán Viskupič, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá