Do mobilu sa zmestia už aj kľúče

  • Čo hľadáte častejšie? Mobil alebo kľúče? S touto inováciou už z týchto dvoch možností zostane len jedna. Aplikácia totiž zlúčila dve z troch najcennejších vecí (bez ktorých sa nepohne z domu takmer nik) do jednej.
image_1402428427.jpeg
  • Čo hľadáte častejšie? Mobil alebo kľúče? S touto inováciou už z týchto dvoch možností zostane len jedna. Aplikácia totiž zlúčila dve z troch najcennejších vecí (bez ktorých sa nepohne z domu takmer nik) do jednej.

 

Už v minulosti bol na startitup spomenutý Chui – inteligentný vrátnik. Ten pracuje so senzorom, ktorý nasníma tvár človeka pred dverami a na základe nastavenia sa rozhodne, či pre daného neznámeho majú byť dvere otvorené alebo zatvorené, prípadne či mu má odovzdať nejakú správu. V kombinácií s Key.vi máte dvere ako zo sci-fi filmu. 

Key.vi je kľúč v telefóne fungujúci na základe NFC -Near Field Communication. Slovenský startup previedol opäť niečo z fyzického sveta do toho digitálneho. Stačí vymeniť zámok na dverách, nainštalovať mobilnú aplikáciu a jednorázovo spárovať zariadenia. Potom už len mávnete telefónom pred senzorom vo vzdialenosti približne 5 až 7 centimetrov a ste doma.

 

 

Vývojári rátali aj s bežnými problémami. Nikomu by sa nechcelo vyberať telefón z vrecka alebo kabelky, keď v rukách vláčite dve tašky nákupu vyššej váhovej kategórie. A z vlastnej skúsenosti viem, že loviť kľúče v bezodnej kabelke, tiež nie je nič moc. Stačí teda pridržať kabelku alebo vrecko, v ktorom máte telefón, v dostatočnej blízkosti snímača a dvere sa otvoria.

Kľúče k jednotlivým dverám sa dajú aj zdieľať prakticky s kýmkoľvek, na neobmedzenú dobu alebo len na určitý čas. Či už sú to členovia rodiny, priatelia, nájomníci, návšteva, svokra alebo iní ľudia, ktorým chce užívateľ umožniť prístup do domu.

 

 

Aplikácia ráta aj s možnosťou straty alebo krádeže telefónu.

V momente, keď zablokujete SIM kartu u operátora, zablokuje sa aj aplikácia. V balení dostanete aj dve plastové kartičky (zelenú a červenú). Stačí prejsť čevenou kartičkou pred zámkom a elektronické kľúče sa zmažú, nie je potrebná výmena zámku. Hneď ako si zaobstaráte nový mobil, pomocou zelenej kartičky znovu napárujete mobil so zámkom. Je  to bezpečnejšie riešenie ako cylindrické zámky. Tá je výnimočne najprv optimalizovaná pre Android zariadenia. Autori sa tak rozhodli kvôli tomu, že iPhone 5 momentálne nepodporuje NFC technológiu. Pracujú už aj na rozšírení, aby bol systém kompatibilný aj pre Apple. Tí netrpezliví si môžu dokúpiť iCarte, ktorá tento nedostatok vyrieši.

Potenciál má gadget nielen v domácnostiach, ale aj hoteloch alebo kanceláriách. Key.vi je hybridné riešenie, čo znamená, že  zámok otvoríte aj mobilom aj klasickým kľúčom. Je plne funkčný, aj keď sa vybije baterka. Presne tak ako pri platbe s mobilom, za predpokladu používania špeciálnej sim karty. 

Ešte jedno upozornenie na záver, Key.vi nefunguje pri bezpečnostných dverách.

 

Zdroje: key.vi, artbysusanlenz.blogspot.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech