Dom či byt do 50-tisíc eur v SR sú realita. Lacné nehnuteľnosti, ktoré teraz ponúkajú „realitky“

  • V posledných rokoch sme svedkami výrazného nárastu cien nehnuteľností
  • To výrazne sťažilo situáciu pre mnohých ľudí snívajúcich o vlastnom bývaní
bývanie, nehnuteľnosti
Ilustračná fotografia freepik, SIU
  • V posledných rokoch sme svedkami výrazného nárastu cien nehnuteľností
  • To výrazne sťažilo situáciu pre mnohých ľudí snívajúcich o vlastnom bývaní

Bosen Group ponúka na predaj nový model rozkladacieho modulárneho domu – DOMBOX.

Ide o špeciálny produkt domu, ktorý je ľahko prenášateľný, jeho montáž a rozloženie je časovo nenáročná, trvá cca jeden mesiac.

„Dom sa dá zložiť a premiesťovať opakovane, pričom jeho zloženie a rozloženie nie je náročné. Zmena veľkosti domu je možná aj v čase.“

Po rozložení je obytná plocha domu 39 m2 s možnosťou celoročného bývania a po rozložení domu sa na mieste osadenia dokončuje zaizolovanie domu striekanou izoláciou.

Na osadenie domu nie je potrebný pevný podklad, stačia napríklad betónové kocky.

Rodinný dom pri kúpalisku – 46 000 eur

Libra Trade ponúka na predaj rodinný dom s pozemkom o rozlohe až 421 m2 v obci Mužla.

Rodinný dom pozostáva z 3 izieb, kuchyne, špajzy, predsiene, kúpeľne s WC, letnej kuchyne a pivnice.

Dom je napojený na elektrinu, kúrenie riešené plynovými kachľami gamatkami. Voda je obecná a je tu aj studňa.

Na pozemku sa nachádza garáž, do ktorej je zavedená elektrina. Hraničný priechod je vzdialený len 5 kilometrov.

Neďaleko sa nachádza kúpalisko Vadaš Štúrovo, vrchy maďarského pohoria Börzsöny. Táto oblasť ponúka možnosti turistiky.

Chata v Krupine – 46 000 eur

Realitná kancelária XEMAR ponúka na predaj 2-podlažnú, samostatne stojacu drevenú chatu so sedlovou strechou a s betónovým základom vo vinohradníckej oblasti Merovce.

Nachádza na pozemku o výmere 169 m2, toho zastavaná plocha je 22 m2. V dolnej, murovanej časti je garáž aj splachovacia toaleta.

„Pred vstupom do drevenej časti chaty je krytá terasa cca 3 x 4 m, kde je počas roka príjemné posedenie. Nasleduje malá predsieň, ktorá vyúsťuje do kuchynky s obývačkou.“

„Väčšina chatárov si prerába chaty na trvalé bývanie v prírode, pretože je tu elektrika a mestský vodovod.“

Slováci radi vlastnia nehnuteľnosti 

Štatistiky Eurostatu ukazujú, že až 93 % Slovákov býva vo vlastnom byte alebo dome, namiesto toho, aby si nehnuteľnosť prenajímali. V tomto smere sme na 2. priečke v rámci celej Európskej únie hneď za Rumunskom, kde vo vlastnom býva až 95 % ľudí. 

Európsky priemer je pritom len 70 % a napríklad v Nemecku, susednom Rakúsku či Dánsku je pomer prenájmov a vlastného bývania takmer vyrovnaný. 

Lásku k tehle, či v prípade starších panelových bytov k betónu, však nebadať len pri snahe riešiť vlastné bývanie. Vlna lacných hypoték, keď banky klientom ešte pred pár rokmi požičiavali aj 100 % z hodnoty nehnuteľnosti, mnohých motivovala kúpiť aj druhý byt, ktorý potom začali prenajímať a zabezpečili si tak „pasívny príjem“ do svojho rodinného rozpočtu. 

Lacné hypotéky vyvolali investičný ošiaľ. Ten však pomaly končí

Horšia ekonomická situácia a dramatické zadlžovanie Slovákov však lacným hypotékam vystavili stopku. Objem hypoték podľa údajov NBS od roku 2002 vzrástol až 8-násobne a dnes len na tomto type úverov bankám dlžíme rekordných 40,8 miliardy eur.

Národná banka preto zakročila a 100 % hypotéky sú minulosťou. Banky dnes väčšinou požičiavajú len 80 % z celkovej sumy, čo vytvára nutnosť disponovať vlastnými úsporami a znižuje dostupnosť vlastného bývania.

A hoci pohľad na neustále rastúcu cenu nehnuteľností najmä v Bratislave a ostatných veľkých mestách naznačuje, že priemerný ročný nárast hodnoty takéhoto majetku môže dosahovať aj 7 % ročne, podľa odborníkov treba k tejto optike dodať aj druhú polovicu.

„Takáto matematika počíta len s nárastom hodnoty nehnuteľnosti, ktorú po 10 či 15 rokoch naozaj môžete predať výrazne drahšie, než ste ju kúpili,“ vysvetľuje Peter Maslík z investičnej platformy Investown, avšak dodáva:

„Od mesačného príjmu z prenájmu si na konci musíte odrátať náklady, ktoré vás bude stáť daň z prenájmu či prevádzkové náklady zahŕňajúce maľovanie, výmenu nábytku alebo celej kuchyne po nájomníkovi. Razom vám pribudnú ročné náklady vo výške niekoľkých tisíc eur.“

bývanie
zdroj: freepik

„Najmä však treba myslieť na to, že majetok v podobe druhého bytu nemôžete okamžite zlikvidovať – nejde predať len časť bytu, ak potrebujete iba časť peňazí na nové auto alebo rekonštrukciu. A tiež samotný predaj či zháňanie dobrej realitnej kancelárie stojí čas aj nervy.“

S pohľadu okamžitej likvidity, keď na držaní investície môžete zarábať aj celé roky, no v prípade potreby sa k akejkoľvek sume dostanete doslova na druhý deň, jednoznačne vyhrávajú akcie a ETF fondy. Tým však Slováci často nerozumejú, prípadne sa ich boja ako príliš rizikových. 

Investovanie do nehnuteľností 

Do popredia sa preto dostáva tzv. crowdfundingové investovanie do nehnuteľností, ktoré je už roky populárne napr. v USA. Pomáha aj developerom, ktorí si tak na svoj projekt nemusia požičiavať v bankách, ale peniaze vyzbierajú od stoviek až tisícov bežných ľudí.

„Výhodou takéhoto investovania je, že môžete prakticky okamžite investovať do jedného alebo viacerých developerských projektov, a to buď jednorazovo, alebo pravidelne. Nemusíte tak čakať na zdĺhavé procesy v banke a počítať s vysokými hypotekárnymi úrokmi či potvrdzovaním príjmov v prípade, že by ste nehnuteľnosť kupovali ako investíciu,“ vysvetľuje Peter Maslík z platformy Investown, ktorá na rastúcu popularitu takýchto investícii reagovala. 

Zdroje: Trh.sk, Nehnuteľnosti.sk, Top Reality, Investown, NBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá