Dve dôchodkyne nechceli prežiť starobu v obyčajných bytoch. Rozhodli sa preto pre dizajnové eko stany

  • Premýšľal si niekedy nad tým, ako a kde stráviš svoj dôchodok? Niektorí sa chystajú viesť pokojný život na dedine, iní si predstavujú, že obdobie staroby strávia niekde v trópoch s kokosom v ruke.
do
dezeen.com
  • Premýšľal si niekedy nad tým, ako a kde stráviš svoj dôchodok? Niektorí sa chystajú viesť pokojný život na dedine, iní si predstavujú, že obdobie staroby strávia niekde v trópoch s kokosom v ruke.

Aj keď so slovenskými dôchodkami toho príliš veľa nevykúzlime, ako inšpirácia nám môže slúžiť projekt japonského architekta s unikátnym štýlom. Ten navrhol dokonalý príbytok pre dve dôchodkyne, ich opatrovateľku a osobného kuchára.

Issei Suma je známy svojimi fascinujúcimi budovami, avšak projekt, ktorý najnovšie predstavil, je úplne z iného súdka ako doposiaľ. Ide o komplex tvarovaný ako 5 stanov, predstavujúci harmonický tok dizajnu, perfektne kombinujúci minimalizmus s ekologickým štýlom.

V budove nájdeš aj špirálovitý krytý bazén a spoločnú kuchyňu pre obe dámy. Tento projekt o rozlohe 100 metrov štvorcových sa nazýva Jikka a nachádza sa v malebných japónskych horách Schizuoka Prefecture.

Aj keď sa 3D komplex na prvý pohľad javí ako stan, ide o perfektne poprepájané štvorce, ktoré tvoria dom snov. Zatiaľ čo vonkajšia fasáda budovy je tvorená tenkými drevenými panelmi, nosná konštrukcia je ukrytá vo vnútri. Pozostáva pritom z betónových stien a drevených strešných nosníkov.

Každý z blokov, z ktorých komplex pozostáva, má inú funkciu. Ten najväčší sa nachádza uprostred a je tu priestranná kuchyňa, ktorej hlavným prvkom je nehrdzavejúca oceľ. V tejto časti taktiež nájdeš aj malú minimalistickú jedáleň. Samozrejmosťou je taktiež bezbarierový prístup v celej budove, vrátane bazéna.

Jedinečné projekty z dielne architekta Issei Suma vznikajú od roku 2011 pod záštitou jeho dizajnového štúdia s názvom SUMA. Medzi jeho najkontroveznejšie návrhy patrí napríklad aj skleneno-oceľová kancelária rozprestierajúca sa za rozpadávajúcim sa exteriérom 100-ročného kravína.

Suma však nie je prvým japonským architektom, ktorý experimentoval s budovami v tvare stanov. Hiroshi Nakamura a jeho štúdio NAP predstavilo lesný dom, ktorý vyzerá ako zhluk drevených teepee.

Dúfajme, že je len otázkou času, kedy sa slovenskí architekti pustia do podobných, no najmä ekonomicky výhodných projektov.  Dôchodcovia v našej krajine si budú musieť zatiaľ vystačiť s obyčajnými bytmi či domami bez špirálovitého bazéna.

Zdroj: dezeen.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá