Európu môže zasiahnuť doba ľadová. Meteorológovia sú znepokojení „oceánskym kolapsom“

  • Vedci sa obávajú kolapsu prúdov v Atlantickom oceáne
  • Ich rozpad by mohol mať vplyv na počasie v Európe
  • Kedy hrozí návrat doby ľadovej?
Žena v zimnom oblečení a zasnežená krajina.
Ilustračné foto Freepik/@gpointstudio, Freepik/@rawpixel.com
  • Vedci sa obávajú kolapsu prúdov v Atlantickom oceáne
  • Ich rozpad by mohol mať vplyv na počasie v Európe
  • Kedy hrozí návrat doby ľadovej?

Na počasie mal v posledných mesiacoch výrazný vplyv aj fenomén El Niño, ktorý sa objavil v severnom Pacifiku. Podľa vedcov slabne a očakávajú, že v najbližších mesiacoch úplne zmizne, informuje The Washington Post. To však neznamená, že o ňom prestaneme počuť.

Meteorológovia a vedci z Národnej meteorologickej služby už pozorujú začiatok fenoménu La Niña. Predpokladajú, že tento model, ktorý je opakom El Niño, by sa mohol rozvinúť do augusta s pravdepodobnosťou až 55 %.

zima, ulica
zdroj: Flickr/Ken Scott

Hoci El Niño patrí medzi najintenzívnejšie v histórii a dostal prívlastok „super“ El Niño, postupne slabne. Kľúčovým ukazovateľom pre jeho identifikáciu je teplota povrchu Tichého oceánu v rovníkovej oblasti.

Záznamy odhaľujú, že od novembra do januára bola teplota o 2 °C vyššia než priemer, a keďže tento limit sme prekročili šesťkrát, znamená to, že sme zažívali a ešte stále zažívame „super El Niño“.

Znižovanie teplôt a suché počasie

Ak predpovede vedcov budú presné, fenomén La Niña by mohol globálne ovplyvniť počasie a dokonca dočasne spomaliť rýchlosť globálneho otepľovania. La Niña často vedie k aktívnym a ničivým hurikánovým sezónam v Atlantiku a prispieva k suchým podmienkam.

Zároveň La Niña obvykle znižuje celosvetové teploty a podporuje suché a mierne počasie, najmä v zimných mesiacoch.

Klimatickí vedci z meteorologickej služby poznamenali, že teploty vo východnom a strednom Pacifiku sa v januári znížili a ich klimatické modely ukazujú, že El Niño bude v jarných mesiacoch pokračovať v slabnutí. Predpokladajú tiež 79 % pravdepodobnosť, že medzi aprílom a júnom nastanú „neutrálne“ podmienky – teda ani El Niño, ani La Niña.

V týchto neutrálnych mesiacoch je predpoveď počasia zložitejšia, ale je možné, že rýchlo prejdeme k La Niña, čo je typické po historicky silných El Niño epizódach, ako bol prípad v roku 2023.

„Nestáva sa často, že by sme mali v rovnakom čase varovať pred El Niño a sledovať La Niña,“ uviedol pre Washington Post Tom Di Liberto, klimatický vedec z Národného úradu pre oceán a atmosféru. Zároveň dodal, že „nie je nezvyčajné“, aby La Niña nasledovala historicky silný El Niño. To sa stalo aj počas veľkých El Niño rokov, konkrétne v 1982 – 1983 a 1997 – 1998.

Zdroje: Phys, Severe Weather, The Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá