Expert prezradil, koľko budú stáť nehnuteľnosti o 20 rokov. Priprav sa, zohnať bývanie bude ťažšie

  • Vlastné bývanie je drahé už teraz
  • Zisti, koľko peňazí budú potrebovať dnešné deti na vlastné bývanie a ako im ich našetriť
Plne zariadená kuchyňa aj obývačka.
Ilustračné foto Unsplash/@deborah_cortelazzi
  • Vlastné bývanie je drahé už teraz
  • Zisti, koľko peňazí budú potrebovať dnešné deti na vlastné bývanie a ako im ich našetriť

Koniec školského roka, vysvedčenie a narodeniny dieťaťa často idú ruka v ruke s rôznymi finančnými odmenami. Je dôležité zvážiť, ako tieto peniaze najlepšie zhospodáriť. Ak chce rodič podporiť dieťa pri prechode do dospelosti a pomôcť mu pri kúpe vlastného bývania, investovanie je skvelou možnosťou.

Investovanie pre deti má výhodu dlhého časového horizontu. Práve tento časový faktor je kľúčový, pretože umožňuje rodine dosahovať zaujímavé výnosy aj pri menších investíciách. František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk, odporúča začať s investovaním pre deti.

Takto sa môže človek postarať o to, aby jeho dieťa malo pevný základ pre budúcnosť a bolo finančne pripravené na dospelosť.

Zdražovanie nehnuteľností sa nezastaví ani o 20 rokov

Najnáročnejším finančným cieľom pre mladého človeka je pravdepodobne kúpa vlastnej nehnuteľnosti. Dokonca aj v prípade, že si zvolí hypotéku, je potrebné mať značnú hotovosť k dispozícii. Banky už dnes nedajú 100 % z celkovej sumy potrebnej na kúpu bytu alebo domu a väčšinou požadujú, aby bol minimálne 20 % z tejto sumy hradený zo vlastných zdrojov.

„Vo väčších slovenských mestách mimo Bratislavy sa napríklad staršie jednoizbové byty momentálne predávajú za približne 90 000 eur. Kupec musí mať preto pripravených 18 000 eur, aby ich doložil k hypotéke,“ vysvetľuje Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud.

Budúce generácie detí pravdepodobne budú potrebovať oveľa vyššie finančné sumy. Keď začnú uvažovať o vlastnej hypotéke, nehnuteľnosti budú omnoho drahšie. Za posledných 20 rokov sa ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili viac ako štvornásobne.

„Nikto nevie, čo bude o ďalších 20 rokov, avšak takmer určite sa dlhodobé zdražovanie nehnuteľností len tak nezastaví. Na druhej strane, taký búrlivý vývoj cien na realitnom trhu, aký sme zažili na Slovensku v posledných dekádach, sa už zrejme nezopakuje a ceny nebudú rásť až takým závratným tempom,“ myslí si Róberta Mecková.

Ak by sa aj tempo zdražovania spomalilo a ceny by rástli len trojnásobne, po 20 rokoch by cena 1-izbového bytu mohla dosiahnuť 270 000 eur. To znamená, že záujemca o kúpu bytu by musel mať pripravených okamžite viac ako 50 000 eur, čo predstavuje 20 % z ceny bytu.

Jednorazová investícia

Aby človek mal o 20 rokov na účte 50 000 eur, môže zvoliť investičnú stratégiu založenú na jednorazovej investícii alebo pravidelných menších investíciách. 

Čo sa týka jednorazovej investície, predpokladaj, že investuješ do svetových akcií formou indexového ETF fondu s očakávaným zhodnotením 8 % ročne a ročným poplatkom 1 %. Následne by si musel investovať 12 000 eur, aby si dosiahol o 20 rokov sumu 50 000 eur. 

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Investovať pre deti je výhodné začať čo najskôr, aby sme mohli využiť silu dlhodobého zhodnocovania. Čas je významným faktorom, ktorý môže mať obrovský vplyv na výsledný výnos.

Ak začneme šetriť pre dieťa už od jeho narodenia a stanovíme si investičný horizont 25 rokov namiesto 20 rokov, čísla by boli výrazne odlišné. V dlhšom investičnom období máme viac času na zhromaždenie investícií, ktoré následne môžu profitovať zo zhodnocovania a reinvestovania ziskov.

V dlhšom horizonte je väčšia pravdepodobnosť, že investície budú môcť prekonať prípadné krátkodobé výkyvy na finančných trhoch a dosiahnuť stabilnejšie dlhodobé výnosy.

Dlhodobé investovanie

Výhodou dlhodobého investovania je možnosť zvoliť si investičné formy s vyšším rizikom. Týka sa to hlavne investovania do akcií. Dôvodom je, že akcie môžu byť považované za rizikové, ak je investičný horizont krátky.

Pokiaľ investor plánuje vybrať svoje peniaze o dva roky, investovanie do akcií nie je pre neho vhodné. Avšak pri dlhšom investičnom horizonte, napríklad dvadsaťročnom, sa akcie stávajú relatívne bezpečnou investíciou.

„Pred dvadsiatimi rokmi sa mohlo zdať, že investovanie do spoločnosti Nokia je výborný nápad. Vývoj v oblasti smartfónov však spôsobil, že akcie tejto spoločnosť majú dnes len zlomkovú hodnotu v porovnaní so začiatkom tohto storočia. Inými slovami, nepoznáme budúcich víťazov, ani budúcich porazených, a preto je najbezpečnejšou stratégiou investovať do celého trhu alebo aspoň do jeho veľkej časti,“ uvádza František Burda.

Najlepšie nástroje pre investovanie sú buď podielové fondy, ktoré sú spravované profesionálmi, alebo pasívne indexové ETF fondy, ktoré len sledujú vývoj trhu.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá