Extrémny nárast cien energií ohrozuje lyžovačku. Zisťovali sme, či sa lyžiarske strediská na Slovensku otvoria

  • Na záchranu lyžovačky sa chystajú rôzne opatrenia
  • Jedným z nich bude aj zdražovanie
  • Zatvorené strediská by totiž priniesli regiónom katastrofu
Jarná lyžovačka na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta
  • Na záchranu lyžovačky sa chystajú rôzne opatrenia
  • Jedným z nich bude aj zdražovanie
  • Zatvorené strediská by totiž priniesli regiónom katastrofu

V posledných týždňoch k nám zo zahraničia prichádzajú správy, že lyžiarska sezóna je v ohrození. Napríklad vo Francúzsku mnoho stredísk uvažuje, že vôbec neotvorí.

To všetko pre extrémny nárast cien energií, ktorý neuveriteľne predraží prevádzku stredísk. Hrozí niečo podobné aj u nás?

Situáciu nám priblížili niektoré lyžiarske strediská aj Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ Lavex (záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov). Zastrešuje takmer 200 členských organizácií, teda väčšinu prevádzkovateľov týchto zariadení v SR.

Za skipasy si priplatíme

Viaceré z oslovených stredísk nám vysvetlili, že bude takmer nemožné udržať ceny skipasov na úrovni z minulých rokov. V nadchádzajúcej sezóne preto chystajú ich zvyšovanie. Najčastejšie hovorili o 10 až 20 % zdražovaní, objavilo sa však aj 30 %.

Už teraz totiž vedia, že okrem drahých energií budú mať vyššie náklady na mzdy či pohonné hmoty, čo predraží úpravu tratí. Uvedomujú si aj negatívny vplyv inflácie a rastu životných nákladov na kúpyschopnosť obyvateľov. Tí zrejme budú v prvom rade míňať na dôležitejšie veci než na dovolenku či zábavu.

Veľké vrásky na čele tiež strediskám spôsobuje nestabilita a nepredvídateľnosť situácie. Váhajú, ako nastaviť ceny skipasov, pretože netušia, ako sa budú vyvíjať ceny energií. A tie sa v turbulentnom období menili denne aj o desiatky percent.

S odvolaním na nestabilnú cenu energií neumožnili ich dodávatelia mnohým lyžiarskym strediskám uzavrieť zmluvu na dodávku energií. Veríme, že stabilizáciou cien na burze, prípadne tlakom prípadných opatrení slovenskej vlády aj v tomto smere dôjde k náprave a zmluvy sa postupne uzavrú. Situácia sa už po dohode na úrovni EÚ postupne stabilizuje a cena z extrému v auguste na úrovni 1 000 eur za MWh klesla k úrovni 400 eur za MWh. Dôležité tiež je, že už príliš nekolíše. Už teraz vieme o viacerých strediskách, ktoré majú energie zazmluvnené aj na budúci rok,“ vysvetľuje Hlavatý, prečo je nestabilita cien taký problém.

Jarná lyžovačka na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Navyše, ak sú náklady predvídateľné, strediská ľahšie nastavia prevádzku tak, aby ich zvládli a pritom minimálne ovplyvnili dostupnosť lyžovania.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: VRÁTNA Malá Fatra , Tatry mountain resorts, a.s., Bachledka Ski & Sun, ORAVA SKIPARK, a.s., ŽIARCE, a.s., Lyžiarskej stredisko Pezinská Baba , Mýto ski & bike, Malinô Brdo ski & bike park, PARK SNOW Donovaly, SKI CENTRUM KOHÚTKA, a.s., Stredisko Jahodná, SKI PARK Vyšné Ružbachy, Winter Park Martinky , Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá