Financovanie startupov v strednej a východnej Európe

  • „Na TechCrunch-i vyzerá všetko tak jednoducho. Akoby každý v zahraničí dostával nejaké financovanie. Ale čo máme robiť my v CEE?“
image_1399323542.jpeg
  • „Na TechCrunch-i vyzerá všetko tak jednoducho. Akoby každý v zahraničí dostával nejaké financovanie. Ale čo máme robiť my v CEE?“

 

Na začiatok jedna dobrá správa: nemusíte vycestovať do Silicon Valley, aby ste získali sponzora. Dokonca ani do Londýna, či Berlína. V CEE regióne je kopec kapitálu, len musíte vedieť, kde ho hľadať. A teraz tá zlá správa: ak viete, kde ho hľadať, ale stále vás nikto nezafinancoval, znamená to, že vás súčasný nápad či startup skrátka nie sú dosť dobré. Pokiaľ neviete zohnať financovanie v CEE, je len málo pravdepodobné, že by ste ho našli v Londýne alebo Berlíne. Radšej si zlyhanie priznajte čo najskôr, aby ste sa mohli presadiť s niečím novým.

Práve čítate ďalší post z mini série o kolobehu investícii v startupoch. Predtým, ako budete v čítaní pokračovať, naozaj odporúčam prečítať si prvý post, v ktorom vysvetľujem, čo to vlastne kolobeh financovania vo všeobecnosti je. V tomto článku sa budem venovať analýze tohto kolobehu v  regióne strednej a východnej Európy. Nebudem menovať všetkých  investorov  vhodných na tú alebo onú fázu vášho startupu. Pokiaľ by ste mali záujem o odporúčania na investorov, ktorí sú relevantní pre váš región alebo sektor, pokojne sa mi ozvite.

 

 

Investičný cyklus v CEE regióne

Asi najčastejšou otázkou ohľadom financovania je práve tá, ktorá znie “kde sa dá investor vlastne získať?”. Pozrime sa opäť na graf zobrazujúci investiční cyklus. Doplnil som doň krivku CEE regiónu, aby som upozornil na rozdiel medzi ním a trhmi, ktoré už majú vybudovanú svoju stabilnú pozíciu.

Angels & FFF (Family, friends and fools): Mali by sme začať s typom investora, ktorý sa, aspoň podľa môjho názoru, podnikateľom v CEE regióne hľadá najťažšie. Na jednej strane, všetci máme rodinu, priateľov, a poznáme aj nejakých tých bláznov. V tomto sa pokojne môžeme rovnať aj so Silicon Valley. Myslím však, že je to asi súčasťou našej povahy, že sa cítime trochu v rozpakoch, keď máme svoju rodinu alebo priateľov žiadať o peniaze (možno preto, že väčšina z nich nemá na rozdávanie). Pokiaľ ale ide o profesionálnych angel investorov, tam sa Silicon Valley rozhodne rovnať nemôžeme. Nejde o to, že by v našom regióne neboli ľudia, ktorí majú dostatok peňazí.  Avšak len malá časť z nich je ochotná investovať do startupov, a naozaj iba hŕstka dokáže tolerovať riziko spojené s takouto angel investíciou. V tomto prípade ide výhradne iba o ľudí, ich povahy a víziu. Nehovoriac o tom, že aj táto spoločná vízia môže niekoľkokrát zmeniť tvar, a to ešte predtým, ako sa nejaký produkt vytvorí (ak sa vôbec vytvorí).  

Takže moja rada znie nasledovne: vyhnite sa angel investorom, pokiaľ od vás vyžadujú finančné modely alebo biznis plány do ďalekej budúcnosti. Veď ako by mohol ktokoľvek v takomto štádiu žiadať o finančné modely, keď ešte ani sám podnikateľ netuší, ako bude jeho produkt nakoniec vyzerať? Nájdite niekoho, medzi kým budete mať určitú chémiu, a o kom si myslíte, že by zvládol tento kritický začiatok s vami. V tejto fáze by som považoval aj sklony ku gamblerstvu ako pozitívnu vlastnosť.

Takýmto investorom v našom regióne je napríklad Ester Dyson, ktorá v októbri 2011 investovala do Apiary bezprostredne po tom, ako počula 15 minútovú prezentáciu Jakuba Nešetřila (ich produktom v danej fáze startupu bola zatiaľ iba táto prezentácia) a trochu sa s ním porozprávala. Medzi mojich obľúbených patrí tiež Eduard Mika, Karel Obluk alebo Juraj Ďuriš. Ale v podstate ktokoľvek, kto investuje do našich lokálnych podnikateľov a nebuzeruje ich, akonáhle niečo nejde presne podľa plánu.

Nájsť dobrého angel investora v CEE regióne je bezpochyby veľmi ťažké. Jednou z foriem financovania sú tiež Akcelerátory a inkubátory: miesto toho, aby vám sami ponúkli investíciu, ponúknu vám prístup k mnohým mentorom, ktorí sami môžu fungovať ako angel investori. S akcelerátormi akoby sa vrece roztrhlo – len v Čechách máme StartupYard, Wayra, StartCube alebo Node5, a mnoho iných. Ďalším spôsobom, ako získať investíciu od angel investora, je vygoogliť si úspešných podnikateľov z vašej oblasti a ozvať sa im (keď sa predstavíte z vlastného networku, funguje to oveľa lepšie ako len tak zrazu zavolať, ale v konečnom dôsledku aj to stojí za pokus). Nezabudnite tiež na ďalšie zdroje ako AngelList alebo Seed-DB.

 

 

Seed financovanie:  po tom, ako sa nám podarilo zmierniť riziko hneď v raných štádiách investovania, svitá nám na lepšie časy. Myslím, že mnohí z nás, CEE investorov, sme ešte stále tak trochu zbabelí. V našom regióne máme k dispozícii značné množstvo financií určených na seed financovanie, najmä vďaka zdanlivo hlbokým vreckám Európskej únie.

Keď beriem do úvahy iba strednú Európu, musím povedať, že nemáme veľa seed fondov so súkromnými investormi. Aktívne sú skôr tie zahraničné, medzi ktoré patrí napríklad Point 9 Capital alebo Index Ventures. Credo Ventures má taktiež určenú časť svojich fondov, ktoré putujú do seed financovania, takže momentálne aj spoločnosti v začiatočnom štádiu, ktoré ešte nemajú vytvorený konkrétny produkt, môžu získať prístup k našim viac ako tridsiatim investorom, vrátane Avast alebo AVG Technologies, ako aj k našim investičným manažérom.

Ako som už spomínal v jednom svojom článku, myslím, že kľúčovým faktorom (okrem stále prítomnej a veľmi dôležitej chémie) pri výbere seed investora je tiež fakt, či pridá vášmu produktu nejakú hodnotu, či zabezpečí dôležitých technických zamestnancov a otvorí dvere k prvým zákazníkom. Práve toto sú kľúčové problémy, ktorým startup čelí v čase svojho seed financovania.

 

 

Rizikový kapitál: Pokiaľ sa startupu podarí zaistiť prvých platiacich zákazníkov (Credo definuje „prvých platiacich zákazníkov“, keď je  váš mesačný výnos cca 10 000 USD), svitá nám priam až na výborné časy. Existuje niekoľko fondov, ktoré sa nachádzajú buď priamo v CEE regióne alebo sú tu aktívne prostredníctvom svojich zahraničných kancelárii, ktoré dokážu financovať startup v Sérii A.

Spustenie Série A, B a vyššej závisí od výsledkov vášho biznis modelu a od vášho výnosu. Preto sa snažte nájsť investora, ktorý vám podľa vášho názoru pripraví cestu k zákazníkovi a pomôže vybudovať vašu predajnú silu. Jedna rada odo mňa, súvisiaca s investovaním prostredníctvom rizikového kapitálu: nebojte sa osloviť a dať dokopy viacero investorov, najmä ak vám každý z nich môže prispieť nejakou unikátnou vlastnosťou. Dvaja-traja investori sa dajú v pohode zvládnuť. Podľa našich skúseností, pokiaľ je ich viac ako 5, narobia viac škody ako úžitku. Tri zo štyroch investícii, do ktorých sme sa s Credo Ventures pustili, majú viacero spoluinvestorov, a my z toho máme veľkú radosť.  

Oba spôsoby financovania, či už seed alebo rizikový kapitál, nájdete na webe, takže nemalo by byť ťažké nájsť tých správnych, relevantných hráčov. Avšak, ak by ste pri hľadaní potrebovali poradiť ohľadom nejakého špecifického financovania alebo v niečom inom, napíšte mi.

 

 

Public Markets & Private Equity: Čo sa týka tejto formy financovania, tu nám na nič nesvitá, máme už pravé poludnie, najmä pokiaľ ide o súkromný kapitál (private equity). Niekoľko menších obchodov muselo zatvoriť, pretože na trhu bolo až príliš veľa kapitálu. Ak sa dostanete až do tohto štádia, nebojte sa toho, že by ste si súkromného investora nenašli. On si nájde vás.

Situácia sa trochu komplikuje, pokiaľ ide o public markets. Nepoznám veľa spoločností, ktoré by mali záujem ísť na burzu a poskytnúť svoje akcie širokej verejnosti  v Prahe, Budapešti alebo Bratislave. Ešte možno Varšava. Počul som o niekoľkých spoločnostiach, ktoré chceli realizovať IPO na burzách ako NASDAQ alebo NYSE, a pokiaľ viem, do konca to dotiahla od nás jedna: AVG Technologies.

 

Andrej Kiska, @kiskandrej

 

zdroj foto: smashmaterials.com, irsep.org, imbsavba.sk, pragueproteinspring.org, zuhairah-worldtraveldestinations.blogspot.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá