Hodinky vs. smart watch: Aj inteligentné hodinky už môžu byť luxusné, ako v biznise zapôsobiť v roku 2020?

  • Inteligentné hodinky sú vo svete čoraz populárnejšie, dokážu však pôsobiť aj luxusne a prestížne?
  • Praktickosť v hodnikách je čoraz žiadanejšia, smart hodinky tu nad klasickými mechanickými s prehľadom vyhrávajú
  • Na trhu sa postupne objavujú smart modely s prémiovými materiálmi, tempo inovácií v tejto oblasti diktujú technologickí giganti
BBB_6183 (1)
  • Inteligentné hodinky sú vo svete čoraz populárnejšie, dokážu však pôsobiť aj luxusne a prestížne?
  • Praktickosť v hodnikách je čoraz žiadanejšia, smart hodinky tu nad klasickými mechanickými s prehľadom vyhrávajú
  • Na trhu sa postupne objavujú smart modely s prémiovými materiálmi, tempo inovácií v tejto oblasti diktujú technologickí giganti

Hodinky sú v biznis svete synonymom statusu a prestíže toho, kto ich nosí. Komunikujú moc, sebavedomie a dobré finančné zázemie – podprahové správy, ktoré na stretnutiach vedia spraviť naozaj veľký dojem.

Aj v roku 2020 sú hodinky stále veľmi veľkým trendom, ktorý netreba prehliadať. Čoraz viac sa však do popredia dostáva aj praktický aspekt, ktorý popularizujú najmä smart hodinky.

Zatiaľ čo klasické mechanické hodinky sú čisto dizajnovou záležitosťou a poväčšine sa nepoužívajú ani na sledovanie času, inteligentné hodinky sú zvyčajne prepojené so smartfónom, zvládnu spustiť väčšinu bežných aplikácií a disponujú aj veľkým množstvom funkcií monitorujúcich zdravie.

Zvyčajne však strácajú žiadaný luxusný aspekt, na úkor ktorého prinášajú ohromné množstvo praktickosti.

Luxusné materiály už využívajú aj smart hodinky

Luxusné značky si pýtajú peniaze za značku, ručnú a prémiovú výrobu, ale aj za kvalitné materiály. Dobrým príkladom je napríklad zafírové hodinkové sklíčko.

Hovoriť o „sklíčku“ je v takomto prípade nadnesené, technicky nejde o sklo, ale o minerálnu bariéru, ktorá chráni vnútorné časti hodiniek.

Zafír je omnoho bezpečnejší a trvácnejší než klasické hodinkové sklíčka vyrobené z tvrdeného skla. Je odolnejší voči škrabancom, tvrdší a zvládne aj tvrdšie nárazy – pričom je rovnako priehľadný a homogénny, ako bežné sklíčko zo skla.

Žiaden hodinkový zafír však nemá vysokú hodnotu, keďže nepochádza zo skutočného prírodného kryštálu, no z laboratória.

Cena zafírového sklíčka tak zvyčajne nebýva astronomická, no vďaka jeho odolnosti a priehľadnosti patrí medzi obľúbené stálice luxusných značiek a najnovšie ho vidno aj v smart hodinkách, napríklad v modeloch Huawei GT2 Pro, ktoré značka predáva za sumu 299 €.

zdroj: Huawei

Na materiáloch sa šetriť neoplatí

Zafírové sklíčko však ani zďaleka nie je jediným materiálom, ktorý patrí medzi materiály využívané aj luxusnejšími značkami. Takmer každé hodinky so 4-cifernou cenovkou využívajú pre svoju lunetu, teda prstencový okraj hodiniek, kvalitnú keramiku.

Luneta drží rám hodiniek pohromade, musí byť preto odolná, tvrdá a stabilná – a tieto požiadavky keramické zloženie spĺňa perfektne. Na lunete rozhodne neodporúčame šetriť a keramické prevedenie patrí k tomu najlepšiemu, čo trh ponúka.

zdroj: Huawei

To isté platí aj pre titánové telo, ktoré dnes využíva až 60 % hodiniek na celom svete. Je na to dobrý dôvod, titán pôsobí mohutne, vzácne a vyzdvihuje hodnotu toho, kto má hodinky na ruke. Pri smart hodinkách sme však zvyčajne svedkami plastu alebo hliníka, ktoré z dizajnového hľadiska síce môžu byť porovnateľné, no trvácnosť a odolnosť sú na nižšej úrovni.

Stigmu nekvalitných materiálov sa však rozhodol preboriť Huawei, ktorý do svojich smart hodiniek radu GT2 Pro zakomponoval práve materiály využívané aj luxusnými značkami.

Tie sa tak okrem zafírového sklíčka chvália práve keramickou lunetou a titánovým telom – využíva teda materiály, ktoré vidíme aj u high-end hodiniek, a to dokonca v inteligentnom prevedení s doplnkovými funkciami.

zdroj: Huawei

Praktické hodinky sú čoraz väčším trendom

Smart hodinky práve zažívajú veľký nárast – do roku 2025 majú porásť až o 14,5 %. Hlavnou výhodou je ich užitočnosť – inteligentné hodinky majú celý zoznam praktických funkcií. Práve tie sú dôležité pre 30 % používateľov.

Napríklad séria GT2 Pro od Huawei sa prepojí s akýmkoľvek telefónom a okrem chatovania zvládnu aj pokročilé zdravotné funkcie. Dokážu merať a vyhodnocovať viac než stovku rôznych fyzických aktivít, vrátane najnovšieho lyžovania a golfu.

Práve lyžovanie, golf a drvivá väčšina športov sú pre nositeľov bežných hodiniek tabu. Otrasy či vlhkosť môžu hodinky vážne poškodiť, preto sa odporúča nechať ich pri akejkoľvek fyzickej aktivite doma. Dôvodom krehkosti mechanických hodiniek je vzácny strojček, ktorý hodinky poháňa.

Praktické smart hodinky však strojček nepotrebujú, tým pádom sú hranice ich využiteľnosti omnoho širšie. Smart hodinky sú tak jediný typ, ktorý nemusíš neustále kontrolovať a báť sa o ne – pričom stále môžu využívať materiály, po ktorých siahajú aj prestížne značky, ktoré na svoje hodinky dávajú niekoľkotisícové cenovky.

zdroj: Huawei

V dnešnom uponáhľanom svete je zariadenie, na ktoré treba neustále dávať pozor, len príťažou – ak je hlavnou prioritou praktickosť, smart hodinky bez strojčeka sú dobrým výberom. To však neznamená, že sa treba vzdať aj kvalitných materiálov.

Huawei GT2 Pro, ktoré sa ako prvé rozhodli využiť rovnako zaujímavé materiály ako luxusné značky, kombinujú praktickosť s prepracovaným dizajnom a kvalitou. Zatiaľ čo ostatní musia svoje mechanické hodinky odkladať, modely GT2 Pro zapadnú aj na golfe alebo dôležitom biznis stretnutí, kde poslúžia aj ako užitočný asistent.

Zdroj: labbrand

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá